שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס, מיכל חורשי
  לקראת כניסה? תושבי שכונות סביב עזה שוב נדרשו לעזוב את בתיהם
  היום השמיני של מבצע "צוק איתן" החל באפשרות להפסקת אש והסתיים עם הרוג ישראלי ראשון, 150 רקטות והכנה לפעילות קרקעית. צה"ל פנה ל-100 אלף פלסטינים ודרש שיתפנו למרכז עזה. הלילה הופצץ ביתו של בכיר חמאס מחמוד א-זהאר, והפלסטינים דיווחו שחמישה נהרגו בתקיפות ברצועה. הלילה והבוקר בדרום: רקטה יורטה באשקלון, נפילות באשכול

  האם הפעם עומד צה"ל להיכנס קרקעית לעזה? בתום היום השמיני למבצע "צוק איתן" שוב קראה אמש (יום ג') ישראל לפלסטינים בצפון הרצועה להתפנות מבתיהם. כ-100 אלף תושבי מחנה הפליטים בית להיא בצפון העיר והשכונות סג'עייה וזייתון במזרחה קיבלו הודעות מוקלטות ובהן דרישה לעזוב את מקום מגוריהם ולעבור פנימה לתוך עזה לקראת תקיפה אפשרית - אווירית או קרקעית. הודעות נוספות צפויות להישלח הבוקר. בינתיים נרשמה רגיעה יחסית בירי הלילה לישראל: רקטה אחת יורטה בשמי אשקלון, ואזעקה נשמעה במועצת אשכול - שם היו הלילה שלוש נפילות בשטחים פתוחים, ועוד ארבע הבוקר.

   

  עוד על מבצע "צוק איתן":

   

  האזינו להודעה: 

  הודעת צה"ל לתושבי עזה: "התפנו מבתיכם"    (צילום: EPA)

  הודעת צה"ל לתושבי עזה: "התפנו מבתיכם"    (צילום: EPA)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  שידור חי מגבול עזה:
  צילום: רויטרס
   
  נתניהו: אין ברירה אלא להרחיב את הפעולה    (צילום: יוגב אטיאס )

  נתניהו: אין ברירה אלא להרחיב את הפעולה    (צילום: יוגב אטיאס )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  הפגיעה בביתו של בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר. שניים נפגעו בתקיפה ()
  הפגיעה בביתו של בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר. שניים נפגעו בתקיפה
   
  מספר הרקטות שנורו לעבר ישראל בכול יום, והיירוטים של כיפת ברזל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מספר הרקטות שנורו לעבר ישראל בכול יום, והיירוטים של כיפת ברזל(צילום: AFP)
   
  כוחות צה"ל ממתינים בגבול הרצועה (צילום: גטי אימג') (צילום: גטי אימג')
  כוחות צה"ל ממתינים בגבול הרצועה(צילום: גטי אימג')

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
  משאיות צה"ליות ליד גבול עזה, הלילה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
  משאיות צה"ליות ליד גבול עזה, הלילה(צילום: יואב זיתון)
   
  רק לפני יומיים התפנו כ-18 אלף פלסטינים מבתיהם בבית להיא אחרי איום שלפיו צה"ל עומד להפוך את האזור ל"רובע הדאחיה" של הרצועה, אך לבסוף לא בוצעה תקיפה ובאזור וממילא גם לא כניסה קרקעית. גם דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, צייץ בחשבון הטוויטר שלו את הידיעה על כך שצה"ל החל לשלוח הודעות לטלפונים הניידים של תושבי השכונות לקראת הגברת התקיפות. ההודעה הזאת ששלח צה"ל מסכמת את אחד הימים האלימים מאז תחילת מבצע "צוק איתן", שהתחיל עם החלטת קבינט על קבלת היוזמה המצרית להפסקת אש, אבל התאפיין בירי מאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה מעזה, חידוש תקיפות צה"ל ברצועה, הכנה לקראת תקיפה קרקעית וגם הרוג ישראלי ראשון - דרור חנין מבית אריה.
   

  הלילה: בתים של בכירי חמאס הופצצו, מניין ההרוגים עלה ל-202

  לאחר שקרא ל-100 אלף פלסטינים לעזוב את בתיהם, המשיך צה"ל הלילה לתקוף מהאוויר את בתי הבכירים בחמאס. מטוסי חיל האוויר הפציצו בשכונת תל אל-הווא בעזה את ביתו של בכיר הארגון מחמוד א-זהאר. ביתו של א-זהאר נהרס כליל ושניים נפצעו בתקיפה. לא נמסר כי א-זהאר נפגע, ועדי ראייה סיפרו שביתו היה ריק בזמן התקיפה. בהודעת צה"ל נמסר כי 25 יעדי טרור הותקפו הלילה, בהם שמונה משגרים מוטמנים. "כמו כן הופצץ ביתו של מחמוד א-זהאר, בכיר בלשכה המדינית", נמסר בהודעה.

   

  עוד קודם הופצץ ביתו של בכיר נוסף בחמאס, פתחי חמאד. הבכיר כיהן עד הפיוס פתח כשר הפנים בעזה, והיה אחראי על כל מנגנוני הביטחון ברצועה. לפי הפלסטינים הופצצו גם בתיהם של הבכירים באסם נעים ואיסמעיל אל-אשקר. הפלסטינים דיווחו כי הלילה נהרגו חמישה בתקיפות ברחבי הרצועה - שלושה בשתי תקיפות ברפיח, שניים בחאן יונס. בכך עלה מניין ההרוגים לפי משרד הבריאות העזתי ל-202.

   

  פינוי ההרוג דרור חנין לבית החולים ברזילי    (קרדיט צילום: אביעוז דוד דוברות בית החולים ברזילי ומוחמד שינאווי )

  פינוי ההרוג דרור חנין לבית החולים ברזילי    (קרדיט צילום: אביעוז דוד דוברות בית החולים ברזילי ומוחמד שינאווי )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  גורמים פלסטינים: "יש זרם בחמאס שחותר לתיווך עם טורקיה"

  אחרי דחיית היוזמה המצרית להפסקת אש אמרו הלילה גורמים פלסטינים בעזה כי "יש זרם בחמאס שחותר כעת למאמץ תיווך גדול יותר, וגורמים נוספים כמו קטאר וטורקיה ייכנסו לתמונה לצד מצרים". לפי הגורמים, חמאס זועם על כך שמצרים לא התייעצה איתו לגבי יוזמת הפסקת האש: "מצרים התייעצה עם הרשות הפלסטינית, עם ישראל ועם גורמים אחרים, אבל לא עם חמאס".

   

  בישראל התייחסו אמש לסירוב של הארגונים הפלסטיניים ליוזמת הפסקת האש והדגישו שחמאס "תקע אצבע בעין" של המתווך המצרי. הקבינט דן הלילה בהמשך הפעילות ובפגיעה בחמאס ובתשתיותיו ובפני הדרג המדיני הוצגו אופציות שונות. באשר להרחבת הפעילות לזירה הקרקעית הוסבר לשרים כי קיימות כמה אפשרויות פעולה, חלקן רחבות וחלקן מצומצמות עם יעדי ביצוע מדויקים שכוללים פגיעה במנהרות ובאתרים שלא ניתן לפגוע בהם מהאוויר.

   

  עם זאת, ציינו גורמים המעורים בדיון כי אין כוונה להכניס עשרות אלפי חיילים לרצועה ולהשתלט עליה. "כל האופציות על השולחן וגם לכניסה קרקעית יש אלטרנטיבות שונות ועומקים שונים", אמר גורם מדיני. "מטרת הפעילות היא להמשיך להכות בחמאס עד שיבין את המשמעויות של הפעולה".

   

  אזעקה בקאנטרי בנס ציונה    (צילום: אבי מועלם)

  אזעקה בקאנטרי בנס ציונה    (צילום: אבי מועלם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  יירוטים באשדוד ובגוש דן (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  יירוטים באשדוד ובגוש דן(צילום: אבי רוקח)

   (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  (צילום: אבי רוקח)

  מחמוד א-זהאר. ביתו הופצץ (צילום: AP) (צילום: AP)
  מחמוד א-זהאר. ביתו הופצץ(צילום: AP)

  אתמול שוגרו לישראל לפחות 150 רקטות, רובן לאחר ההכרזה החד צדדית של ישראל על הפסקת האש. כ-120 מהן נפלו בשטח ישראל ומערכת כיפת ברזל יירטה 23 רקטות שיועדו להתפוצץ בשטחים בנויים. בסך הכול, מתחילת המבצע ספר צה"ל כבר יותר כ-1,230 רקטות ופצצות מרגמה ששוגרו לעבר לישראל - יותר מהנתונים המקבילים במהלך מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012, ולמעשה יותר מכל שבוע אחר מאז ההתנתקות באוגוסט 2005.

   

  לפי חלוקת הנתונים של צה"ל, מתוך 1,230 הרקטות, 964 מהן נפלו בשטח ישראל ומערכת כיפת ברזל יירטה 218 (כולל המטח האחרון אמש לעבר קריית גת). במקביל, צה"ל חידש את תקיפותיו ברצועה, ונכון לשעה 23:15 אתמול תקף חיל האוויר במבצע צוק איתן 1,862 יעדי טרור ברצועה, בהם משגרים, מנהרות, מחסני אמל"ח, מפקדות, בתי פעילי טרור, מפעלים לייצור רקטות ומזל"טים ועוד.

  פגיעת רקטה בבית ספר בראשל"צ, אתמול ( ) ( )
  פגיעת רקטה בבית ספר בראשל"צ, אתמול( )

  מסביב לרצועה ממתין כוח סדירים - בהם חיילי שריון, חי"ר והנדסה בהיקף רחב ומתוכם ארבעה צוותי קרב חטיבתיים עדיין פרוסים מול הרצועה וממתינים להחלטת הדרג המדיני לפעולה קרקעית.

   

  גם אם היום תוכרז הפסקת אש ובשני הצדדים ינצרו את הקנים, עדיין ברשות חמאס יוותרו לפחות 5,000 רקטות, מתוכן עשרות רבות שיכולות להגיע לגוש דן.  גורם בכיר בצה"ל ציין אתמול כי מבחינת הרקטות בטווחים הבינוניים, חמאס יכול להמשיך בלחימה מול ישראל לפרק זמן של כחודש ימים.

   

  ההרוג הראשון

  אתמול נמשך לאורך כל היום ירי הפצמ"רים והרקטות מרצועת עזה לישראל, רוב הזמן לעבר יישובי עוטף עזה והנגב, אשדוד, אשקלון ובאר שבע. עם זאת, מאז שעות הצהריים ועד הלילה נורו מדי פעם מטחים בודדים לעבר אזור הצפון, הבקעה, בית שמש, השפלה וגוש דן.

   

  סמוך לשעה 20:00 אתמול דווח על הרוג ישראלי ראשון מאז תחילת המבצע. דרור חנין (37) מבית אריה נפצע אנושות באזור מעבר ארז ופונה לבית החולים ברזילי באשקלון, שם מת מפצעיו כעבור זמן קצר. הוא הגיע למחסום כדי לחלק מזון ושתייה לחיילים ונפצע ככל הנראה מפצצת מרגמה.

  ההרוג דרור חנין. למטה: הפינוי ממחסום ארז ()
  ההרוג דרור חנין. למטה: הפינוי ממחסום ארז

   (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
  (צילום: יואב זיתון)

  עם זאת נראה כי בצפון הארץ הצליחה פעילות צה"ל להחזיר את השקט - לפחות ליממה. לאחר שיגור שתי רקטות מאזור צור ביום שני בלילה, הגיב צה"ל בעשרות פגזי ארטילריה לצדו הלבנוני של הגבול. מאז יום שישי בבוקר נורו מלבנון חמישה מטחים: אחד לאזור מטולה והשאר לאזור הגליל המערבי.

   

  גם הגזרה הסורית שקטה לאחר שני אירועים חמורים: ביום ראשון נורתה רקטה שנפלה בשטח פתוח סמוך לגבול, ואילו למחרת אחר הצהריים נורו שתי רקטות שנחתו לא רחוק מאחד היישובים בצפון הרמה. בכלי תקשורת בלבנון נטען אתמול כי במהלך הלילה הפציץ חיל האוויר את ביתו של מושל קונייטרה, ובניין השייך למשרד החקלאות הסורי.

   

  ביקורת מבית - בעזה ובירושלים

  במקביל, הן בעזה והן בישראל השלטון מתמודד עם גורמים נצים בין השותפים שלו. ראש הממשלה בנימין נתניהו ספג ביקורת מאביגדור ליברמן וחברי ליכוד אחרים,

  ובערב הודיע על פיטוריו של סגן שר החוץ דנון, שהגדיר את התנהלות נתניהו במבצע "שמאלנית ורופסת".

   

  בהודעת הפיטורים כתב נתניהו: "בזמן שממשלת ישראל וצה"ל נמצאים בעיצומה של מערכה צבאית נגד ארגוני הטרור, לא ייתכן שסגן שר הביטחון יתקוף בחריפות את מי שמובילה את המערכה".

   

  בינתיים גם חמאס צופה בג'יהאד האיסלאמי עוקף אותו מימין. העמדה העמומה של חמאס לגבי היוזמה המצרית להפסקת אש, כפי שביטא אותה היום בכיר התנועה מוסא אבו מרזוק, באה בניגוד להצהרה הרשמית של הג'יהאד האיסלאמי אחר הצהריים. הארגון הודיע על דחייה רשמית של היוזמה המצרית בנימוק שהיא לא עונה על צורכי העם הפלסטיני: "נמשיך בפעילות על מנת להגן על עמנו". מנגד, בכיר חמאס אישר שיו"ר הרשות אבו מאזן צפוי להגיע לקהיר בלילה וייתכן שייפגש עם אנשי חמאס כחלק מהניסיון להביא להפסקת אש.


  פורסם לראשונה 16/07/2014 00:02

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מחכים על גבול הרצועה. לקראת כניסה?
  צילום: רויטרס
  מומלצים