שתף קטע נבחר

ארה"ב תעביר 351 מיליון דולר ל"כיפת ברזל"

הנשיא האמריקני ברק אובמה צפוי לאשר סיוע לישראל בסך 621 מיליון דולר, שנועד לפיתוח מערכות הגנה מטילים. בסנאט מרוצים: "כיפת ברזל עובדת"

הקונגרס האמריקני נמצא בשלבי העברה של תקציב סיוע נוסף לישראל, שנועד לפיתוח "כיפת ברזל" ולעוד מערכות הגנה מפני טילים.

 

אמש (יום ג') אישרה תת ועדה בסנאט להקצבות ביטחון כי בתקציב 2015, שיחל בעוד שלושה חודשים, ייכלל סיוע של 621.6 מיליון דולר לסוללות להגנת שמי ישראל. הסיוע שאושר, שעליו דנים מדי שנה, הוא חלק מתקציב הפנטגון להגנת ארה"ב. הוא מתווסף לסיוע הביטחוני השנתי לישראל שעומד על 3.1 מיליארד דולר.

 

יירוט רקטה בשמי אשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
יירוט רקטה בשמי אשדוד(צילום: אבי רוקח)
 

אחרי שבסנאט יצביעו על הסיוע, תאוחד החקיקה עם החקיקה בבית הנבחרים, שם כבר אישרה המליאה את התקציב להגנת ארה"ב ב-2015, שכולל יותר מ-600 מיליון דולר להגנת ישראל מטילים: "כיפת ברזל" לטיפול ברקטות לטווח קצר ובינוני, "שרביט קסמים" להגנה מטילים בטווחים גדולים יותר מלבנון, ו"חץ 3" ליירוט טילים בליסטיים לפני כניסתם לאטמוספירה. החקיקה המאוחדת תועבר לאישור הנשיא ברק אובמה.

 

ארה"ב העבירה מיליארד דולר להגנה מטילים בשנים האחרונות

החקיקה שעברה בבית הנבחרים מעניקה לישראל סיוע של 351 מיליון דולר לייצור מערכות נוספות של "כיפת ברזל" ומיירטים וכן 268.7 מיליון דולר לשיתופי פעולה בין שתי המדינות בפיתוח "שרביט קסמים" ו"חץ 3". היו"ר של תת הוועדה בסנאט שאישרה את הסיוע, דיק דרבן, אמר על כיפת ברזל ש"היא עובדת", ושיבח יחד עם חבריו את הצלחה הגדולה בהגנה מרקטות החמאס.

 

הסיוע האמריקני הראשון ל"כיפת ברזל" ניתן לאחר שהיא נכנסה לפעילות מבצעית במאי 2011. ישראל פנתה אז לנשיא אובמה ולקונגרס, והציגה תכנית רב שנתית. מ-2012 היא קיבלה מימון נרחב לפיתוח "כיפת ברזל" ומערכות הגנה אוויריות אחרות. בשנים האחרונות העבירה ארה"ב לישראל קרוב למיליארד דולר למטרה זו. כיום "כיפת ברזל" היא יוזמה משותפת של שתי המדינות, שבה ארה"ב מספקת את המימון וישראל את הידע הטכנולוגי והניסיון המבצעי.

 

בנוסח שהעביר בית הנבחרים משולבת גם חקיקת התנגדות למאמצים של איראן להשיג נשק גרעיני והסיוע לישראל להתגונן בפניה. בית הנבחרים, שנשלט על ידי הרפובליקנים, אימץ חקיקה נוספת שקובעת כי "מדיניות ארה"ב היא לנקוט את כל הצעדים להבטיח שישראל מחזיקה בידה יכולת להגנה עצמאית ולהסיר איומים קיומיים לביטחונה ולהגן על האינטרסים הלאומיים החיוניים שלה".

 

החקיקה הזו מחייבת את אובמה לדווח לקונגרס כל שלושה חודשים על הציוד של ישראל בנשק לשמירה על יתרונה האיכותי. "הקונגרס מכריז שזוהי מדיניות ארה"ב - לתמוך בצורה מלאה בזכותה החוקית של ישראל להגנה עצמית, כולל צעדים לבלימת הצד התוקף באזור", נמסר מבית הנבחרים.

 

במקביל לניסוח המורה לצייד את ישראל בנשק הנדרש לתקיפה של איראן, החקיקה קובעת כי המדיניות של ארה"ב היא דיפלומטיה נוקשה כדי לחסל את תשתית הנשק הגרעיני של איראן, אכיפה חזקה של הסנקציות ואופציה צבאית אמינה. חקיקת בית הנבחרים קובעת כי הסכם עם איראן חייב למנוע ממנה השגת נשק גרעיני, וכי הקונגרס חייב להיות מעורב בכל פעולה של הסרת הסנקציות נגדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
"כיפת ברזל עובדת"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים