שתף קטע נבחר

אזעקה, עד מתי? על מאבקים חיצוניים ופנימיים

במלחמה אין מנצחים, הדם הוא אותו דם והאוויר שאנחנו נושמים הוא אותו אוויר - שרונה פומס בודקת כמה כוח אתם נותנים לאירועים חיצוניים, חסרי יציבות וחסרי שליטה ובעיקר חסרי משמעות, להשפיע עליכם

בשיעור הראשון ללימודי פנג שואי סיפרתי לתלמידים על כך שידע הפנג שואי נאסור לשימוש בסין בתקופתו של מאו דזה טונג. מה שנראה כאירוע מצער עבור הסינים איפשר בדיעבד הוצאת המידע המרתק הזה אל מחוץ לגבולות סין, להתפשטותו והמשך התפתחותו במערב.

 

כבני אנוש אנו לא מסוגלים לראות את התמונה הגדולה, בעיקר כשאנו מסתכלים על העולם בגובה העניים. מאז רצח שלושת הנערים הישראלים הגלים המשיכו להתפזר לרצח הנער הערבי, להריסת תשתיות של החמאס, לשיתופי פעולה בין אנשים ועדיין אין לנו מושג לאן זה יוביל. דבר מוביל לדבר באפקט הפרפר המסתורי הזה וכל שנותר הוא לסמוך על היקום, הרואה את התמונה הגדולה לטובתנו הגבוהה.

 

די! כמה אפשר? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
די! כמה אפשר?(צילום: shutterstock)

 

במלחמה אין מנצחים, הדם הוא אותו דם והאוויר שאנחנו נושמים הוא אותו אוויר, גם בעזה. יש השתקפות של מי שאנחנו בכל מה שנוכח, הנערים נרצחו מתוך נקמה, תסכול ושנאה - מאותן סיבות שנרצח גם הנער הערבי ומה ההבדל בין אימהות המקוננות על בניהן? אם בנימין נתניהו אמר בממשל של אולמרט שיש להכות בחמאס בעוצמה הוא שומע מדני דנון ומאנשי בריתו את אותן מילים ממש, שבעיניו נשמעות כהסתה. הכעס והתדהמה של אברי גלעד על אותו טוקבקיסט שאיחל סרטן לאשת תקשורת דומה למחלה הקשה (שלא לומר סרטן, לדבריו) שאיחל אברי גלעד לאדם אחר באירוע תקשורתי אחר. כך גם האזעקה מבחוץ משתקפת בתוכנו, צבע אדום נא להתעורר, מישהו זקוק למראה? כי כמה אפשר? עד שהצפירות יעלו וירדו עם קצב פעימות הלב ויגיעו לשיא כך בכל מקרה הבחינו הסינים בחוקיות יקום.

 

עוד התלהמות בתקשורת עוד דעות מיותרות ודרמות רגשיות, מלחמות של אגו וצדק במלל, צבע ותמונות עד שאנשים יגידו "די!" כמה אפשר? בעיקר לאור העובדה ש"אני זה הוא ומה ההבדל" ובכן סבלנות,  בסופו של דבר זה יקרה. השאלה שמומלץ לכל אחד לשאול את עצמו כבר עכשיו אצל מי נמצא הכוח? הכוח שלכם, כמובן איפה האזעקה תפסה אתכם, באופן אישי?

 

כמה כוח אתם נותנים לאירועים חיצוניים, חסרי יציבות וחסרי שליטה ובעיקר חסרי משמעות, להשפיע עליכם? כמה המצב הכלכלי, הביטחוני, המדיני, התעסוקתי, החברתי, הפוליטי משפיע עליכם? אזעקה מייצגת את הכוח הזה, המגיע מבחוץ, בדומה לזכייה בלוטו, במקום ובזמן שהוא בוחר להגיע. היא יוצרת מאבקים פנימיים, מרוקנת נפשית מאגרי אנרגיה בתוכנו והמחיר הוא גדול, לא פחות מפגיעה פיזית.

 

הרגיעו את האזעקה הפנימית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הרגיעו את האזעקה הפנימית(צילום: shutterstock)

 

כשמתחילה אזעקה, או משהו בלתי צפוי מגיע מבחוץ ומבקש לקחת מכם את הכוח, שיקלו להיאסף אל תוך עצמכם, באזור מוגן לבחירתכם, הרגיעו את האזעקה הפנימית ותאמרו לעצמכם, כמו שאני אומרת לעצמי בימים אלה, שהכל באמת בסדר. ההיאספות אל תוך השקט הפנימי, השבת הכוח אל העצמי זה המרחב המוגן הטוב ביותר שתוכלו להעניק לעצמכם. כי פחד מביא עוד יותר פחד, שנאה מביאה שנאה ובאומנויות הלחימה הסיניות ידגימו איך כוח מביא עוד כוח וכיצד רכות מביאה כניעה. רק אהבה לעצמי מביאה עוד אהבה רק אהבה לעצמי מביאה עוד אהבה לסביבה ואין שום כוח שיכול לגבור על אהבה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לא מסוגלים לראות את התמונה הגדולה
צילום: shutterstock
מומלצים