שתף קטע נבחר

צילום: AFP, דובר צה"ל

חמאס: כך נראית מנהרת תופת מבפנים

במקביל למהלך הקרקעי הנרחב שנועד לטפל באיום המנהרות, הפיץ חמאס סרטון שבו נראית מנהרה רחבת ידיים. מבט על אחד האיומים הכבדים

 

 

צה"ל אמנם סיכל אתמול (יום ה') ניסיון של חמאס לבצע פיגוע מנהרה בסדר גודל נרחב ליד קיבוץ סופה בעוטף עזה שבו השתתפו ככל הנראה 13 מחבלים, אך נראה כי זה קצה הקרחון במאמץ של המחבלים לבצע מגה-פיגוע באמצעות מתווה של מנהרות תופת. בסרטון שהפיץ חמאס נראים מחבלים נעים במנהרה רחבה שנחפרה ברצועת עזה. לפי רוחב המנהרה נראה כי חמאס השקיע זמן רב בחפירתה.

 

רשת המנהרות בתוך הרצועה, שבהן אמורים לעבור פעילים ממקום למקום ולהסתיר את ההנהגה בעזה, ממשיכה להיבנות במרץ. ההערכה היא שברצועת עזה יש מנהרות שמסתיימות מתחת לשטח ישראל, בדומה לזאת שנחשפה ליד קיבוץ עין השלושה במרס - שהחלה סמוך לחאן יונס והסתיימה כ-200 מטרים בתוך שטח ישראל. המאמץ המושקע בכך הוא גדול הן מבחינת האמצעים והן מבחינה כלכלית. עלות כל מנהרה כזאת עומדת על יותר ממיליון דולר.

 

גם ערב אישור המבצע הקרקעי בקבינט עלה חשש מפני מנהרות תקיפה רבות שחמאס חפר כדי לעבור באמצעותן מתחת לגדר המערכת המקיפה את הרצועה. המנהרות הללו הן הסיבה העיקרית לכך שבצה"ל לוחצים לצאת למבצע קרקעי שיאפשר לחשוף ולהשמיד אותן. בחמאס הקימו כוח מיוחד לפריצה מהמנהרות, ואין סיכוי להתגבר לגמרי על האיום בלי פעילות בשטח. המנהרות האלו גם מהוות סכנה לכוחות הפועלים קרקעית מכיוון שמוטמנות בהן כמויות גדולות של חומרי נפץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהרות התופת. תיעוד מבפנים
מומלצים