שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

קרסה הפסקת האש בסג'עייה: חמאס חידש את הירי - מסוקי צה"ל השיבו אש; 13 חיילים נהרגו ביממה האחרונה

בעקבות תקיפה שהובילה לפחות ל-50 הרוגים, הסכים צה"ל לבקשת חמאס להפוגה הומניטרית של שעתיים. לאחר מכן הוארכה הפסקת האש בשעה. צה"ל מקים בית חולים שדה לפלסטינים שיפעל מ-20:00 במחסום ארז. בישראל חוששים שהפוגה תנוצל לחטיפה. הפלסטינים: "בסג'עייה בוצע טבח"

היום ה-13 במבצע צוק איתן : חמאס העביר לקראת הצהריים (יום א') בקשה לישראל להפסקת אש הומניטרית למשך שעתיים כדי לחלץ את הפצועים ולפחות 50 גופות ההרוגים באזור שכונת סג'עייה במזרח העיר. הבקשה הועברה לישראל דרך הצלב האדום. בתחילה סירבה ישראל אך בהמשך אישר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, קיום הפוגה מ-13:30 למשך שעתיים ובסיום המועד הוארכה הפסקת האש בשעתיים נוספות (עד 17:30). מאז שעות הבוקר מפרסמים הפלסטינים תמונות קשות מאוד של הרוגים ופצועים, בהם גם ילדים, שנהרגו בלילה ובבוקר בתקיפות המסיביות של צה"ל. אלא שפחות משעה לאחר הפסקת האש כבר פורסמו ברשתות ובסוכנויות זרות הודעות על חידוש הירי על ידי חמאס. צה"ל אישר שמסוקי קרב תקפו באופן ממוקד בתגובה לירי נשק קל ונ"ט על כוחות צה"ל.

 

ביממה האחרונה נהרגו 13 לוחמי צה"ל. פרטים נוספים מייד.

 

 

מבצע צוק איתן - כתבות נוספות:

 

 

מתאם הפעולות בשטחים, אלוף פולי מרדכי (צילום: דוברות מתפ"ש) (צילום: דוברות מתפ
מתאם הפעולות בשטחים, אלוף פולי מרדכי(צילום: דוברות מתפ"ש)

מתוך חשבון הטוויטר של צה"ל ()
מתוך חשבון הטוויטר של צה"ל
 

זמן קצר לאחר כניסת ההפוגה לתוקף החלו אמבולנסים לפנות גופות ונפגעים מהשכונה. רופא בבית החולים שיפא בעזה אמר לאל-ג'זירה: "כל המקררים מלאים ואנחנו מניחים את הגופות בחדרים". יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קרא לשלושה ימי אבל ברשות בעקבות "הטבח בסג'עייה". בליגה ערבית גינו את פעילות צה"ל והגדירו אותה "פשע מלחמה".

 

דובר צה"ל הודיע בחשבון הטוויטר שלו כי האוכלוסייה נקראה להתפנות בזמן הנקוב מערבה מסג'עייה, וכל ניסיון לנצל הפוגה זו לירי ייענה בתגובה. פרשננו רון בן ישי מציין שבישראל עלה חשש כי הפסקת אש תנוצל לחטיפה או לצעדים נוספים של חמאס לצורכי מיקוח. הירי הארטילרי הכבד על סג'עייה ופעילות חיל האוויר נועדו לבודד את אזור הפעולה. על רקע זה הודיע צה"ל על הקמת בית חולים שדה במעבר ארז, המיועד להענקת טיפול לנפגעים פלסטינים. על פי ההודעה יפעל בית החולים החל מ-20:00.

 

כתבים זרים מנסים לצאת מהרצועה דרך מעבר ארז אך חמאס מונע זאת מהם. דובר התנועה, פאוזי ברהום, אמר לרשת סקיי ניוז: "עזה מופגזת מכל הכיוונים מהים, האוויר והיבשה והעולם עדיין מסתכל. מה שקורה בסג'עייה זה טבח ופשע מלחמה. מצרים לא ממלאת את תפקידה. אפילו בזמן מובארק היה יותר טוב".

 

בחשבון הטוויטר שלו באנגלית טען דובר צה"ל כי מאז תחילת מבצע צוק איתן נורו 140 טילים מסג'עייה לישראל, ושבפעילות במקום נחשפו עשרה פתחי מנהרות.

 

תושבי סג'עייה נמלטים מהשכונה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבי סג'עייה נמלטים מהשכונה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

כוחות צה"ל על גבול רצועת עזה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כוחות צה"ל על גבול רצועת עזה(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

 

 

בחמאס מעוניינים לזעזע את העולם הערבי בפרט ואת מדינות העולם בכלל בכדי שאלו יפעילו לחץ על ישראל לסיים את המבצע. בתנועה הגיבו על אירועי הלילה ואמרו כי "הטבח בסג'עייה נגד האזרחים הוא פשע מלחמה שלא ישבור את רצון עמנו. ההתנגדות לא תרשה לאויב לדרוך על אדמת עזה".

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי האשים את ישראל כי היא מנסה לפצות על הכישלון שלה במערכה מול הזרוע הצבאית בנקמה נגד אזרחים.

 

בלילה דיווחו הפלסטינים כי מדובר בתקיפה הנרחבת ביותר ברצועה מאז החל מבצע "צוק איתן" באזור השכונות סג'עייה ותופאח שנמצאות מזרחית למרכז העיר עזה. בנוסף דיווחו גורמים רשמיים ברצועה כי אלפי תושבים מהשכונות הללו נמלטו מערבה וכי הם מנסים למצוא מחסה במתחם בית החולים שיפא בעיר עזה. דיווחים לא רשמיים מצביעים על אלפי אנשים שברחו מהשכונות.

 

בין ההרוגים נמצא גם אוסאמה אל-חיה, בנו של בכיר חמאס חליל אל-חיה. על פי הדיווחים צה"ל הפציץ את הבית שבו שהה ואשתו ובנו נהרגו בהפצצה גם כן. גורמי רפואה האשימו את ישראל כי היא מנעה מאמבולנסים להגיע למקום התקרית למרות בקשה שהופנתה אליה דרך הצלב האדום.

 

על פי צה"ל, משעות הבוקר הותקפו 52 מטרות טרור, בהן בתים ששימשו תשתית פיקוד ושליטה לפעילות טרור, משגרי רקטות ומנהרת לחימה. בנוסף, עד כה נתפסו 22 מחבלים שמתוחקרים על ידי כוחות הביטחון. במהלך היום זיהה כוח שריון שני מחבלים שיצאו מפיר מנהרה שנחשף בדרום הרצועה. הכוח ירה לעברם וזוהתה פגיעה. אין נפגעים לצה"ל.


פורסם לראשונה 20/07/2014 11:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תושבים נמלטים מסג'עייה
צילום: רויטרס
מומלצים