שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

עם אפודים וגומיות בנעליים: המחבלים שחדרו מעזה התחפשו לחיילים

הצבא לא פתח באש מהאוויר לעבר חוליית חמאס שחדרה במנהרה מבית חאנון, מחשש לטעות בזיהוי. רק לאחר שהמחבלים ירו, ניתנה הוראה לפתוח באש. בתחקיר מותם של שבעת לוחמי גולני בנגמ"ש הלא ממוגן התברר כי הוא נתקע בשל תקלה טכנית, כמה לוחמים יצאו - ואז נורה טיל נ"ט. השר סער: "חייבים להמשיך במבצע"

תחקיר התקרית הבוקר העלה תמונה מדאיגה לגבי רמת מוכנותם וכשירותם של מחבלי חמאס: לאחר התקרית, שבמהלכה חוסלו 9 מחבלים, התברר כי אנשי חמאס לבשו מדי צה"ל תקניים. הם נשאו אפודים צבאיים, נעלו נעליים צבאיות ואיתן גומיות לנעליים, וכן קסדות ומצנפות הסוואה הדומות מאוד למצנפות צבאיות. 

 

דובר צה"ל התיר הערב לפרסום כי ביממה האחרונה נהרגו 7 קצינים וחיילים ברצועת עזה. עוד שלושה חיילים נפצעו קשה, שמונה נפצעו בינוני ו-19 חיילים נפצעו באורח קל. הודעות נמסרו למשפחות.

 

עדכונים אחרונים:

 

בתקרית הבוקר חצו המחבלים במנהרה את הגדר מבית חאנון ונתקלו בכוח צה"ל ליד קיבוץ ניר עם. התצפיות זיהו את המחבלים בשיחים, אך הצבא נמנע מלפתוח עליהם תחילה באש מהאוויר. הסיבה הייתה העובדה שלבשו את המדים התקניים, והחשש לפגיעה בכוחותינו. מאחר שבאזור פועלים כוחות רבים מיחידות שונות, הוראת הפתיחה באש ניתנה רק לאחר שהמחבלים ירו עם הרובים שלהם לעבר הכוח שהגיע לכיוונם.

 

השר סער. "תמיכה ציבורית בראש הממשלה בהמשך המבצע" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
השר סער. "תמיכה ציבורית בראש הממשלה בהמשך המבצע"(צילום: הרצל יוסף)
כמה מהמחבלים ניסו לברוח בחזרה לשטח הרצועה, אך תשעה מהם חוסלו מהאוויר. בצבא מתחקרים גם את נסיבות מותם של שבעת לוחמי גולני אתמול בנגמ"ש, ומתחזקת ההערכה שהנגמ"ש נפגע מטיל נ"ט ולא ממטען חבלה. בצבא ניסו לאפשר לכוחות כלים כמה שיותר ממוגנים במבצע, כגון נגמ"שי נמר ואכזרית.

 

תחקיר תקרית הנגמ"ש העלה כי הנגמ"ש נתקע בשל תקלה טכנית בזמן נסיעת הכוח ליד סג'עייה. שניים מהלוחמים, קצין בגולני והקשר שלו, יצאו מהנגמ"ש כדי לקשור אותו לכלי משוריין אחר שהגיע עם קצין נוסף, שהורה לחייליו לאבטח את הזירה בזמן החילוץ.

הפעילות הביטחונית הערה, הבוקר בעקבות חדירת המחבלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפעילות הביטחונית הערה, הבוקר בעקבות חדירת המחבלים(צילום: גיל יוחנן)

ברגע זה נורה ככל הנראה טיל הנ"ט שהבעיר את הנגמ"ש. הקצין והקשר נפצעו ונותחו בבית החולים. עד לרגע הפיצוץ מזל"ט שליווה את הכוח סרק תא שטח סמוך, כך שהצילום שיש ברשות הצבא הוא מרגע פיצוץ הנגמ"ש.

המחבלים שהתחפשו לחיילים מסתתרים בשיחים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
המחבלים שהתחפשו לחיילים מסתתרים בשיחים(צילום: דובר צה"ל)
 

בינתיים נמשכת הלחימה בשכונת סג'עייה בעזה. המטרה של הכוחות בפעולה בסג'עייה היא לאתר את מנהרת הטרור הגדולה שלפי הערכות בצה"ל נחפרת זה שנים אל קיבוץ נחל עוז הסמוך. הלחימה העזה בשכונה המזרח-עזתית כוללת גם קריסות מבנים אל תוך חללים תת קרקעיים ושימוש של המחבלים במנהרות לחימה.

 

אלוף פיקוד הדרום, סמי תורג'מן, סיפר אחר הצהריים: "פגענו במאות לוחמי חמאס עם כוחות הקרקע, התותחנים וחיל האוויר. יש לחימה קשה ומסובכת ברצועה. בכל מקום שבו פעלנו השמדנו מנהרות. בלחימה מורכבת כזו יש נפגעים. יש הישגים רבים אך המשימה לא הושלמה. מדינה חפצת חיים חייבת להילחם בתשתית

המנהרות. אין לאיום המנהרות כיפת ברזל, יש עבודה סיזיפית".

 

על חדירת המחבלים הבוקר במנהרה לישראל אמר האלוף: "אמש תקפנו עם הנח"ל בבית חאנון, שנמצאת מול המנהרה הזו, ולכן הם החליטו להשתמש בה. לקחנו להם יכולות בתחום המנהרות שבהן הם השקיעו מאות ואלפי שעות". לשאלה מדוע הוכנס אתמול נגמ"ש לא ממוגן כמו נגמ"ש נמר לשטח הרצועה, וספג את אש המחבלים שממנה נהרגו 7 חיילים בנגמ"ש, השיב: "אין מיגון מלא לכל אמצעי שאתה מכניס לרצועה. הכוחות מופעלים בצורה מושכלת".

 

ובתוך כך, תמיכה להמשך המבצע ניתנה היום משר הפנים גדעון סער, שביקר חיילים פצועים בבית החולים סורוקה בבאר שבע. "להערכתי המבצע אינו עומד לפני סיום וטוב שכך", אמר סער. "יש צורך להשלים את מטרות המבצע ולרסק את יכולות הטרור שפיתח חמאס. עם ישראל מעניק גיבוי ציבורי מלא לראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, מפקדי הלוחמי צה"ל במערכה המוצדקת הזו. זו מלחמת אין ברירה". על הפצועים אמר: "ראיתי את עם ישראל בתפארתו. מדובר בבחורים הכי טובים שיש לנו, וגם הם מלאי נחישות להשלים את המבצע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המחבלים שחדרו לישראל, הבוקר
צילום: דובר צה"ל
מומלצים