שתף קטע נבחר

התקבצנו יחד - נרתמים לתרומה בפייסבוק

פוסט שהועבר הלאה באלפי שיתופים גייס ארגזי תרומות רבים למען החיילים. אזרחים מתוסכלים מהמצב המעוניינים לסייע חברו יחדיו והתוצאה - מגוון תרומות לילדי הדרום. "צוק איתן" ברשת החברתית - כולנו מתגייסים

מבצע 'צוק איתן' מותיר רבים מאיתנו בפחדים ובהרגשה של חוסר יכולת להשפיע ולהכריע לטובת סיום המצב. כוחות הביטחון, החיילים והקצינים האמיצים שהם לרוב חלק ממשי ממשפחותינו, יוצאים להילחם בחזית מול אויב שאינו בוחל באסטרטגית לחימה ואילו אנחנו בעורף ממשיכים להיות מטווחים בטילים לפי הגחמות שלו, רצים לאזורים מוגנים אבל מרגישים מאוד חשופים לטלטול המאסיבי והממושך הזה בשגרת חיינו.

 

כעת גבר הצורך לקום לעשות מעשה. זה משהו שמתחילת המבצע נדנד לרבים מאיתנו וכעת משנכנס צה"ל רגלית במטרה לאתר מנהרות ולנטרל את פעילות מחבלי החמאס הוא נהיה יותר בוער. הידיעות על עשרות הפלוגות, הסדירות והמילואים, שנמצאות במצב של כוננות בשטח כיוונה את החברים והמשפחות בעורף להתארגנות של שליחת ציוד וחבילות לקדמת הלחימה.

 

הרשת החברתית היא זו שעוטפת אותנו ועוזרת לנו לשמור על שפיות מצד אחד – מדורת שבט שמולה אנו מתאגדים ומשתפים במחשבותינו, מחפשים תמיכה וקונצנזוס, אך מצד שני עפים ממנה גיצים וגחלים לוחשות וגורמים לפגיעה בחופש הדיבור בדוגמא של התלהמות וקריאות אלימות של כפייה מחשבתית.

 

בימים אלו הפייסבוק משמש לא רק שיקוף של תמונת מצב חברתי - הוא גם ככלי אופרטיבי להתלכדות ולשמירה על משמעת ביטחונית. הוא עוזר להעביר מסרים ולחדד נהלים בין ההנהגה והציבור ומאפשר חבירה של אינדיבידואלים שלקחו את המושג סולידריות ותרגמו אותו ליזמות מבורכות של פעילות בשטח.

 

כולנו גם ככה כל הזמן מחוברים לסמארטפונים ומתעדכנים בכל רגע נתון על החדשות ובודקים מה שלום יקירנו, אז אם כבר לבהות במסכים כל היום, למה לא לשנע את כל האנרגיה הזו ולהשתתף במאמץ קולקטיבי אמיתי?

 

גם העירייה נרתמה

מאז שאלחנדרו ספדייה יליד בואנוס אייריס ארגנטינה עלה לארץ, תמיד היה פעיל חברתי ולאחר שנים התנדבות בארגון 'לתת' תורגל גם במסורת הנתינה. היוזמה המקורית שלו היתה בשיתוף החברים אטי דניאל לוי, דיוויד הורן ורן זקוטה. "העלינו סטטוס פשוט בפייסבוק אותו פירסמנו כולנו אתמול, יום א', בשעה 18:30 ובו הודענו שמשעה 19:00 עד 21:00 נעמוד במרכז יד לבנים ברעננה ונאסוף מוצרי אוכל היגיינה והלבשה לחיילים, מסבירה לוי, "דיברנו בינינו על מה נוכל לעשות במקום לשבת סתם בחיבוק ידיים כשהאחים, האבות ובני הזוג שלנו נמצאים כרגע בתוך לחימה כל כך קשה. אלחנדרו שמע על משאית שעוברת ליד כפר שמריהו והחליט שיהיה יותר אפקטיבי להביא אליה את הציוד פרונטלית. 

 

אומנם זה התחיל בפייסבוק אבל כשאנשים ראו אותנו ברחוב התחילו לשאול עד איזו שעה נהיה שם, התקשרו לספר לחברים וקראו להם להביא מוצרים לשים בארגזים", היא מוסיפה. "במקום שנארגן ארגז אחד פתאום נהיו לנו 19 ארגזים וראינו איך ההתנדבות חשובה לאנשים, בדיוק כמונו".

 

לנוכח העובדה שלא פסקו הגיוסים וחוסר הידיעה מתי המבצע יסתיים, חשוב שתהיה אספקה שוטפת של מוצרים שיגיעו ישירות עד ללוחמים, אפילו שצה"ל מנהל את כל האספקות כנדרש. עבודה טלפונית נוספת אל כמה שלישים גדודיים חידדה לאלחנדרו מה המוצרים הכי עדיפים לאיסוף - בעיקר חטיפים וממתקים, מוצרי היגיינה וטואלטיקה (מגבונים, דאודורנטים מברשות ומשחות שיניים, סבונים) גרביים ותחתונים, גופיות בצבעים שחור או ירוק זית. גם ב"אגודה למען החייל" בירכו על המאמץ ומשתפים איתם פעולה להעביר את כל הארגזים ליחידות הסדיר והמילואים השונות שגויסו למבצע "צוק איתן".

 

כולם חושבים על חיילינו בדרום, מה עם הצפוניים?

"קיים מצב מאוד מבלבל, כי המון אזרחים אוספים ומביאים אינספור דברים לחיילים של כיפת ברזל לדוגמא, שבהחלט עושים עבודת קודש אבל יש להם הרבה מאוד אוכל ולא צריכים עוד", מסבירה לוי, "לעומת זאת קיימים חיילי מילואים שנקראו לאייש גזרות בצפון הארץ, ומאחר וכולם חושבים על חיילינו בדרום, אלו שבצפון סובלים ממחסור בסיוע". 

 

השיתוף של גורמים צבאים מאוד חשוב כדי שהעזרה של האזרחים תגיע ליחידות שיכולות להפיק את המירב מחבילות הסיוע. בגלל אפקט הויראליות ההתארגנות הקטנה התפשטה - "היוזמה התרחבה גם לסיוע מעיריית רעננה ומחר ביום שלישי ה-22.7.14 נוכל בעזרתה עוד להגדיל את החשיפה של גיוס המוצרים. כל תרומה, קטנה כגדולה, היא מבורכת", מסכמת לוי.

 


צילום: אליסיה לוי פולת ספדייה

 

"משאית מלאה בכל טוב"

"הלב נקרע כשאני חושבת על החיילים היקרים שלנו שמגנים בגופם ונפשם ונלחמים עבורנו כרגע כדי שלנו יהיה שקט יותר", מספרת שרה בר מגבעתיים. "גרתי בעבר בנתיבות ואני מכירה את המצב מקרוב. הלב שלי כל הזמן שם. המדינה כולה מגויסת אך כאנשים פרטים לא כולם יכולים לתרום פיזית כלוחמים. זה לא אומר שאין דרך אחרת לעזור - אני כן יכולה לתת מעצמי בדרכים אחרות".

 

שרה, ביחד עם שותפה כפיר דדוש ושאר החברים בחברת הסטארט אפ 21km לקחו הפסקה השבוע מעבודת המשרד, והם מקדישים את כל מרצם כאנשים פרטיים

לאיסוף חבילות מכל הארץ, גיוס אנשים שיעמדו ליד מרכולים וימלאו ארגזים עם מזון וציוד שאותם ישלחו במשאית לכיוון עזה. "הדברים להם זקוקים החיילים הם אוכל מכל סוג שהוא כולל חטיפים ושימורים, בנוסף לציוד אישי כגון מברשות ומשחות שיניים, סבונים, שמפו חומרי גילוח וטקסטיל כמו מגבות גרביים ועוד."

 

יחד הם יצרו אירוע בפייסבוק "יש לנו משאית שתצא לחיילים שלנו- עזרו לנו למלא אותה!!" עם ההבנה שזו הדרך בה הם יכולים להעלות המורל ולחזק את החיילים "זו הנקודה העיקרית",  מדגישה בר "הפינוקים והרגשת הדאגה שאנחנו יכולים להעביר לחיילים. זה לא שחסר להם מזון בסיסי חלילה, המטרה היא לתת חיזוקים שיהיו כמו תוספת לכוח הלחימה שלהם. אני חושבת שזה עוזר לחוסן הנפשי – גם של החיילים וגם שלנו. אנשים מרגישים טוב שהם נותנים בתקופה קשה זו, זה עוזר לפרוק מתח ונותן תכלית במצב של חוסר אונים. אפילו מצרפים מכתבים והילדים מכניסים לחבילות ציורים, את הכל שולחים ביחד".

 

 


צילום: מוריה בר-נתן

 

היוזמה של בר התגלגלה דרך רשת הפייסבוק לכמה חברים ומשם לחברים של חברים וכן הלאה. מסתבר שכולם באותה התחושה של נתינה וכעת יש מספר מוקדים רבים בארץ שעוזרים בעניין - פ"ת, גבעתיים, ת"א, ראשל"צ, ירושלים, חדרה, נתיבות, כפר יונה, אשקלון, אשדוד ועוד.

 

פירוט אנשי הקשר בערים השונות מופיע גם בדף האירוע עצמו. "זה בדיוק הזמן לתת פוש של עזרה. מישהי שעובדת בבזק יצרה איתי קשר ועכשיו 400 איש מעובדי החברה גם יתרמו למאמץ שלנו. אני מתרגשת מההיענות. מעשרות זה הפך למאות ואנשים מבינים את הצורך במצב המיוחד. גם המשאיות וההסעות בתוך הארץ אורגנו מכסף פרטי של אנשים ורכב אחד מטעם car2go נתרם לשינוע. המטרה היא להוציא כבר מחר יום ג', 22.7.14, משאית מנקודת האיסוף העיקרית בגבעתיים לעבר המחסום בעזה. היחידות איתם יצרו קשר היו קצינים מהמחסומים ומיחידות כפיר גולני וגבעתי. משאית צבאית תיקח את רוב התכולה פנימה לכוחותינו בעזה ואנחנו מקווים שהחיילים ירגישו את ההערכה שלנו אליהם ואת אהבתנו", מחייכת בר בתקווה.

 

למען הילדים

ההתארגנויות הנוכחיות החלו כמובן עם סיוע לאנשי הדרום שסובלים מהמצב שנים ארוכות וב"צוק איתן" ביתר שאת. את דף הפייסבוק סיוע לילדי הדרום Help the kids in south Israel - הקימו כבר לפני שנתיים במבצע "עמוד ענן" צפריר צ'וכנה, מיכל אבירם וגל שקי. בכוונה לעודד עזרה אופרטיבית לילדי הדרום. ביחד עם כמה סטודנטים נוספים הם נסעו לאשקלון לשמח את ילדי העיר עם צעצועים שתרמו חנויות מקומיות במרכז. כמו אז גם הפעם הדף קיבל  'זריקת התעוררות' מצערת לאחר שאחת האימהות שיתפה שביום רביעי האחרון נגנב כל הציוד של ילדי השכונה מהמקלט המקומי ומצוקתם גדולה.

 


 

מתוך הודעה למנהלי עמוד הפייסבוק "סיוע לילדי הדרום Help the kids in south Israel"

 

"גם הפעם החלטנו מיד להרים עוד התארגנות של גיוס צעצועים, משחקי חשיבה ויצירה וכל דבר שיכול לשמח ולהפעיל את הילדים". קריאה לכל חברי הפייסבוק הותיקים עודדה גם גיוס של חבר'ה חדשים שהמשיכו ועשו שיתופים על הסטאטוסים ותרמו למעלה מ- 1,000 שקלים בחשבון בנק ייעודי, וצעצועים נתרמו מאנשים פרטיים ובעלי עסקים קטנים.

 

פנינו לחברת car2go כמו בפעם הקודמת וקיבלנו מהם סיוע של רכב עימו ניסע בחמישי הקרוב 24.7.14 עם כל התרומות מחממות הלב. יצרנו קשר עם עשר משפחות עם ילדים קטנים ולהם נחלק את כל הצעצועים". כמובן שלא מדובר במשפחות נזקקות, אבל המצב הרגיש מחייב תשומת לב מודעות וסיוע למציאות קשה שנכפתה עליהן שמצריך אותן להעסיק את הילדים במקום בטוח נון סטופ ולהפחית מחרדתם עד כמה שאפשר.

 

"אשמח שיהיו כמה שיותר אנשים שיחליטו לקחת יוזמה ולהתגייס לטובת אוכלוסיות שפחות שמים לב אליהן, הרבה אנשים נרתמים

עכשיו למען החיילים אבל אלו הילדים, המבוגרים והקשישים שחיים במציאות הקשה הזו זקוקים במיוחד לסיוע ועידוד. בפעם השנייה בשנתיים אנחנו תחת מתקפה. הפעם גם פנימית וגם חיצונית", מסכם צ'וכנה. "למרות המצב, חשוב לשמור על נפש הילדים של ישראל בריאה ושלמה ולהראות להם את חשיבות היחד בארץ היחידה שלנו". לשון ההודעה בדף משמחים את ילדי הדרום - הדף שהקבוצה סיוע לילדי הדרום Help the kids in south Israel - הקימה למטרות פרקטיות של תורמים.

 

ממש כמו בתקופות לחימה קודמות, אנשים חוזרים לדברים הבסיסיים מהם מורכבים ומרגישים הצורך לעזור ולתרום: שליחת חבילות לחיילים, התאספות קהילתית, עזרה לחלשים, כל מה שנדרש. רק הפלטפורמה של השיתוף השתנתה וכעת עם יוזמה של אדם אחד אפשר להגיע ללכידות של אלפים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים