שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

תקועים באיסטנבול: "אל תדברו עברית"

דקות לפני הנחיתה הסתובב מטוס של "פגסוס" חזרה לטורקיה ועשרות נוסעים העבירו את הלילה בנמל התעופה "אטאטורק". מייקל בלומברג, ראש העיר לשעבר של ניו יורק, טס הלילה לנתב"ג כדי להוכיח שהשדה בטוח

החלטת החברות האמריקניות והאירופיות לבטל את הטיסות לישראל תפסה ישראלים באי-ודאות בחו"ל. רבים נתקעו בטורקיה בגלל טיסות המשך שבוטלו הלילה (יום ד') ובעקבות חזרת מטוס של חברת "פגסוס" שהסתובב חזרה דקות לפני הנחיתה בנתב"ג. בשעות הבוקר התפרסם במהלך הערכת המצב קיבל שר התחבורה ישראל כ"ץ את המלצת מנכ"ל רשות שדות התעופה לפתוח באופן מיידי את שדה התעופה בעובדה - והוא יחליף את נתב"ג. הודעה יצאה לחברות תעופה.

 

"זו לא הייתה בעיה בכל יעד אחר באירופה, אבל בטורקיה?", העיר אחד הנוסעים. כמה מהם סירבו להתפנות לבית המלון שהוצע להם - גם מחשש ביטחוני בעקבות אזהרת המסע שפרסם משרד החוץ - ונותרו על רצפת הטרמינל למשך שעות הלילה. "אנחנו כמו בני ערובה פה", סיפרה  הבוקר שרית, אחת הנוסעות. "רובנו בטיסות מעבר, אנחנו מאתמול פה כמו ילדים קטנים, בלי אוכל. כולנו פה מחפשים איך לצאת".

 

אם גם אתם תקועים בחו"ל בגלל החלטת רשויות התעופה של ארצות הברית ואירופה - צרו איתנו קשר באימייל האדום או ב-SMS במספר 5335

 

על לוח הטיסות בנתב"ג גם היום ביטולים רבים. על פי דוברות רשות התעופה, מתוך 55 אלף נוסעים שהיו אמורים לטוס או לחזור צפויים היום לעבור בנתב"ג 32 אלף איש ב-209 המראות ונחיתות: "מרביתן יהיו של חברות ישראליות, אך יש גם חברות זרות שטסות. הנמל ממשיך את הפעילות שלו".

 

על פי נתוני הרשות, ב-24 השעות בין 18:00 אתמול ל-18:00 היום בוטלו כ-80 טיסות. "הלילה נערכה שיחה עם הרשויות האמריקניות שבה הוצגו כל האמצעים להגנת שמי מדינת ישראל והנתיב הבטוח של ההמראה והנחיתה בישראל", נמסר מרשות שדות התעופה. "במהלך היום תתקבל החלטה של ה-FAA (רשות התעופה האמריקנית) לגבי המשך הטיסות לישראל. אנו ממליצים לנוסעים להתעדכן באתר האינטרנט של רש"ת ובחברות התעופה".

 

אפקט הדומינו של ביטול הטיסות החל שעות ספורות לאחר שרקטה פגעה בלב אזור מגורים ביהוד - מרחק לא רב מנתב"ג - וגרמה נזק כבד לבית. למרבה המזל לא היו נפגעים. זו הייתה הפעם הראשונה מתחילת המבצע שרקטה פגעה במבנה בגוש דן. כל הרקטות יורטו עד אתמול בהצלחה.

 

אמיר נעם, בן 25 מבנימינה שהמריא מאמסטרדם, סיפר כי כשנחת באיסטנבול, "במטוס הקריאו לכל אחד את מספר טיסת ההמשך שלו ורק את ישראל לא הקריאו. הגענו לכניסה ואמרו לנו שאין יותר טיסות לישראל. התחלנו להתקבץ ישראלים מכל העולם, הושיבו אותנו שם כמה שעות, חלקם חיכו מ-14:00". לדבריו, "בסביבות 1:30 בלילה התחילו לפזר אותנו למלא מלונות והנציגים של טורקיש איירליינס ביקשו מאיתנו לא לדבר יותר מדי עברית ולא לצאת מהמלונות. עכשיו אנחנו פה 150 איש וביקשו שבבוקר נקום ובאזור 12:00 נחזור לשדה תעופה וינסו למצוא לנו פתרון". נעם ציין כי ניסה ליצור קשר עם גורמים בישראל, אולם "אין תשובות מאף אחד בארץ לגבי מה אנחנו עושים, כמה זמן נהיה פה ומה קורה איתנו".

הדרך לישראל ובחזרה לאיסטנבול  (צילום: ראובן בלקין) (צילום: ראובן בלקין)
הדרך לישראל ובחזרה לאיסטנבול (צילום: ראובן בלקין)

הנוסעים הישראליים בנמל התעופה אטאטורק  (צילום: ראובן בלקין) (צילום: ראובן בלקין)
הנוסעים הישראליים בנמל התעופה אטאטורק (צילום: ראובן בלקין)

 (צילום: תום טוב אל) (צילום: תום טוב אל)
(צילום: תום טוב אל)

לילה בטרמינל הטורקי (צילום: תום טוב אל) (צילום: תום טוב אל)
לילה בטרמינל הטורקי(צילום: תום טוב אל)
  

ראובן בלקין מתל אביב היה על המטוס שהסתובב זמן קצר לפני הנחיתה בישראל ושב לנמל התעופה על-שם אטאטורק באיסטנבול. "לא ייאמן, המטוס כבר היה עם גלגלים בחוץ, דקות מנחיתה", סיפר. "הנוסעים מבולבלים, הדיילים לא ידעו מה קורה. אחרי שכבר המטוס חזר לגובה שיוט והסתובב לכיוון צפון, הקברניט פנה לנוסעים וטען כי המגדל ביטל את כל הנחיתות עקב 'התרעת טילים'. חדר המצב של משרד החוץ ייעץ לנו לצאת ולקחת חדר במלון. זו לא הייתה בעיה בכל יעד אחר באירופה, אבל בטורקיה? יש הרבה בלבול ואי-ודאות".  

 

גם דניאל טוב אל (50) מקריית ביאליק קיווה לנחות אמש בנתב"ג עם משפחתו: "טסנו מברלין לאיסטנבול ומאיסטנבול חזרה ארצה. אנחנו קבוצה גדולה של כ-100 איש, יושבים בשדה תעופה בלי אוכל ומים. הטורקים התייאשו והם רוצים שנפנה להם את שדה התעופה". דניאל סיפר שפנה למשרד החוץ והם השיבו כי עליהם להמתין. "אנחנו בלי תקווה ומקווים שמישהו בישראל יעזור לנו". בנו של דניאל, תום (25), הוסיף: "המטוס ביצע פרסה בסביבות 22:45. הוציאו לנו גלון של מים גדול וצעקו שנשתה מזה. הם צעקו שנצא מהשדה ושהם ידאגו לנו למלון להיום ולמחר. אני לא רואה אור בקצה המנהרה". 

 

נעמה אבדני נחתה בטורקיה אחר הצהריים בדרכה מקופנהגן לישראל, ולאחר המתנה של כשש שעות התכוונה לעלות על טיסה לתל אביב. "בבואנו לעלות סוף סוף על המטוס התבשרנו כי כל הטיסות לישראל בוטלו. כל קבוצות הנוסעים סירבו להתפנות לבתי מלון באזור ונשארו על הרצפה כאן בטרמינל, שעות רבות ללא אוכל ומים ובמצב עייפות מתקדם".

מבט על לוח הטיסות המבוטלות  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מבט על לוח הטיסות המבוטלות (צילום: רויטרס)

נתב"ג, אמש  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתב"ג, אמש (צילום: רויטרס)

נוסעים בנתב"ג  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נוסעים בנתב"ג (צילום: רויטרס)
  

גם רפי רז מתל אביב, שיצא לטיול משפחתי עם אישתו ושלושת ילדיו בהולנד, נותר תקוע בחו"ל. הלילה במהלך חזרתם לישראל דרך טורקיה בטיסה של חברת טורקיש איירליינס, גילו בני המשפחה כי טיסתם מאיסטנבול לנתב"ג התבטלה. "ישבנו במטוס, המנועים התחילו לעבוד ואז שניות לפני ההמראה הקברניט הודיע שלא טסים לתל אביב בגלל המצב הביטחוני", שחזר רז. "אנחנו 48 ישראלים על המטוס שרק רוצים לחזור הביתה. כרגע שמו אותנו בבית מלון שצמוד לטרמינל והודיעו לנו שגם מחר לא יהיו טיסות. במלון קיבלו אותנו יפה, אין טענות, אבל לצאת לרחוב יהיה מפחיד. לא פשוט להיות ישראלי בטורקיה בימים האלה".

 

מייקל בלומברג טס באל על

ראשונות לבטל את הטיסות ארצה היו דלתא ו-US איירווייז האמריקניות שהודיעו כי מינהל התעופה האמריקני (FAA) אסר עליהן לטוס ארצה. לאחר מכן פרסמה גם הרשות האירופית לבטיחות תעופה אזהרה דומה וחברות אירופיות רבות בהן אייר פרנס-KLM הצרפתית-הולנדית, לופטהנזה, סוויס, אייר ברלין ואוסטריאן נענו לאזהרה וביטלו את הטיסות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי וביקש ממנו לפעול לחידוש הטיסות של חברות תעופה אמריקניות לישראל. עם זאת, קרי בתגובה הבהיר כי ההחלטה נבעה משיקולי ביטחון וכי זו תחליט בתוך 24 שעות אם להאריך את ההחלטה. "זוהי החלטה מקצועית שנועדה להגן על אזרחים אמריקנים ועל מטוסים אמריקניים", אמרה דוברת המחלקה. גורם רשמי נוסף הבהיר כי לממשל אובמה אין כוונה להתערב בהחלטת רשות התעופה הפדרלית.

 

מנגד, ישראל זכתה לחיזוק מצד ראש העיר ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג, שהודיע כי יטוס הלילה בטיסת אל על לתל אביב "כדי להפגין סולידריות עם עם ישראל וכדי להראות שזה בטוח לטוס לישראל וממנה". בהודעה שפרסם הדגיש כי "נתב"ג הוא אחד מנמלי התעופה המוגנים ביותר בעולם ומטוסי אל על ממריאים ונוחתים בו בשלום באופן תדיר. הגבלות הטיסה הן טעות שמעניקה לחמאס ניצחון שלא מגיע לו, ויש לבטלן לאלתר. אני קורא לרשות התעופה הפדרלית ולחזור בה ולהתיר לחברות אמריקניות לטוס לישראל". 

 

חברת ארקיע הודיעה כי היא מוסיפה היום שלוש טיסות ללרנקה בקפריסין "במטרה לאפשר לפחות לחלק מאלפי הנוסעים ש'נתקעו' בישראל לצאת מהארץ ולחבור בקפריסין לטיסות למדינות היעד. הטיסות המיוחדות ללרנקה מיועדות גם להשבת ישראלים ש'נתקעו' במקומות שונים בחו"ל ומצאו דרך להגיע לקפריסין".

 

מאל על נמסר כי החברה תוסיף טיסות ותגדיל קיבולת כדי לסייע להשיב לארץ נוסעים שנתקעו בחו"ל ולקלוט נוסעי חברות זרות: 

 

  • טיסה 347 לציריך הוגדלה ממטוס מבואינג 737 לג'מבו
  • בטיסה 331 לבריסל הוגדלה הקיבולת
  • בטיסה 573 לבוקרשט הוגדלה הקיבולת
  • התווספה טיסה חדשה ללרנקה וטיסה חדשה להרקליון ביוון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תום טוב אל
תקועים באיסטנבול
צילום: תום טוב אל
מומלצים