שתף קטע נבחר

ויקיפדיה: נתניהו הוחלף בדגל פלסטין לדקה

בעמוד הוויקיפדיה באנגלית של בנימין נתניהו הוצב דגל של הרשות הפלסטינית. ויקיפדים הבחינו בטעות ומיד תיקנו אותה במהירות

גולש אנונימי שכינה את עצמו TSKAero החליף את הטקסט בערך של בנימין נתניהו בוויקיפדיה באנגלית לדגל הרשות הפלסטינית. מספר גולשים הבחינו בכך ודיווחו ברשתות החברתיות והעניין תוקן תוך פחות מדקה.

 

לפני ואחרי התיקון ()
לפני ואחרי התיקון

 

האנציקלופדיה המקוונת מתעדת את היסטוריית העריכה, כך שניתן לראות מי עשה מה ומתי. בעריכה של נתניהו ניתן לראות כי הערך הושחת אמש בשעה 19:19, ותוך פחות מדקה גם הוחזר לגירסה הקודמת שלו, על ידי בוט שעשה זאת באופן אוטומטי. הבוט זיהה ככל הנראה שלא מדובר בהשחתה או תיקון מזעריים, אלא במחיקה של ערך שלם, וכך ידע לתקן ולשחזר ללא התערבות ידנית.

 

בשעה 20:01, היה נסיון למחוק את התיקון ולשחזר שוב לגירסה עם הדגל על ידי גולש בשם GullibleKit (שדווקא יש לו הסטוריה של עריכות פה ושם בוויקיפדיה), אלא שגם שינוי זה החזיק מעמד דקה אחת בלבד, ותוקן לגירסה הקודמת על ידי עורך ותיק אחר שמתמחה, על פי הפרופיל שלו, בביוגרפיות בוויקיפדיה ובאיתור ונדליזם וערכים מזויפים.

 

 

כל אחד עורך

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה חופשית שמאפשרת לכל אחד לפתוח ערכים, לערוך אותם ולתקן. השחתה של ערכים היא לא עניין זר לוויקיפדיה ויש אמצעי הגנה שונים כמו חסימה של ערכים מסויימים רק לעורכים ותיקים או חסימה של ונדליסטים, וכן אפשרות לתקן ערכים שהשוחתו וחזרה לגירסה הקודמת.

 

הפגיעה בערך של נתניהו היא לא עניין כה חריג בוויקיפדיה, אבל כן מעוררת תשומת לב, מאחר שמדובר בדמות ציבורית שנמצאת במרכז של מלחמה שמעסיקה במידה מסוימת גם את העולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים