שתף קטע נבחר

חמאס צייץ "לא להצעת קרי" ומחק

מבולבלים? גם בחמאס. הביטאון הרשמי של התנועה מיהר לצייץ ולהגיב בשלילה להודעת מזכיר המדינה על יוזמה להפסקת אש, וחזר בו תוך דקות אחרי שבכיר בלשכה המדינית הודיע כי "ההצעה נבחנת"

נראה שלא רק בישראל מבולבלים: שעה קלה לאחר הכרזתו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי כי הוא מציע הפסקת אש הומניטרית של שבעה ימים וכי בישראל שוקלים אפשרות של הפסקת אש לזמן קצר יותר של 12 שעות, צייץ ביטאון חמאס "א-ריסאלה" כי חמאס מתנגד להצעות קרי. לאחר מכן הוסר הציוץ.

 

ציוץ שני עלה, הקודם נמחק ()
ציוץ שני עלה, הקודם נמחק

בחמאס הסבירו בציוץ הראשון כי הם מתנגדים להצעות קרי משום שהן נוטות לטובת ישראל, והבטיחו פרטים נוספים תוך זמן קצר. לאחר מכן, הם העלו התייחסות של חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזת א-רישק שאמר כי ההצעה של קרי להפסקה הומניטרית של שבעה ימים נבחנת על-ידי התנועה. במקביל הסירו את הציוץ ובו ההתנגדות להצעות קרי.

 

קרי נפגש מוקדם יותר עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ועם מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי, ודן עמם בהתפתחויות. במקביל, נועד ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, עם שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו בקטאר במסגרת הדיונים על הפסקת אש. משעל הצהיר לאחר מכן כי "עמדת חמאס בנוגע להפסקת האש לא השתנתה. הגורמים הרלוונטיים מנהלים מגעים עם וושינגטון ודנים בתיקון היוזמה של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי". כך דיווח העיתון הפלסטיני "אל-קודס".

 

גורם המקורב לחמאס ציין מוקדם יותר כי הם בוחנים את הפסקת האש.

מוסטפא סוואף, עורך ביטאון חמאס "א-ריסאלה", אמר כי בארגון יבחנו את יוזמת קרי להפסקת אש, אך הסעיפים שקשורים לפירוז חמאס והשארת כוחות צה"ל ברצועת עזה בזמן הפסקת האש בעייתיים בעיני חמאס. לדבריו, "מדובר בדרישות ישראליות ולא ביוזמה".

 

בכיר חמאס בקהיר, מוסא אבו מרזוק, אמר היום לעיתון המצרי "א-שורוק" כי ישנם שלושה תרחישים לסיום המבצע בעזה: הסכמה בעניין היוזמה המצרית והכנסת תיקונים באופן שבו ייענו על דרישות ההתנגדות ותושבי עזה; הפסקת אש חד-צדדית מצד ישראל; או התרחיש שהוא סבור כי הוא האפשרי ביותר - מועצת הביטחון תקבל החלטה על הפסקת אש באותה מתכונת שהיה בשנת 2008 ו-2009.

 

אבו מרזוק הבהיר כי "חמאס לא תוותר על הסרת המצור מעזה בשום תנאי ולא על מעבר ימי ואווירי לרצועה שנצורה מ-2006. אנחנו רוצים שתושבי עזה יחיו חיים רגילים כמו שאר בני אדם, ובייחוד כעת כשהרצועה נתונה לניהול של ממשלת האחדות הפלסטינית, יחד עם הרשות ולא לניהול של חמאס כפי שהיה בעבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים