שתף קטע נבחר
צילום: AFP, רויטרס

סגירת הקייטנות: מי זכאי לפיצוי?

האם מפעילי קייטנות שנסגרו מחוייבים לפצות הורים על אבדן ימי עבודה, האם עובדי הקייטנות יקבלו שכר על ימי ההיעדרות ומי יפצה את בעלי הקייטנות? שאלות ותשובות בעקבות פניות הגולשים

הורים רבים נאלצו להיעדר מהעבודה בגלל סגירת קייטנות במהלך מבצע צוק איתן. במקביל, עובדי קייטנות ומפעיליהן נאלצו לספוג את אובדן השכר וההכנסות. מי זכאי לפיצוי כספי ומאין יגיע המימון? שאלות ותשובות בעקבות פניות גולשים שהגיעו ל-ynet.

 

 

פיצוי לעובדי הקייטנות

- נעדרתי מעבודתי בקייטנה בשל הוראת פיקוד העורף לסגור את שעריה. האם אני זכאי לקבל בגין כך פיצוי?

בגלל המצב
תנועת הצופים ביטלה את מחנות הקיץ / מירב קריסטל
התנועה ביטלה את עשרת המחזורים הבאים של המחנות ל-31 אלף חניכים "מתוך אחריות לביטחונם" ותשיב את התשלום להורים. גובה ההפסד: 8 מיליון שקל
לכתבה המלאה

כן. בהסכם קיבוצי שנחתם לאחרונה נקבע כי כל עובד שנעדר ממקום עבודתו בשל הנחיות פיקוד העורף – יקבל פיצוי ובכלל אלה גם עובדי מוסדות חינוך וקייטנות שהושבתו בהוראת פיקוד העורף. גם הם יקבלו פיצוי שכר עבור ימי העבודה שהפסידו בשל כך.

 

- האם אקבל את הכסף ישירות מהמדינה?

לא. השכר ישולם על ידי המעסיקים. המעסיק יכלול את התשלום במסגרת דרישת פיצוי בגין השכר ששילם על ימי עבודה שלא התקיימו. מעסיק שלא ישלם לעובד על ימי העבודה שהחמיץ על פי הסכם זה ייחשב לעובר על החוק.

 

- מה הדין במקרה בו הקייטנה הושבתה בהוראת הרשות המקומית?

במסגרת החוזר שפורסם, נכתב כי גם במקרים בהם פיקוד העורף ולפנים משורת הדין, ראש רשות מקומית (שלא בהתאם להוראות פיקוד העורף) הנחו לסגור מוסד חינוכי בשל המצב הביטחוני - עובדי המוסד יהיו זכאים לתשלום השכר מהמעסיק, ובלבד כי מדובר על פרק הזמן שבין ה-8 באוגוסט עד ה-28 ביולי. כשם שבמלחמת לבנון השניה הגדרת מוסד חינוכי כללה גם קייטנות, כך גם הפעם.

 

- מה הדין בו הקייטנה שנמצאת במרחק של יותר מ-40 קילומטר מהגבול עם עזה, הושבתה בשל החלטת מפעילה. האם העובדים בה זכאים לפיצוי?

העובדים זכאים לקבל שכר, מאחר ועבודתם הופסקה או כלל לא התבצעה בניגוד לדין, ולא בשל הוראת פיקוד העורף.

 

- כיצד יחשבו את גובה הפיצויים בגין היעדרותי מהעבודה?

אם לא ייקבע אופן פיצוי אחר, הרי שהפיצוי יהיה בגובה השכר הממוצע בשלושת החודשים שקדמו להיעדרות מעבודה.

 

פיצוי להורים

- האם הורים זכאים להחזר כספי במקרה בו מקום הקייטנה הפרטית היה ממוגן, אולם בעליה בחרו שלא להפעילה, או לבטל את הפעילות במהלך יום העבודה?

בכל אותם מקרים בהם הקייטנה הופסקה ביוזמת מפעיל הקייטנה, למרות שמקום הפעלת הקייטנה היה ממוגן ובניגוד להוראות פיקוד העורף או הרשות המקומית, או אז עומדת להורים התביעה כנגד המפעיל להשבת התשלום עבור הקייטנה.

 

 

- האם במקרה זה ההורים זכאים לקבל פיצוי גם בגין אובדן השכר?

ההיגיון המשפטי מנחה כי אמנם הפגיעה בשכר הינה תולדה ונזק עקיף שלכאורה ניתן להיתבע, אולם כמו שבמקרה בו הקייטנה מבוטלת מפאת מחלת המדריך או סגירת המקום בו הייתה אמורה להתקיים הקייטנה - להורים אין זכות להגיש תביעה לנזק עקיף. גם במקרים אלו, סביר להניח כי ההורים היו צריכים למצוא פתרון לשמירה על הילדים ולהפסיד ימי או שעות עבודה בשל כך, בלא שניתן להחיל את האחריות לכך על מפעיל הקייטנה.

 

- האם אני זכאי להחזר כספי בגין ביטול קייטנה בהוראת פיקוד העורף או הרשות המקומית?

אכן. הזכאות של ההורים לקבל החזר כספי נובעת מכך שהשירות למעשה לא סופק. לצד זאת, מפעיל הקייטנה יכול לקבל על כך פיצוי במסגרת ההסדר.

 

פיצוי למפעילי קייטנות

- כיצד יחושב הפיצוי שאקבל מהמדינה בשל השבתת הקייטנה?

ככל שמדובר על קייטנה בעיר שממוקמת במרחק של עד 40 ק"מ מגבול רצועת עזה, חלה כאמור על המעסיק החובה לשלם שכר לעובד שנעדר ממקום עבודתו בשל הנחיות פיקוד העורף לסגור את שעריה. כך גם באשר למצב בו הקייטנה נסגרה בשל הוראת ראש הרשות המקומית.

 

בעל קייטנה שנמצא בטווח האמור, רשאי להגיש תביעה בגין נזק עקיף לקרן הפיצויים ברשות המסים באחד מתוך שלושה מסלולים:

 

מסלול שכר - מעסיק יוכל לדרוש פיצויים במסלול זה בגין שכר ששילם עבור ימי היעדרות עובדים שנבעו כתוצאה מהמצב הביטחוני ובהתאם לתנאים שיקבעו בתקנות.

 

מסלול מחזורים - בעל העסק יוכל להגיש תביעה לקבלת פיצויים בגין ירידה במחזור העסקי בשל המצב הביטחוני, בהתאם לדיווח השוטף של העוסק למע"מ (חד חודשי או דו- חודשי). הנוסחה תכלול השוואת המחזור העסקי בהתאם לשיטת הדיווח כאמור, לעומת תקופה מקבילה אשתקד.

 

מסלול הוצאות - בעל העסק יוכל להגיש תביעה לקבלת פיצוי בגין הנזק התפעולי שנגרם לעסק בתקופה הרלבנטית. מסלול זה נקבע במטרה לפצות על הוצאות עודפות של העסק שנוצרו כדי לשמור על המחזור הרגיל שלו בזמן המבצע.

 

- תוך כמה זמן מקבל בעל עסק את הפיצוי מהמדינה?

הפיצויים שנפסקו בעקבות מבצע עמוד ענן הועברו לרוב המעסיקים בתוך חודש־חודשיים. סביר להניח כי גם הפעם יועברו הסכומים בפרק הזמן הזה וכי מקדמות יועברו בהקדם.

 

- הקייטנה שאני מפעיל ממוקמת בישוב שנמצא במרחק של מעל 40 קילומטר מרצועת עזה. בשל העובדה כי אין בסמוך מרחב מוגן, החלטתי לבטל את הקייטנה. האם אני צריך להשיב להורים את סכום הכסף בגין ביטול הקייטנה?

אכן יש מקום להשבת התשלום ששולם על ידי ההורים לקייטנה.

 

הכותב הוא מומחה לדיני עבודה ושותף במשרד עוה"ד סטריקובסקי גל ושות'

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים