שתף קטע נבחר

צילום: EPA

אובמה לנתניהו: הפסקת אש הומניטרית בלי תנאים

נשיא ארה"ב אמר לנתניהו שעליו להסכים להפוגה הומניטרית שתוביל להפסקה קבועה של האש. הנשיא הדגיש שכל פתרון לסכסוך יהיה חייב לכלול את פירוקם מנשק של ארגוני הטרור. גם מועצת הביטחון תשלח מסר דומה. גורם אמריקני: "המסמך שנחשף היה טיוטה בלבד, הביקורת בישראל פוגענית ומעליבה"

דרישה אמריקנית להפסקת אש מיידית: נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח אמש (יום א') בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על הלחימה בדרום במסגרת מבצע צוק איתן. הנשיא האמריקני הדגיש כי ארה"ב מגנה בתוקף את ירי הרקטות של חמאס ואת ההתקפות שהיא מבצעת נגד ישראל באמצעות מנהרות והדגיש את זכותה של ישראל להגן על עצמה. אובמה חזר והדגיש את הדאגה הרצינית והגוברת בעניין מספר ההרוגים הישראלים והפלסטינים העולה וכן מהידרדרות המצב ההומניטרי ברצועת עזה. בינתיים הירי לישראל נמשך, וב-23:18 התפוצצו שלוש רקטות ליד יישוב במועצה האזורית אשכול. לא דווח על נזק או נפגעים.

 

צוק איתן - כתבות נוספות:

 

בהתבסס על מאמציו של מזכיר המדינה ג'ון קרי, הדגיש אובמה את ההכרח האסטרטגי בכינונה של הפסקת אש הומניטרית מיד וללא תנאים, שתשים קץ ללחימה כעת ותוביל להפסקה קבועה של הלחימה, בהתבסס על הסכם הפסקת האש מתום מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012. הנשיא אובמה הדגיש את תמיכתה של ארצות-הברית ביוזמה המצרית וכן בתיאום האזורי והבינלאומי להפסקת הלחימה. אחרי פרסום תוכן השיחה, דווח כי מועצת הביטחון תתכנס הבוקר לדיון חירום בנושא המצב ברצועת עזה. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות AP, המדינות החברות כבר הסכימו על נוסח הצהרה שקוראת, בדומה לאובמה, להפסקת אש מיידית ללא תנאים במהלך חג עיד אל-פיטר ולאחריו.

אובמה. להתבסס על הבנות עמוד ענן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה. להתבסס על הבנות עמוד ענן(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

השיחה בין אובמה לנתניהו באה אחרי יום מתוח מאוד בדיפלומטיה שבין שתי המדינות. מאז אתמול בבוקר נמתחה בישראל ביקורת חריפה נגד מזכיר המדינה ג'ון קרי בגין המסמך שלכאורה הציג, ואמור היה להוות בסיס לפתיחת שיחות לקראת הפסקת אש. פקיד אמריקני בכיר טוען שהדיווחים על תוכן המסמך ועל תקפותו, היו לא מדויקים ואפילו "פוגעניים" כלפי ארה"ב. "חלק מהדיווחים כללו התקפות אישיות על שר החוץ קרי, כולל האשמות בבגידה בברית עם ישראל", הוסיף.

 

- האם נעלבתם מהביקורת בישראל?

"היו כמה דיווחים על המאמצים שלנו שהיו לא מדויקים, וכללו עיוותים של האסטרטגיה של קרי. אלה התקפות חריפות עם האשמות מאוד מעליבות. המסמך שהציג קרי לא היה אלא טיוטה שגובשה במהלך שיחות עם כמה מן הצדדים, והיא הוצגה במטרה לקבל הערות. זו לא הייתה 'הצעה אמריקנית', אלא חלק מדיון ממתמשך על הפסקת אש".

 

- האם אתם מכוונים לכך שהפרסומים על המסמך הגיעו מכיוון ממשלת ישראל?

"לא אמרתי דבר על ממשלת ישראל".

 

- מי כתב את הטיוטה?

"זה היה תוצר של שיחות של כמה צדדים. אני לא יכול להרחיב לגבי זה".

 

- מה עמדת ארה"ב לגבי פירוז ובנייתה מחדש של עזה?

"אלה נושאים חשובים להמשך הפסקת אש. זה יהיה חלק מהשיחות שאחרי הפסקת האש".

 

עם זאת, כבר במוצאי שבת התייחס גורם אמריקני הבקיא במתרחש באזור לשלב הבא שאחרי הפסקת האש, והבהיר כי בעיני וושינגטון, לישראל יש חופש פעולה מלא - לפחות בכל הנוגע להרס המנהרות. הוא אמר כי ארצות הברית תמשיך לגבות את פעילות ישראל בתחום הזה, אולם לא הזכיר את ההיבטים האחרים של המבצע וייתכן שרמז בכך כי בוושינגטון מצפים מישראל לדבוק במטרות המצומצמות של פגיעה בתשתית המנהרות של חמאס ולא מעבר. ציפייה דומה עלתה על פניו מהאמירה הצינית של קרי, שצולם אומר לעוזרו :"זה חתיכת 'מבצע נקודתי', זה מטורף".

 

במקביל, נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן נסע אתמול בערב לסעודיה, שם ייפגש עם המלך עבדאללה ושאר ההנהגה הסעודית, שהביעו תמיכה גורפת ביוזמה המצרית המקורית. אבו מאזן מנסה להקים ציר ערבי עוקף לחמאס, קטאר וטורקיה שיורכב מסעודיה, מצרים והרשות הפלסטינית.  

 

הפסקת אש? הירי נמשך לאורך כל היום

על רקע ההצהרות על הפסקת אש, גם אתמול נמשך ירי הרקטות מרצועת עזה ובמקביל צה"ל המשיך לפעול נגד המנהרות ברצועה. לפני הירי למועצת אשכול, רקטה אחת התפוצצה בשעות הערב בשטח פתוח בשער הנגב ושתיים נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים בחוף אשקלון. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות באזור נתיבות. מוקדם יותר נפגעו שני בתים במועצה האזורית שער הנגב ובאשכול. באחד המקרים נפצעה אישה באורח קל. קודם לכן יורטו רקטות מעל קריית-גת ובאר-שבע ורקטות נוספות התפוצצו בנגב.

 

הלווייתו של סגן רועי פלס בקריית שאול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הלווייתו של סגן רועי פלס בקריית שאול(צילום: מוטי קמחי)

חייל שריון בגבול עזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חייל שריון בגבול עזה(צילום: EPA)

הרס בשכונת סג'עייה בפאתי העיר עזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרס בשכונת סג'עייה בפאתי העיר עזה(צילום: AFP)

מאז פתיחת המבצע, נהרגו 43 חיילים וקצינים ישראלים, וכן שלושה אזרחים. על פי נתונים רשמיים של גורמי הרפואה ברצועת עזה, מתחילת מבצע צוק איתן נהרגו 1,032 פלסטינים ונפצעו 6,233. מרבית ההרוגים ממחוז חאן יונס (306) ואחריהם ממחוז עזה (297). לעומת זאת, מרבית הפצועים הינם ממחוז צפון הרצועה (1,912) ואחריהם ממחוז עזה (1,853). העיר שבה יש את מספר ההרוגים והפצועים הנמוך ביותר היא רפיח (111 הרוגים ו-711 פצועים). 138 פצועים פלסטינים פונו מרצועת עזה לטיפול בחו"ל, מרביתם למצרים ולירדן.

 

חלק מהפצועים שמטופלים בירדן עברו אליה באישור ישראל ממעבר ארז לגשר אלנבי. ישראל הקימה בית חולים שדה במעבר ארז אך טופלו בו רק עשרות בודדות מקרב האזרחים העזתים (לא פעילים צבאיים) שנפצעו בלחימה או שהיו זקוקים לטיפול רפואי דחוף משום שחמאס מערים קשיים על אזרחים המעוניינים להגיע אליו.

 

בשעות הערב אתמול תקף צה"ל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר יותר מ-20 מטרות טרור, בהן תשתיות טרור, מנהרת טרור, ומשגרים מוטמנים. צה"ל ממשיך במאמץ איתור והשמדת מנהרות הטרור ברחבי רצועת עזה. כמו כן, השמידו הכוחות מנהרה בדרום רצועת עזה ומנהרה נוספת בצפון הרצועה הושמדה כמעט במלואה. בנוסף,

הם חשפו שלושה פירי מנהרות.

 

מוקדם יותר אתמול, בשעות אחר הצהריים נצר צה"ל את האש, למרות הירי המתמשך מרצועת עזה. עד השעה 14:00 פעל צה"ל באינטנסיביות ברצועת עזה, אולם לאחר מכן אמר בכיר בצה"ל: "קיבלנו הנחיה לנצור אש בשעה 14:00". מנגד, גורם מדיני רשמי אמר כי ישראל לא קיבלה את הפסקת האש. בסביבות 18:00 דיווחו הפלסטינים כי רכב של הרשות המוניציפלית של בני סוהילא הותקף - פלסטיני אחד נהרג וכמה נפצעו.

 

במקביל, אותה שעה התראיין נתניהו לרשת CNN ואמר בראיון כי היוזמה המצרית - זו שאותה דחה חמאס - היא היוזמה היחידה שעומדת על השולחן מבחינת ישראל, ובכלל אותת כי אין בכוונתה של הממשלה להיכנע לתכתיבי חמאס.

 

בתוך כך, שמונה מלוחמי צה"ל שנפלו בקרבות ברצועת עזה הובאו למנוחות אתמול. כמו כן, משפחתו של החייל הנעדר אורון שאול הודיעה כי החלה לשבת עליו שבעה, זאת לאחר שביום שישי האחרון קבע בית הדין הרבני כי הוא חלל שמקום קבורתו לא נודע.


פורסם לראשונה 27/07/2014 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים