שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ת"א ננעלה ביציבות. דורי בניה עלתה ב-9%

  ת"א 25 ות"א 100 ננעלו ברמת הבסיס, מדד הבנקים טיפס ב-0.5%. בנק ישראל הוריד את הריבית לשפל של 5 שנים - האג"ח הממשלתיות הגיבו בעליות. אחרי חידוש המסחר בקבוצת דורי - האג"ח עלתה ב-3.4%

  למרות המגמה השלילית בבורסות אירופה וארה"ב לאחר האכזבה מנתוני המאקרו של הכלכלה האמריקאית, הבורסה בתל אביב ננעלה (יום ב') ביציבות לאחר הורדת הריבית. בנק ישראל הוריד את הריבית לשפל של 5 שנים - האג"ח הממשלתיות הגיבו בעליות. מחזור המסחר - 958 מיליון שקל.

   

  מדדי מניות 

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.03% ל-1,395.9 נקודות, מדד ת"א 100 ירד ב-0.06% ל-1,251.7 נקודות, מדד הבנקים עלה ב-0.53% ל-1,290.9 ומדד נדל"ן ירד ב-0.13% ל-386 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  אחרי הפוגה של חמישה חודשים, החליטה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל לחדש את הפחתות הריבית והודיעה על הורדת הריבית לחודש אוגוסט ב-0.25%, לנקודת שפל של 0.5%. זאת לאחר שהפחתת הריבית האחרונה שביצע בנק ישראל הייתה כאמור בסוף חודש פברואר. מאז חודש אוקטובר 2011 ביצע בנק ישראל 11 הפחתות ריבית, בשיעור מצטבר של 2.75%. כתוצאה מהפחתת הריבית היום, חזרה למעשה ריבית בנק ישראל לנקודת השפל של 0.5% שבה הייתה בתקופה אפריל-ספטמבר 2009, בעיצומו של המשבר הכלכלי הגלובלי.

   

  מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט, שנכנס לתפקיד בתחילת השנה, בוחן צעד דרמטי של שינוי ימי המסחר בבורסה המקומית והפעלתה בימי שישי. המהלך עלה על הפרק עוד קודם כהונתו, אך לא יצא לפועל.

   

  ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים התבקשו חברי הבורסה והברוקרים שאינם חברי בורסה למלא שאלונים באשר לשביעות הרצון מפעילות הבורסה. בין היתר נשאלו לגבי מידת הנכונות שלהם לשינוי ימי המסחר, שיכלול את ביטול המסחר בימי ראשון לטובת מסחר ביום שישי. המטרה היא להתאים את המסחר לפעילות הבורסות בעולם ולהביא להגדלת המחזורים.

   

  מניות במרכז

  סרגון, חברת ציוד התקשורת הישראלית, דיווחה על תוצאות הרבעון השני של 2014 והחמיצה את תחזיות השוק בשורה התחתונה. במקביל, החליטה החברה לצאת להנפקה כדי לשפר את הפרופיל הפיננסי של החברה על רקע ההצטמקות בקופת המזומנים והחשש כי אם היא לא תצליח לבצע גיוס היא תצטרך לבקש ויתור מצד הבנקים שהלוו לה כספים על אמות המידה הפיננסיות שנקבעו בהלוואות.

   

  אחרי חידוש המסחר בקבוצת דורי בנייה, המנייה עלתה ב-9% והאג"ח עלתה ב-3.4%. בכוונת החברה לגבש תכנית שתכליתה חיזוק מבנה ההון של החברה וחיזוק מבנה ההון ותזרים המזומנים של דורי בניה. במסגרת זו, החברה בוחנת אפשרויות שונות ובהן חידוש הצעת רכש החליפין למניות של דורי בניה או מיזוג בין החברות - באופן, במחיר ובתנאים שיקבעו לאחר פרסום הדוחות הכספיים לרבעון השני של שנת 2014, וכן הצעת רכש לאגרות החוב של דורי בניה במחיר שלא יפחת מערך הפארי שלהן, והכל בשים לב לעמידתן של החברה ושל דורי בניה באמות המידה הפיננסיות שלהן ובהתחייבויותיהן.

   

  אתמול הודיעה חברת הנדל"ן דורי בנייה על סטייה מהותית באומדני העלויות וההכנסות הצפויות של הפרויקטים שלה, שעשויה לגרום להפסד של 250–350 מיליון שקל.

   

  קבוצת דלתא גליל סיימה את המחצית הראשונה של שנת 2014 עם עלייה של 6% במכירות, שהסתכמו ב-487 מיליון דולר. את הרבעון השני של השנה סיכמה החברה עם עלייה זהה של 6% במכירות שהסתכמו ב-249 מיליון דולר. הרווח התפעולי של הקבוצה ברבעון השני של השנה גדל ב-11% והסתכם ב-15.5 מיליון דולר. במחצית השנה רשמה דלתא רווח תפעולי של 30.4 מיליון דולר לעומת 25.5 מיליון דולר בתקופה מקבילה אשתקד, גידול של 19%.

   

  אפריקה אישרה את התיקון באג"ח. מחזיקי אגרות החוב של אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב אישרו הבוקר ברב של 99% את תיקון שטרי הנאמנות שתי סדרות האג"ח הקיימות של החברה, מהלך שנועד לאפשר לאפריקה לגייס חוב חדש בריבית נמוכה יותר. בעקבות האישור צפויה החברה להנפיק בקרוב (במועד שטרם נקבע) סדרות אג"ח חדשות בהיקף של מיליארד שקל ובמח"מ שלא יפחת מתקופה של 3.5 שנים. התמורה שתתקבל מסדרות אלה תשמש אך ורק לפירעון ההתחייבויות של אגרות החוב הקיימות והחוב הבנקאי.


  פורסם לראשונה 28/07/2014 10:05

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים