שתף קטע נבחר

צילום: EPA

"חוטפים אינם טרוריסטים": זועבי לא תיחקר

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת גילה המשנה ליועץ המשפטי כי חברת הכנסת מבל"ד לא תיחקר בגין התבטאותה לאחר חטיפת שלושת הנערים: "יש קושי לראות את הדברים כהסתה". ח"כ מירי רגב תהתה מדוע חנין זועבי לא נחקרה עדיין בחשד להעלבת שוטרים בנצרת: "למה מחכים? תופים? מחולות?"

"אם אתם חושבים שהמערכת המשפטית תוציא את הערמונים מהאש ותפתור את הסוגיה של השיח, אנחנו לא הכתובת", כך אמר היום (ב') המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, במהלך דיון בוועדת הפנים של הכנסת שעסק בפעילות המשטרה לאכיפת איסור הסתה בקרב אזרחים וחברי כנסת. הוא גם גילה כי ח"כ חנין זועבי (בל"ד) לא תיחקר על כך שאמרה כי "חוטפי שלושת הנערים אינם טרוריסטים". ברקע הטענות להסתה מימין ומשמאל, שנשמעה במהלך חטיפת שלושת הנערים ורציחתם ומבצע "צוק איתן", ציין עו"ד נזרי כי "נפתחו לא מעט חקירות מכל כיוון, גם על דברי הסתה מצד ימין של המפה וגם מהשמאל".

 

ח"כ זועבי. טענות נגד המשטרה על עיכוב בחקירה (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
ח"כ זועבי. טענות נגד המשטרה על עיכוב בחקירה(צילום: מוחמד שינאווי)

המשנה ליועץ המשפטי אמר בהתייחסות לענייניה של זועבי, שצפויה להיחקר בחשד להעלבת עובד ציבור והסתה לאלימות כי "קיבלנו כמה תלונות בעניינה גם לגבי אמירתה על חוטפי שלושת הנערים וגם לגבי האמירות הקשות כלפי שוטרים וכן לגבי מאמר שכתבה. יש דיונים על זה אצל היועץ המשפטי. באשר למה שהיא אמרה על חוטפי הנערים, זה נבדק על ידינו ומהבדיקה עלה שבכל ההתבטאויות היא הסתייגה מפעולת החטיפה. זה מה שיצר קושי לראות אתה דברים כהסתה, ולכן הוחלט שלא לפתוח בחקירה. הדברים ראויים לבחינה במישור האתי ובמישור המנהלי".

 

ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, התעמת בדיון עם יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב (הליכוד) בעקבות החלטתה של זועבי להימנע עד כה מהגעה לחקירה. ח"כ רגב אמרה: "היא זומנה לחקירה, לא התאים לה". ניצב יצחקי השיב: "אנחנו מתאמים לפי הצרכים שלנו, אם היא לא תגיע אז נטפל". ח"כ רגב: "מה צריך? תופים? מחולות?". ניצב יצחקי: "אם תהיה בעיה אנחנו יודעים למי לפנות. יש חוק ויש סדר. אני לא צריך אותה היום, כשאני אצטרך היא תגיע".

 

"הבאתי לזועבי מצופים" 

ח"כ רגב אמרה עוד בהתייחסותה לנושא כי "אולי זועבי לא הגיעה כי יש משט טורקי נוסף, הבאתי לה מצופים אם היא רוצה". היא אף עקצה את פרקליט המדינה שי ניצן וטענה כי לא קיבלה תשובה למכתבים שאותם שלחה בעניין ההסתה. לדבריה, "הוא השיב לי ש'עברו רק מספר שבועות'".

ח"כ רגב: "אולי זועבי לא הגיעה כי יש משט טורקי נוסף" ()
ח"כ רגב: "אולי זועבי לא הגיעה כי יש משט טורקי נוסף"

ח"כ דב חנין (חד"ש) ציין בהתייחסותו לנושא ההסתה כי "אין ספק שאנו בימים קשים עם התלהטות יצרים, אין מחלוקת שבחברה שלנו צריך להיות חופש עמדה, אבל יש הבחנה ברורה בין הבעת עמדה לבין קריאות לאלימות ולצערי אני נתקל בקריאות לאלימות שעוברות את כל הקווים האדומים. הסתה לאלימות היא אינה רק הסתה במישור התיאורטי אלא מניעה אנשים לפעולה".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) תקפה את ההסתה מימין ואמרה כי "דובר פה הרבה על התבטאויות של ח"כים ערבים ושל הציבור הערבי אבל השאלה שלי אם נפתחה חקירה נגד שר החוץ אביגדור ליברמן וחברת הכנסת איילת שקד לא נענתה. כזכור ליברמן קרא להחרים בתי עסק של ערבים, ואיילת שקד פרסמה בפייסבוק טור שמסית נגד עם שלם וקורא בין השאר לרצח נשים. מדברים פה הרבה על איזון ועל קיצונים בימין ובשמאל, אבל צריך לזכור שעד כה רק מצד אחד ראינו רצח של נער ובנוסף תקיפות של מפגינים ואלימות בוטה. אני מצפה שהיועץ המשפטי לממשלה שיטפל בנושא הזה במלוא הרצינות וכן אני מצפה להכאה על חטא מצד המנהיגים וחברי הכנסת שלקחו חלק בהסתה הזאת. אנחנו רואים ליצנים ופוגרומים, אנשים מוכים במוטות ברזל ומקלות". 

 

משלב נוצרים בצה"ל: "שמו לי שלט 'מבוקש'" 

בדיון השתתף גם הכומר גבריאל נדאף, שתומך בשילוב נוצרים בצה"ל. "המדינה נמצאת במלחמה נגד הטרור ואיננו חסינים נגד הפגיעה בנו", אמר הכומר שמכהן גם כמנהיג הרוחני של פורום גיוס הנוצרים דוברי העברית לצה"ל. "אנחנו כל הזמן שומעים ברחובות מילות גנאי. הבן שלי מנסה להתאפק ולשמור על עצמו כי הוא התגייס ליחידה קרבית. מול הבית שלי יש שלטים עם תמונות שלי והמילה 'מבוקש'".

 

שרה זועבי, אמו של הנער שעורר סערה במגזר הערבי לאחר שהביע צער על חטיפת שלושת הנערים שנרצחו, אמרה בדיון: "אני מגדירה את עצמי ישראלית גאה וחינכתי את בני לאהוב בן אדם כבן אדם. מעולם לא הרגשתי מקופחת, מגיע לעם היהודי אחרי שהם סבלו שלא יסמכו על אף אחד, זאת זכותם. הבן שלי הרים דגל ישראל ואיימו עליו, קיבלנו הרבה איומים, אמרו שצריך לאנוס אותו".

 

זועבי מתחה ביקורת על המשטרה ואמרה כי "עם כל הכבוד למשטרה, אני לא מתרשמת ממנה ואני מתאכזבת כי מחכים עד שיקרה משהו ואז מתערבים. בעל הבית שלי פנה אליי בגלל עניין הדגל ואמר לי שהוא לא רוצה אותי בבית הזה. תתחילו להבדיל בין ערבי נאמן למדינה לאחרים. הבן שלי מוברח ומוסתר אבל מה איתי?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
עדיין לא נחקרה בחשד להעלבת עובד ציבור. ח"כ זועבי
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים