שתף קטע נבחר

בדיקה: שיא של מכירת דירות בעפולה

בדיקה שערכה מינהלת הקבלנים בעפולה מעלה כי בתחילת שנת 2014 נרשם שיא של 5 שנים במכירת דירות בבירת העמק. גם מספר התחלות הבנייה של דירות חדשות בעיר נמצא במגמת עלייה מאז שנת 2011. מה הסיבה?

בירת העמק על מפת הנדל"ן? בדיקה שערכה מינהלת הקבלנים בעפולה מעלה כי בתחילת 2014 נרשם שיא של מכירת דירות בעיר הצפונית לעומת התקופה המקבילה ב-2009. זאת לאחר שברבעון הראשון של השנה נמכרו 108 דירות - קרוב לחמישית מכלל הדירות שנמכרו בעיר ב-5 השנים האחרונות (688 דירות בסך הכל).

 

עפולה - כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

הבדיקה מבוססת על נתונים עדכניים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ומשרד הבינוי והשיכון. על פי הנתונים, 108 הדירות שנמכרו ברבעון הראשון היו בבנייה פרטית, ומכירתן מהווה יותר מפי 2 מקצב מכירת הדירות בעיר במהלך השנה האחרונה (כ-51 דירות ברבעון בממוצע).

 

הקצב הזה של מכירת הדירות מעמיד את עפולה במקום ה-14 במכירת דירות בארץ ברבעון הראשון של השנה - לפני ערים גדולות כמו ראשון לציון, הרצליה, חיפה, בני ברק, בת ים, יבנה, נס ציונה, באר שבע ואחרות. לשם השוואה, בשנת 2013 כולה נמכרו בעפולה 206 דירות, זאת לאחר מכירה של 175 דירות בשנת 2012 ומכירה של 127 דירות בשנת 2011.

 

עוד עולה מהבדיקה כי רק ברבעון הראשון של השנה נרשמו בעיר התחלות בנייה של 131 יחידות דיור, לעומת ממוצע התחלות בנייה של 184 יחידות דיור בשנה ב-5 השנים האחרונות. לשיטת עורכי הבדיקה מדובר במגמה: בשנת 2013 כולה נרשמו בעיר התחלות בנייה של 318 יחידות דיור, וב-2012 נרשמו התחלות בנייה של 292 יחידות דיור - כמעט כפול לעומת 2011.

 

עפולה. האוכלוסייה תוכפל? (צילום באדיבות חברת רוטמן) (צילום באדיבות חברת רוטמן)
עפולה. האוכלוסייה תוכפל?(צילום באדיבות חברת רוטמן)

 

"אחרי עשור שבו מספר התושבים בעפולה נותר על כ-40 אלף, נערכת כעת העיר להכפלת מספר תושביה", מסבירים עורכי הבדיקה. עו"ד אילנית שרבט-גולדשטיין, סמנכ"לית שיווק בחברת נכסי אופיר ונוי הבונה את פרויקט "נוף העמק" בעיר, מוסיפה כי "הזינוק במכירת הדירות נרשם דווקא על רקע חוסר הוודאות בעקבות ההכרזה על תוכניות הממשלה (חוק המע"מ ומחיר מטרה)".

 

"תנועה ערה במשרדי המכירות"

אחת הסיבות לביקושים, לשיטת עורכי הבדיקה, נעוצה בכך שדירות 4-5 חדרים חדשות כיום בעיר נמכרות במחירים של 850-950 אלף שקל בממוצע. "כביש 6 ורכבת העמק הופכים בימים אלו את עפולה לאופציה שפויה לזוגות צעירים, המבקשים לרכוש דירת 4 חדרים במחיר סביר של החל מ-850 אלף שקל - מבלי להיחנק עם משכנתא גדולה מדי", טוען שי רוטמן, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת אהוד רוטמן השקעות ובנייה, הבונה בשכונת רובע יזרעאל החדשה בעיר.

 

את הדברים מחזק גם דורון נמרוד, מנכ"ל חברת הבנייה רם אדרת. "אנחנו רואים תנועה ערה מהרגיל במשרדי המכירות כבר מספר חודשים, בין היתר גם של מצמצי דיור מאזור המרכז", הוא אומר, "בשבועות האחרונים הגיעו לכאן מתעניינים שממתינים לאישור הסופי של חוק המע"מ, ולכן כשזה ייכנס לתוקף אנו צופים כי הביקושים לדירות ימשיכו להיות חזקים גם בהמשך השנה".

 

דוד ישראלי, מנכ"ל חברת אגדים, מתייחס לזינוק בהתחלות הבנייה בעיר. "תנופת הבנייה בעפולה מגיעה לנוכח הביקושים הרבים שאנו רואים בתקופה האחרונה. אנחנו צופים כי בהמשך השנה ימשיכו ביקושים חזקים מצד הרוכשים, בין היתר לאור תוכנית מע"מ אפס והמשך ההגירה החיובית לעיר של משפרי דיור וזוגות צעירים".

 

אגב, לפי נתוני משרד השיכון גם עליות המחירים החדות ביותר של דירות חדשות ברבעון הראשון של 2014 לעומת הרבעון המקביל אשתקד היו ביישובי הפריפריה, בעיקר באזור הצפון. לדברי רוני כהן, מנכ"ל חברת שיווק הנדל"ן אלדר, "אמנם מחירי הדירות במרכז הארץ עלו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים; אולם מאחר שביישובי הפריפריה מלאי הדירות הצטצמם מאוד לעומת העלייה בביקושים - חל זינוק חד במחירים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום באדיבות חברת רוטמן
עפולה. באמת על מפת הנדל"ן?
צילום באדיבות חברת רוטמן
מומלצים