שתף קטע נבחר

30 לרצח החטופים: "אהבתנו עם החיילים"

בצל מבצע "צוק איתן" התאספו אתמול בני משפחות שער, פרנקל ויפרח לעצרת זיכרון לציון 30 ימים לרצח הנערים. אמו של גיל-עד: "מי חלם שתהיו החללים הראשונים של המבצע?". הנשיא ריבלין: כאב עצום מפלח את לבנו

במלאות 30 להירצחם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, נערכה אתמול (ג') עצרת גדולה בבית הכנסת הגדול בירושלים תחת הכותרת "זוכרים ומתאחדים". באירוע נכחו בני המשפחות השכולות, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הרבנים הראשיים דוד לאו ויצחק יוסף, ואשת ראש הממשלה שרה נתניהו.

 

עוד בחדשות:

תמונת פרידה: "זה היה החיבוק האחרון"

חיל האוויר תקף ברצועה, א-סיסי זימן לקהיר משלחת פלסטינית

העקורים מעוטף עזה רוצים לחזור הביתה

 

בת גלים שער, אמו של גיל-עד, שלחה מסר להנהגה בישראל. "העם מבין מי האויב האמיתי ועל מי צריך להגן. ההנהגה מבחינה מה היא שליחותה וכולנו מאמינים בה שתעשה את המוטל עליה", הצהירה האם בעצרת. "גיל-עד, אייל ונפתלי. נחטפתם ונרצחתם בשל היותכם יהודים. גופכם טהור כביום לידתכם. למרות גילכם הצעיר התחלתם להתלבט לאן להתגייס. מי חלם שתהיו החללים הראשונים של המבצע. לבנו עם האמהות, האלמנות והיתומים", אמרה האם.

 

בין הנואמים הייתה גם אמו של נפתלי, רחלי פרנקל. "אזכרה לילד בעיצומה של מלחמה היא רגע פרטי ברגע כללי, אך כעת בזמן מלחמה הרגע הפרטי והכללי שלובים זה בזה. בזמן השבעה ניגשו אלינו תלמידים קטנים ממנו ואמרו כי נפתלי האיר להם פנים. אנחנו מבקשים לחלוק את האהבה עם המשפחות של החיילים בעזה ולמפעילי כיפת ברזל שיירטו טיל שנשלח לכיווננו. אני חוצה את העיר ומישהי אומרת לי: 'פרנקל, הבן שלך הציל את עם ישראל. הוא לא רק הבן שלך, הוא הבן של כולנו'".

 

הנשיא ריבלין אמר בדבריו: "תמיד האמנתי בכוחו ובחוסנו של העם בישראל, אבל בימים אלה אני נפעם מהצעירים שאני לומד להכיר, אלו שאבדו לנו בדרך, ובתוכם נפתלי, גיל-עד ואייל. הכאב שמפלח את לבנו הוא עצום", המשיך ריבלין, "את מיטב בנינו איבדנו ואנחנו מאבדים. אלה הם הצעירים הכי איכותיים שיש לנו, אך עלינו לזכור כי אל הנוער הזה התפללנו". עוד אמר הנשיא: "ממרחק הזמן ועם גילוי מנהרות התופת, אנחנו יכולים לראות בבירור את הזיקה העמוקה שבין חמאס-עזה לחמאס-חברון - האסטרטגיה של הרוע היא שקושרת בין שיטות הפעולה של הרוצחים של אייל, גיל-עד ונפתלי, לבין פיגוע החדירה שתכנן חמאס בניר עם. לחטוף בלי הבחנה, לרצוח בלי הבחנה, לזרוע כאב ואימה. אל מול הציניות של מהנדסי המוות של חמאס, אנחנו חייבים להתעקש על החיים ועל המוסר של החיים".

הנשיא ריבלין עם אופיר שער, אביו של גיל-עד (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
הנשיא ריבלין עם אופיר שער, אביו של גיל-עד(צילום: חיים צח / לע"מ)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, ציין כי "במהלך הימים שבין דאגה לתקווה, הגעתן אתן המשפחות לראות את פעילות הכוחות. לא תמה המשימה, אני מבטיח לכם כי לא ננוח ולא נשקוט עד נבוא חשבון עם האחראים לרציחת ילדיכם, זו חובתנו. נמשיך במלחמה בטרור בתבונה וללא לאות". הוא התייחס גם למערכה בעזה, ואמר: "צה"ל מבצע משימתו בהצלחה ובמקצועיות. מורכבות הלחימה ומחירה הכבד לא ירפו ידינו. הלוחמים חדורי אמונה בצדקת הדרך. גם כאן תמיכת הציבור אזרחי ישראל נותנת לנו את הכוח והעוז להשלים את המשימות".

 

הרצוג: מותם של הנערים איחד ציבור שלם

באירוע השתתף גם יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג שנשא דברים: "הרצח הנתעב היה קצה קרחון שחשף מכונת הרג מסוכנת. מותם היה אות מבשר לקרב דמים שמנהלת המדינה, ואנחנו מגבים את צה"ל ואת הדרג המדיני. אנחנו מנהלים מאבק צודק. מותם של שלושת הנערים איחד ציבור שלם", אמר הרצוג, ופנה לבני המשפחות: "אתם מגדלור נגד שנאת חינם".

 

ראש העיר שדרות אלון דוידי הגיע גם הוא להשתתף בעצרת הזיכרון בעת שעירו ממשיכה לספוג רקטות. "קיבלנו רקטות וקאסמים באהבה כשצה"ל חיפש את הבנים, קיבלנו באהבה כי אנחנו אחים ובנים לאותו יום. הגעתי לכאן היום לומר שקיבלנו המון כוח מהמסר שלכם", אמר דוידי.

 

לאחר 18 ימים של חיפושים במבצע שכונה "שובו אחים" נמצאו גופותיהם של גיל-עד שער בן ה-16 מטלמון, נפתלי פרנקל בן ה-16 מנוף איילון, ואייל יפרח בן ה-19 מאלעד ב"חירבת ארנבה", צפונית לעיירה חלחול באזור חברון. שלוש הגופות נמצאו בשעה 17:00 בבור לא עמוק שנחפר על ידי חוטפיהם בוואדי שבין הכפר בית כחיל לחלחול, סמוך לבריכה חקלאית. המחבלים כיסו את מקום הקבורה בשיחים, ביריעת פלסטיק ובאבנים, אך כמה ימים לאחר מכן נמצאו בסמוך משקפיים וסנדל של אחד החטופים, ואלו מיקדו את המחפשים בשטח.

 

על פי הערכה, הנערים נורו זמן קצר לאחר חטיפתם, כחלק מתוכנית מוקדמת של החוטפים. אלו תכננו, על פי אותן הערכות, להרוג את החטופים שיצליחו להכניס למכוניתם, ואז לשאת ולתת על הגופות במועד שאותו הם יבחרו. אותה הערכה קיבלה חיזוק לאחר פרסום ההקלטה של השיחה שהספיק לקיים גיל-עד עם מוקד 100 ובה ניתן היה לשמוע קולות ירי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
נפתלי, גיל-עד ואייל ז"ל
צילום: שאול גולן
מומלצים