שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  וין דיזל: "קיבלתי רישיון ליהנות ולהשתולל"

  אחרי שנה קשה, בה איבד את חברו פול ווקר מסרטי "מהיר ועצבני", וין דיזל מצא נחמה בדיבוב דמותו של החיזר גרוט בשובר הקופות "שומרי הגלקסיה". בראיון ל-ynet הוא מספר כיצד הקלטת אותו משפט שוב ושוב סייעה לו להתגבר על האובדן: "העבודה על הדמות היתה בריאה וטיפולית בשבילי"

  חדר במלון. חבורת עיתונאים יושבים ומשחקים עם הטלפונים שלהם, מחכים לתחילת ראיון. שקט מנומנם מסביב. פתאום נכנס בחור גדול עם אייפוד ורמקול ומשמיע לנו את השיר "Come and Get Your Love" מתוך פסקול הסרט שלכבודו התכנסנו. "שלום לכולם, מה שלומכם? הערתי אתכם קצת?". כן, בהחלט הערת אותנו וין דיזל, יופי של כניסה דרמטית.

   

  דיזל, כוכב סרטי אקשן ובראשם סדרת "מהיר ועצבני" (שם התוודע לגל גדות שלנו), הגיע ללונדון כדי לקדם סרט חדש בהשתתפותו - "שומרי הגלקסיה". בסרט של מארוול, שמבוסס על קומיקס, הוא מדבב גיבור על יוצא דופן, ממש לא סופרמן - יצור ענק דמוי עץ שמסוגל לומר משפט אחד בלבד - "אני גרוּט". כלומר דיזל, השחקן המוכר ביותר בקאסט, לא בילה אפילו רגע אחד על סט הצילומים, הקליט את קולו של גרוט באולפן ותרם משפט אחד בלבד. אבל איזה משפט.

   

  דמותו של גרוט ב"שומרי הגלקסיה". תמים ()
  דמותו של גרוט ב"שומרי הגלקסיה". תמים
   

  דיזל השרירי מלוהק לרוב לתפקידים של גיבור קשוח וחזק. ב"שומרי הגלקסיה" הוא מדבב דמות ענקית אמנם, אך עדינה, בעלת נפש של ילד, ונראה שהוא מרוצה מאוד מהשינוי. "זו הדמות הכי תמימה שגילמתי אי פעם, ואני נהנה לדבר עליה. בגלל זה אני עושה קצת שטויות פה, זה כאילו שנתנו לי פתאום רישיון ליהנות ולהשתולל. אפילו רציתי להגיע לפרמיירה עם טייפ ענק, כמו בתקופה שרקדתי ברייקדאנס בשנות ה-80 בניו יורק".

   

  איך עובדים על דמות שיש לה רק משפט אחד?

   

  "הדבר הראשון שעשיתי לא היה קשור לדיבור בכלל. רציתי להבין איך זה מרגיש להיות כל כך גבוה כמו גרוט, אז עליתי על קביים ולמדתי איך ללכת איתם - רק כדי להיכנס לדמות שלו. הדיבוב היה מאוד מאתגר כי הייתי מוגבל לאוצר מילים כל כך קטן. לפני שנכנסתי לאולפן הקלטות עשיתי הכנה - אמרתי את המשפט במיליון דרכים שונות, אבל ברגע שהגעתי להקליט, נתנו לי תסריט שבו הופיע המשפט בצד אחד, ובצד השני נכתבה המשמעות האמיתית שלו. אז הקלטנו וניסיתי שכל פעם המשפט יישמע שונה. עשיתי את המשפט גם בעוד כמה שפות. זה משהו שתמיד רציתי לעשות".

   

  דיזל מקליט "אני גרוט" בספרדית, פורטוגזית, מנדרינית, צרפתית, ורוסית  

   

  גם הבמאי ג'יימס גאן מספר שלמרות העובדה שאמר משפט אחד בלבד, דיזל עבד קשה כדי ליצוק לתוכו חיים ומשמעות. "הוא משוגע", קובע גאן, "כבמאי אני תמיד דוחק באנשים ומכריח אותם לעשות משהו שוב ושוב עד שאני מרוצה, אבל במקרה של וין הוא המשיך והמשיך גם אחרי שאני כבר הייתי מרוצה. יש לנו מספיק 'אני גרוט'  בשביל 27 סרטי 'שומרי הגלקסיה'".

   

  דיזל כגרוט, ברדלי קופר כרוקט. צמד חמד

   

  גאן גם מודה שבהתחלה לא התלהב יתר על המידה מהבחירה בדיזל, שהצטרף לכריס פראט (סטאר-לורד), זואי סלדנה (גאמורה), דייב באטיסטה (דראקס) וברדלי קופר (שכמו דיזל מדבב את דמותו של רוקט ראקון). "כשליהקנו את וין דיזל בהתחלה חשבתי שיש לו קול טוב והוא מפורסם, אז זה היה נראה כמו רעיון נחמד", מספר גאן, "אבל הוא עבד ממש קשה כדי לגרום למשפט האחד שלו להישמע כל פעם כמשהו אחר לגמרי, והפך את הדמות למה שהיא. עד שהקלטנו את וין, היינו עושים את הקול שלו על הסט בלעדיו, אבל רק שהכנסנו את הקול שלו, הדמות הזו הפכה למלאה ואמיתית בזכותו".

   

  האווירה הקלילה סביב הדמות החביבה של דיזל מגיעה לאחר שנה קשה, שבה נהרג בתאונת דרכים חברו ועמיתו ל"מהיר ועצבני" - פול ווקר. הוא נהרג עוד לפני שהסתיימו הצילומים של הסרט השביעי בסדרה, ובעקבות זאת נעשו שינויים בתסריט ויציאתו לאקרנים נדחתה לאפריל 2015. חבריו של ווקר נאלצו להמשיך בצילומים בלעדיו. "זה היה דבר נכון מאוד לעשות - לעבוד על דמות חיובית כזו אחרי מה שקרה", אומר דיזל. "כשמתמודדים עם מוות, ההערכה לחיים גוברת. הדמות של גרוט חוגגת את החיים. העבודה עליה היתה מאוד בריאה וטיפולית בשבילי".

   

  וין דיזל ופול ווקר ב"מהיר ועצבני 5" ()
  וין דיזל ופול ווקר ב"מהיר ועצבני 5"

   

  איך היתה האווירה על הסט של "מהיר ועצבני"?

   

  "אני עוד לא יכול לדבר על זה, אבל זה היה הסרט הקשה ביותר שעשיתי. ומצד שני היתה תחושה של משפחה. אני עובד כשחקן כל כך הרבה שנים ומעולם לא תיארתי לעצמי שאצטרך להתאבל על מישהו קרוב כל כך, ובו זמנית אצטרך להעמיד פנים שהוא נמצא לידי. זה דבר מוזר מאוד לעשות כאמן, זה היה סוריאליסטי".

   

  דיזל בן ה-47 הוא אבא לשני ילדים קטנים, בת ובן, ונהנה מאוד להזכיר אותם בשיחה ולהתמוגג מהם. "הילד בן השלוש שלי בעצם בחר בשבילי את התפקיד של גרוט", הוא מגלה. "כשהציעו לי להשתתף בסרט, אמרו לי שרוצים אותי לתפקיד הכי מוזר שיש, ולא הייתי בטוח אם כדאי לי. בשביל מה לי לגלם עץ? הגעתי הביתה והראיתי לילדים שלי כל מיני דמויות של 'שומרי הגלקסיה', ושאלתי אותם איזו דמות הם חושבים שהציעו לי לעשות, והבן שלי הצביע על העץ.

   

  וין דיזל והקביים. שומר על שיווי משקל (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  וין דיזל והקביים. שומר על שיווי משקל(צילום: GettyImages)

   

  "הילדים גם ראו את הסרט איתי, וזו היתה הקרנה מאוד מיוחדת בשבילי. בכלל, תמיד הסרט הראשון שרואים עם ההורים הוא חוויה מרגשת. כשנסענו בדרך חזרה הביתה, הבן שלי הסתכל מהחלון על עצים, ואמר לי 'הנה האחים והאחיות שלך'".

   

  מה חשבת על התסריט?

   

  "חשבתי שהוא מהנה, ושהוא שונה ממה שעשו לפני כן. הוא נראה כמו משהו שאפתני ואפילו חלוצי. הייתי נרגש מזה".   

    

  אתה אוהב גיבורי על וקומיקס?

   

  "אספתי קומיקסים כשהייתי צעיר. אני מודה שלא שמעתי מעולם על 'שומרי הגלקסיה'. האמת שזה הסרט הראשון של מארוול שראיתי אי פעם. אופס, לא הייתי צריך להגיד את זה".

   

  "שומרי הגלקסיה". שאפתני ()
  "שומרי הגלקסיה". שאפתני
   

  דיזל לא רק נכנס לראיון בליווי מוזיקה, הוא גם יושב עם האייפוד ומתעקש להשמיע שירים. כשהוא נשאל על השילוב של מוזיקה בעבודה, הוא משיב שהוא מאזין כדי לקבל השראה למשחק, ומפתיע ומספר שבשביל התפקיד בסדרת סרטי האקשן "רידיק", הוא האזין דווקא למוזיקה קלאסית: "ניסיתי להשיג תחושה מבודדת ועמוקה".

   

  ולא רק מוזיקה, דיזל גם היה רקדן בצעירותו. "אני אוהב לרקוד. אפילו הייתי חלק מתנועת הברייקדאנס בניו יורק. הייתי מאבטח במועדונים רק בשביל שאוכל לרקוד. המנהל היה מתעצבן עליי וצועק עליי שהעבודה שלי היא לשמור ולא לרקוד, ושאני עושה סתם בלגן סביבי".

   

  תוך כדי מוזיקה וריקוד מגיעים אנשי היח"צ להודיע שהראיון כבר צריך להסתיים, אבל דיזל מתעקש להישאר עוד קצת וללמד את כולם להתמסר למוזיקה ולנוע קצת. "אני נהנה יותר מדי", הוא צוחק, "במקום לעמוד בלוח זמנים כמו ששחקנים אמורים לעשות, אני פשוט מדבר ונהנה, אנשי היח"צ תמיד שונאים אותי בגלל זה. אבל עכשיו קצת השתחררנו פה, ובסופו של יום - כולנו גרוט".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: GettyImages
  וין דיזל. מי זה גרוט?
  צילום: GettyImages
  לאתר ההטבות
  מומלצים