שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

לפיד: "מעריך שהמבצע יסתיים בהסכם עם מצרים, עם חמאס לא מדברים"

שר האוצר התארח באולפן במשדר מיוחד ל"כלכליסט" ו-ynet ואמר כי הממשלה חותרת לחיסול איום המנהרות והרקטות: "הצבא קיבל הנחיות להשלים את פעולת המנהרות ולא רגע אחד קודם. אז אפשר יהיה לדבר על הסכם מדיני"

שר האוצר יאיר לפיד אומר כי מבצע צוק איתן יימשך עד לחיסול המנהרה האחרונה, ולא לפני כן. "נחסל את מנהרות הטרור ואני מזכיר שאנחנו ממשיכים לרסק ולכתוש את כל המערך הרקטי וגם לפגוע בראשי חמאס", אמר באולפן ynet. הוא העריך כי בסופו של דבר יושג הסכם מול מצרים ולא מול חמאס, אך זה לא יקרה לפני הסרת איום המנהרות.

 

לפיד החמיא לצה"ל ואמר שהחיילים עושים "דברים גדולים. חיילי צה"ל מותקפים על ידי ארגון טרור מרושע ועושים פעולות שלא יתוארו. עושים עבודה יוצאת מן הכלל. הציבור עומד מאחורי צה"ל ומחבק אותו. אנחנו עובדים חזק בכל המקומות אבל צריך לגלות סבלנות ואחריות".

 

שר האוצר התייחס גם לטענות ולפיהן הצבא מחכה להוראה מצד הדרג הפוליטי כדי לדעת לאן מועדות פניו ברצועת עזה. "הצבא יודע מה הציפיות ממנו ומהן הגדרות המבצע", אמר. "אנחנו משלימים את העבודה על המנהרות ויש מגעים מדיניים כל הזמן. אחרי שנסיים את פעולת המנהרות, ולא דקה קודם, רק אז יהיה אפשר לדבר על הסכם מדיני. יש מתווה מצרי וכולם בסוף יחזרו אליו. אני מעריך שזה ייגמר בהסכם עם מצרים, עם חמאס אנחנו לא נושאים ונותנים".

 

לפיד. נכה בראשי חמאס (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
לפיד. נכה בראשי חמאס(צילום: עופר עמרם)

בהתייחסו לנזק הכלכלי של מבצע צוק איתן אמר שר האוצר כי המשק הישראלי חזק. "אם המבצע לא יימשך עוד שלושה חודשים - אנחנו יודעים איך לסגור את זה", אמר. "אין שום סיבה להעלות מסים, ומבחינת הגירעון עוד מוקדם לדעת.

מה שחשוב לי זה עכשיו לטפל בנושא תושבי הדרום, לחבק אותם, לא רק במילים אלא גם במעשים. המשק הישראלי יודע לעבור את זה".

 

נושא אחר שעלה על הפרק הוא דחיית חוק "אפס אחוז מע"מ", אולי ה"בייבי" של לפיד, שיורט על ידי האופוזיציה. לפיד ייאלץ לחכות שלושה חודשים לפחות, עד לחזרת הכנסת מפגרה, כדי לחוקק את החוק. את הפלתו על ידי יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג בשיתוף פעולה עם המפלגות החרדיות הוא כינה "אסון קטן" והעריך כי יצליח להעביר אותו במושב הבא של הכנסת באוקטובר.

 

אחרי ישיבת הממשלה בצהריים הבהיר בנימין נתניהו את עמדת ישראל באשר להפסקת אש: "לא אסכים לאף הצעה שלא תאפשר לצה"ל להשלים את המלאכה החשובה הזו לביטחון אזרחי ישראל. החמאס ספג מכות קשות. פגענו פגיעה קשה באלפי מטרות טרור. במפקדות הטרור, במצבורי הרקטות, במוקדי היצור, במרחבי השיגור, במאות מחבלים שחוסלו",

אמר ראש הממשלה. הוא מתח ביקורת על חלק מהשרים ואמר: "יש מיעוט בציבור שדווקא ברגעים אלה בוחר להקצין את עמדותיו. אני קורא לכם - אל תפגעו באחדות המיוחדת שקיימת בינינו".

 

גם הבוקר טרם התפזר הערפל האופף את הניסיונות להגיע להפסקת אש. משלחת ישראלית הגיעה אתמול אחר הצהריים לקהיר כדי לקדם את השיחות, אך ככל הידוע הפלגים הפלסטיניים לא שלחו נציגים משלהם. במשלחת הישראלית היו חברים ראש השב"כ יורם כהן וראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד.

 

הבוקר חודשה הלחימה בסג'עייה בין פעילי חמאס לחיילי צה"ל שיורים אש טנקים ומקלעים לעבר יעדי מחבלים. לחימה מתנהלת גם בכמה מוקדים נוספים בג'בליה ובדרום הרצועה. בצהריים זיהה כוח גולני מחבל מגיח מפיר מנהרה באזור סג'עייה. הכוח פתח באש והמחבל נהרג. כוח צנחנים זיהה בדרום הרצועה חוליה של מחבלים, וכלי טיס של חיל האוויר תקף והרג אותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים