שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הופעות ישראליות מבוטלות באדינבורו

  קבוצת האינקובטור נדרשה לפנות את האולם המארח בפסטיבל אדינבורו. ללהקת המחול של אוניברסיטת בן גוריון המליצו לא להגיע לאירוע

  שבוע לאחר שנחתו בפסטיבל הפרינג' באדינבורו, ביטל האולם המארח לקבוצת תיאטרון האינקובטור את כל מופעיה בחודש הקרוב, זאת בעקבות לחצים של קבוצות פרו פלסטיניות. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, הלחצים החלו לפני כשבועיים עם פרסום עצומה נגד הופעות הקבוצה בעקבות מבצע "צוק איתן" בעזה.

   

  בעצומה, עליה חתומה בין היתר גם המשוררת הלאומית של סקוטלנד, ליז לוקהד, נטען כי על ידי קבלת תמיכה תקציבית, ממשלת ישראל משמשת בקבוצה ככלי שרת בידי השלטון ושליחתו.

  חברי קבוצת אינקובטור בפעולה. "בינתיים שרים ברחובות למען השלום" (צילום: גאיה טרטל) (צילום: גאיה טרטל)
  חברי קבוצת אינקובטור בפעולה. "בינתיים שרים ברחובות למען השלום"(צילום: גאיה טרטל)
   

  בתחילה הודיעה הנהלת האולם כי תעמוד לצד הקבוצה הישראלית וכי אין בכוונתה להיכנע ללחצים. "אנו מאמינים בכך שלכל האמנים ולא חשוב מה אמונתם או הלאום שלהם, יש זכות לחופש ביטוי", נאמר בהודעה רשמית לעיתונות. אך בסוף השבוע האחרון, בשל הפגנות המוניות מחוץ לאולם, הוציאה ההנהלה הודעה לקונית בה נכתב: "לא ניתן יהיה לאפשר להצגה להמשיך בהתחשב בלוגיסטיקה הנדרשת, ויהיה בלתי אפשרי לשלוט ולנתב במחאות ובהפגנות באופן שלא ישפיעו על שאר המופעים".

  לא נעמיד בסיכון את הרקדנים. להקת המחול של אוניברסיטת בן גוריון (צילום: מאיה קאופמן) (צילום: מאיה קאופמן)
  לא נעמיד בסיכון את הרקדנים. להקת המחול של אוניברסיטת בן גוריון(צילום: מאיה קאופמן)
   

  ביטול המופעים של תיאטרון אינקובטור הוביל להחלטה לבטל גם את הגעתה לפסטיבל של להקת המחול של אוניברסיטת בן גוריון בנגב. "הביטחון האישי של חברי הלהקה הוא גורם משפיע ראשון במעלה, ובוודאי שלא נתפשר עליו", נמסר בתגובה למצב. "קיבלנו התראות מהמארגנים בסקוטלנד שחוששים מהשלכות קשות, לרבות סיכון ממשי לחברי הלהקה. מהלכה של הצגת תיאטרון האינקובטור הופרע קשות, וגם אם מדובר בהחלטה לא קלה - בהתייעצות עם הגורמים הרלוונטיים הוחלט שלא להעמיד את הלהקה בניסיון". 

   

  קבוצת התיאטרון הירושלמית היתה אמורה להציג בפסטיבל הפרינג' שבבירת סקוטלנד את ההצגה "העיר הזאת", אופרת היפ-הופ בועטת בסגנון פילם נואר. הביטול איים לגדוע באחת סדרה של עשרות מופעים מתוכננים שאמורים היו לסייע בחשיפה בינלאומית של ההפקה יוצאת הדופן, אך חברי האינקובטור לא הרימו ידיים. בסוף השבוע נערכו חיפושים קדחתניים אחר אכסנייה חלופית. "הימים האחרונים היו מדכאים, אבל אנחנו מנסים לשמור על מצב רוח טוב ולמצוא אולם חלופי", מסר אריק עשת, מייסד ומנהל תיאטרון האינקובטור: "בינתיים נשיר ברחובות... נשיר למען השלום". 

   

  עשת הוסיף ואמר כי הוא מבין את ההחלטה שקיבלה הנהלת אולם "אנדרבלי" כיוון שהרעש שליווה את ההפגנות מחוצה לו, הפריע למהלך התקין של הרצת הצגות אחרות באזור. עם זאת הדגיש: "פסטיבל הפרינג' באדינבורו ידוע בסובלנות ובהכלה. זהו פסטיבל שדוגל בחופש ביטוי לכולם. אני חושב שהפסטיבל מאבד אחיזה לטובת קבוצות קולניות".

   

  ביממה האחרונה אכן מצאה הקבוצה אולם חלופי, שלעת עתה מיקומו נשמר בסוד מתוך כוונה "למזער את האש" ולאפשר להצגת הביקורת המתוכננת להיערך מחר, ב', בשלום. "ההצגה של האינקובטור שכן התקיימה, זכתה לתגובות מצוינות וחבריה הקבוצה מאמינים שאחרי הביקורות תעורר ההפקה עניין רב בקרב קהל הבאים לפסטיבל".

   

  הדרישה לביטול השתתפותם של אמנים ישראלים בפסטיבלים בינלאומיים ובפלטפורמות חשיפה שונות בחו"ל הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות. מבצע "צוק איתן" בעזה אינו שונה בכך.

  כפי שפורסם ב-ynet, בסוף השבוע שעבר נערכה הפגנה אלימה מחוץ לאולם בו הופיעה להקת "שקטק" בספרד. האירוע אובטח על ידי כוחות משטרה מקומיים ורקדני הלהקה פונו ללא פגע. 

   

  רפי גמזו, סמנכ"ל במשרד החוץ וראש האגף לקשרי תרבות ומדע (קשתו"ם), אומר ל-ynet בתגובה לדברים: "טבעי שבתקופה שכזו פעילויות של ארגונים פרו-פלסטינים נגד אמנים ישראלים יקבלו יותר דלק. שגרירות ישראל בסקוטלנד, כמו שגריריות אחרות, נמצאת בקשר הדוק עם הנהלת פסטיבל אדינבורו, משרד התרבות של סקוטלנד והמשטרה המקומית. הניסיונות להפריע למופעים באדינבורו הם פרי עשייה של קבוצה קולנית ואגרסיבית שמטילה טרור על הפסטיבל עצמו. על אף הבריונות, הנהלת הפסטיבל מתנהלת באופן אחראי ומסרבת להיכנס לקלחת הפוליטית. יש להדגיש כי מספר הביטולים של מופעים ישראלים בחו"ל קטן ביותר ואני מדבר על מכלול האמנויות. האירועים במרביתם, מתקיימים כסדרם על אף ניסיונות הפרעה".

   

  גמזו הוסיף ואמר כי על אף המצב, הבעת נכונותם של פרזנטורים זרים להגיע לישראל לחשיפה של יצירה מקומית, טרם נפגעה. "אנחנו עובדים בימים אלה במרץ לקראת חשיפות בינלאומיות בתיאטרון, במחול ובמוזיקה, וההיענות לכך מרשימה ביותר. אני מניח שעם שוך האירועים, יגיעו גם אותם החוששים לבוא - מסיבות מובנות. נכון להיום לא היה ולו אקט אחד של ביטול מטעמים של מחאה פוליטית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יודן עבדי
  "העיר הזאת". לא באדינבורו
  צילום: יודן עבדי
  לאתר ההטבות
  מומלצים