שתף קטע נבחר

הצעת חוק: מקומות ציבוריים יחוייבו להקים חדרי הנקה

שמירה על הפרטיות או ניסיון להסתיר את הנשים המיניקות? הצעת חוק חדשה מבקשת לחייב מוסדות ציבוריים להקים בשטחן חדרי הנקה. "לכל אישה צריכה להיות האפשרות הנוחה להיניק גם במקומות ציבוריים", אומרת יוזמת הצעת החוק, ח"כ תמר זנדברג. "זה לא יפתור את הבעיה - רק יחמיר אותה", חוששת יוזמת מחאת המיניקות

נושא ההנקה הוא נושא טעון, והדיון אודות הנקה במרחב הציבורי עולה לכותרות שוב ושוב. לרגל שבוע ההנקה, אותו מציינים השבוע, הונחהעל שולחן הכנסת הצעה לתיקון חוק התכנון והבנייה, שמטרתה לחייב את כל מבני הציבור בארץ להציע חדרי הנקה מוסדרים לנשים החפצות בכך.

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

   

חולצות שד - מחאת האמהות המיניקות:

70% מהנשים: ההנקה מגבילה את האם

"את לא יכולה לכסות את השד כשאת מניקה?"

"ישבתי להיניק בצד, בשקט, והיא פשוט דרשה ממני ללכת"

  

"הנקה היא זכות העומדת מפני כל אמא טרייה ולנשים אשר בוחרות להיניק צריכה להיות האפשרות הנוחה לעשות זאת גם במקומות ציבוריים", נכתב בהצעת החוק. "מטרת התיקון הנוכחי היא לחייב הקצאת חדרי הנקה ייעודיים במקומות ציבוריים, אותם פוקדות לרוב נשים מניקות.

כך תתאפשר ההנקה ו/או שאיבת חלב האם מבלי שתגרם פגיעה בפרטיותה של האישה המניקה".

  

"נשים רבות לא מעוניינות להיניק במרחב הציבורי מטעמי פרטיות", מסבירה ח"כ תמר זנדברג, מיוזמי הצעת החוק. "כיום הנושא אינו מטופל וההחלטה האם לספק חדר הנקה היא וולונטרית. במקרים רבים אישה מיניקה נאלצת להידחק לחדר מדרגות או לשירותים ציבוריים רק על מנת לאפשר לתינוק בוכה לאכול. אלה פתרונות בעייתיים ולא היגייניים. המדינה חייבת לעמוד לצד האמהות המיניקות ולחייב מקומות ציבוריים להציע חדרי הנקה".

 

כצפוי, גם הצעת החוק מעוררת מחלוקת מצד נשים, הרואות בה ניסיון להסתיר את המניקות מעין הציבור במקום לתת להנקה פומבית לגיטימציה. תמר נאמן גולן, ממובילות מחאת המיניקות ומקימת דף הפייסבוק ה(ע)נקה בציבור, אומרת כי היא מופתעת שח"כ זנדברג חתומה על הצעת החוק.

"בזמנו דיברנו עם ח"כ זנברג וראינו איתה עין בעין במטרה להגן על הנקה במרחב הציבורי ולעגן זאת בחוק. ח"כ זנדברג אמרה אז שיש לעגן את הדברים תחת החוק למניעת הטרדות מיניות. היא השוותה הטרדת מיניקה לאישה שמטרידים אותה ברחוב בגלל לבוש חושפני. זו לא אשמת האישה, אלא אשמת המטרידים".

 

נאמן גולן מוסיפה ואומרת כי הצעת החוק כפי שהיא כעת מהווה ירייה בגלגלים של התנועה לעידוד ההנקה. "בכל מקום בו יהיה חדר הנקה, יוכלו להגיד לאישה ללכת אליו, במקום לאפשר לה לבחור אם לעשות כן. אני מסכימה שצריכים להיות חדרי הנקה ופינות לאם ולילד ולאב ולילד, אבל זה לא קשור למאבק שלנו. זה כמו להציע לנשים רחובות משלהן כדי שלא יוטרדו. זה הפוך לגמרי. צריך קודם להגן על מניקות ורק אחר כך להקים חדרי הנקה".

 

ח"כ זנדברג לא נבהלת מהביקורת. "כפמיניסטית, אני תומכת בחופש בחירה של כל אחת. אני כן חושבת שמרחב ציבורי צריך להציע פתרון ממוסד. בתוק התכנון והבנייה יש מהלכים שונים של היענות לצרכי אוכלוסיות מוגבלות ותכנון מגדרי, ובהקשר זה ניתנת הדעת שהמרחב הציבורי יכול וחייב לתת שירות לנשים שרוצות גם להיניק וגם לשמור על פרטיות ולא לחשוף את עצמן להערות והטרדות. התייצבתי בעבר להגנת מיניקות במרחב ציבורי ואמשיך להתייצב לצידן גם בעתיד. הנקה זו פעילות טבעית ולא צריכה להיות מוקעת ולא לספק מבוכה. עם זאת, אני כן חושבת שמרחב ציבורי צריך להיות מתוכנן להציע אופציות למשתמשות ומשתמשים בצורה הוגנת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: sutterstock
חדרי הנקה. מבטלי את חופש הבחירה?
צילום: sutterstock
מומלצים