שתף קטע נבחר

ג'יהאד מתחת לאדמה: המנהרות של דאעש

הארגון האיסלאמי האכזרי ביותר בעולם שהגיע בשבוע שעבר גם ללבנון, השתלט על המנהרות שחפר סדאם חוסיין בשנות ה-90 כדי להחביא נשק. הוא מזרים דרכן לוחמים ואספקה לקראת יום הדין: יום ההסתערות על בגדד

ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) שהשתלט בחודשים האחרונים על אזורים נרחבים בעיראק ובסוריה, ושהגיע בשבוע שעבר גם ללבנון, משתמש במנהרות סודיות שנבנו על ידי הרודן העיראקי סדאם חוסיין כדי להפתיע את צבא עיראק. לדברי גורמי מודיעין וביטחון רשמיים בעיראק, פעילי הטרור של הארגון הג'יהאדיסטי האכזרי ממשיכים בינתיים להתקרב למרחק מסוכן מהבירה בגדד, בסיועם של אנשי מיליציות סוניות החמושים מכף רגל ועד ראש.

 

עוד חדשות בעולם :

 

"המדינה האיסלאמית", ארגון שנקרא עד לשינוי שמו בחודש שעבר "דאעש" (ראשי התיבות בערבית של "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט"), הוא האיום הביטחוני הגדול ביותר שאיתו התמודדה עיראק מאז נפילת סדאם ב-2003. הוא רשם שורה של כיבושים בצפון עיראק והגיע עד לסכר גדול. הוא גם כבש שדה נפט חמישי ושלוש עיירות נוספות אחרי שהביס כוחות של הכורדים באזור האוטונומי הכורדי בעיראק.

פעילי "המדינה האיסלאמית" צועדים ברקה שבסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
פעילי "המדינה האיסלאמית" צועדים ברקה שבסוריה(צילום: AP)
  

אלא שחלק מאנשי המודיעין והביטחון בעיראק מודאגים הרבה יותר מפעילותו של "המדינה האיסלאמית" באזורים כפריים מדרום לבגדד, שנודעו בעבר כ"משולש המוות". ההתקדמות של "המדינה האיסלאמית" לעבר בגדד נעצרה לפי שעה ליד העיר סמארה, כ-100 קילומטרים מבגדד, אבל אנשיו צוברים בצורה שקטה יותר עוד ועוד כוח בפרברים הדרומיים של הבירה.

 

"אמרנו לממשלה שיש לנקוט פעולות צבאיות דחופות כדי למנוע מהמדינה האיסלאמית לכבוש עיירות נוספות מדרום לבגדד, אחרת הם יהיו קרובים מאוד לבירה", אמר פלאח א-ראד'י, היושב בראש צוות ביטחוני במועצה המחוזית חילה, לא הרחק מבגדד. במשך כמה שבועות מעבירים מורדים סונים לוחמים, נשק ואספקה ממאחזים שלהם במערב עיראק דרך רשת חשאית ומדברית של מנהרות עד לעיירה ג'ורף א-סחר, כ-60 קילומטרים מדרום לבירה.

 

המנהרות הללו נבנו על-ידי משטרו של סדאם חוסיין בשנות ה-90 כדי להחביא נשק מפקחי האו"ם, אבל הן מהוות גם מקום מסתור אידיאלי עבור הג'יהאדיסטים מ"המדינה האיסלאמית" שמתגוננים מפני מסוקי הצבא.

 

"המדינה האיסלאמית", ששולט כרגע בעיר פאלוג'ה ובחלקים מרמאדי (שני אזורים שאותם כבש בתחילת יוני ושבהם נתקלו בשנים עברו הכוחות האמריקניים בהתנגדות אלימה וקשה מאוד מצד אנשי אל-קאעידה), מקבל גישה למנהרות האלה מאזור הסמוך למתקנים צבאיים ששימשו בעבר את כוחותיו של סדאם. "זה הופך את הניסיון לשלוט באזור הזה לבלתי אפשרי", אמר גורם מודיעיני עיראקי על ג'ורף א-סחר והעיירות הסמוכות שמדרום לבירה.

 

הערים מדרום לבגדד היוו את אחד האזורים האלימים ביותר בעיראק תחת הכיבוש האמריקני. בשטח הזה יש שפע תעלות ושוחות וכן צמחייה סבוכה, המספקים מחסה אידיאלי עבור הג'יהאדיסטים. צבא ארצות הברית וגורמים ביטחוניים עיראקים מעריכים של"מדינה האיסלאמית" יש לפחות 3,000 לוחמים בעיראק, וכי מספרם עשוי להגיע לכ-20 אלף אם כוללים את המגויסים החדשים שנכנסים לשורותיהם מאז מסע הכיבושים של הארגון ביוני.

 

בצפון המדינה, צבא עיראק קרס למעשה כשהארגון הג'יהאדיסטי כבש את הערים מוסול ותיכרית וכמה עיירות נוספות. הארגון שולט גם ברוב האזור המערבי של עיראק. הוא הכריז על הקמת חליפות איסלאמית קיצונית באזורים שבהם הוא שולט בעיראק ובסוריה, והבטיח להמשיך להתקדם לעבר בגדד.

מנהיג ארגון הג'יהאד, אבו בכר אל-בגדדי ()
מנהיג ארגון הג'יהאד, אבו בכר אל-בגדדי
 

כיבוש בגדד יהיה משימה קשה עבור "המדינה האיסלאמית": הבירה היא ביתם של אלפי לוחמים אנשי יחידות עילית ולוחמים של מיליציה שיעית. עם זאת, כיבוש ערים ועיירות מדרום לבירה יאפשר לארגון הג'יהאדיסטי להגביר את פיגועי התופת באמצעות מתאבדים או מכוניות ממולכדות בבגדד, ואולי גם לחדש את הלוחמה העירונית מהשנים 2007-2006, שבמהלכן לחמו מיליציות סוניות ושיעיות זו בזו מרחוב לרחוב.

 

קבר סדאם נפגע בקרבות

בשלהי יוני הגיעו כ-400 לוחמים של "המדינה האיסלאמית" בג'ורף א-סחר להתקפה בעיר מדרום לבגדד. 200 פצצות מרגמה נורו לעיר ומחבלים מתאבדים שנהגו במכוניות פוצצו את עצמם. הג'יהאדיסטים השתלטו על כמה תחנות משטרה ועל לשכת ראש העיר. שישה מאנשי "המדינה האיסלאמית" שנתפסו אמרו לחוקריהם שהמורדים תכננו לפתוח חזיתות חדשות בשלוש עיירות סמוכות.

הג'יהאדיסטים של דאעש מוציאים להורג מתנגדים עיראקים (צילום: AP) (צילום: AP)
הג'יהאדיסטים של דאעש מוציאים להורג מתנגדים עיראקים(צילום: AP)

החמושים באזור משתמשים בתוואי השטח הקשה כדי לא להיפגע או להיתפס: ביצות, קנים גבוהים, שיחים ותעלות השקיה שכלי רכב צבאיים

אינם יכולים לעבור דרכם. צבא עיראק, הנואש לנצח במערכה הזו, החל להטיל לשטח "חביות נפץ" - חביות מלאות בחומרי נפץ או דלק המופלות מהאוויר.

 

גורמים רשמיים חוששים שהישגים נוספים של "המדינה האיסלאמית" יתנו לארגון שליטה על דרכים ראשיות המחברות בין בגדד לערים שמדרום לה, כולל הערים השיעיות הקדושות כרבאללה ונג'ף, שאנשי "המדינה האיסלאמית" כבר הודיעו שהם רואים בהן מטרה.

 

אגב, אם כבר הזכרנו את סדאם חוסיין, בעיראק מדווחים שקברו של הרודן המודח נפגע במהלך הקרבות בין אנשי "המדינה האיסלאמית" לחיילים העיראקים בתיכרית, עיר הולדתו. לפי גורם מקומי, לקבר נגרם נזק קל, והוא לא "נהרס כליל" כפי שטענו אנשי דאעש. בסרטון חובבים שהופץ ברשת ושלא ניתן לאמתו נראו דיוקנאות של סדאם שבורים באתר. סדאם חוסיין הוצא למוות ב-2006 ותומכיו בנו לו קבר מפואר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אנשי דאעש צועדים בעיר רקה בסוריה לאחר כיבושה
צילום: AP
מומלצים