שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עקב מחאה: בוטלה הצגה ישראלית באדינבורו

  השתתפותה הרשמית של קבוצת תיאטרון האינקובטור בפסטיבל אדינבורו בוטלה לאחר עצומה והפגנות מחוץ לאולם המארח. "ההחלטה להתקפל בפני קבוצה צעקנית ואלימה של מפגינים היא בכייה לדורות", אמר מייסד הקבוצה

  בעקבות מחאות פרו פלסטיניות ועל רקע מבצע "צוק איתן", בוטלה אמש (ד') השתתפותה הרשמית של ההצגה הישראלית "העיר הזאת" בפסטיבל אדינבורו. הסאגה החלה לפני כשלושה שבועות, ערב נסיעתה של קבוצת התיאטרון הירושלמית האינקובטור לפסטיבל הנחשב לפלטפורמת החשיפה הגדולה בעולם בתחום הפרינג'.

   

  "העיר הזאת". מחוץ לפסטיבל אבל לא מרימים ידיים (צילום: גאיה טרטל) (צילום: גאיה טרטל)
  "העיר הזאת". מחוץ לפסטיבל אבל לא מרימים ידיים(צילום: גאיה טרטל)
   

  כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, ארגונים פרו פלסטינים שפועלים ברחבי בריטניה, רתמו לצדם שורה של אנשי רוח ואמנים מקומיים, שפרסמו עצומה בה קראו להנהלת הפסטיבל ואולם "אנדרבלי" המארח, בו אמורה היתה הקבוצה מישראל להציג למשך חודש, לבטל את הזמנתה. 

   

  אם בתחילה הגיבו המארחים בנחרצות וטענו בכל פלטפורמה אפשרית כי אין בכוונתם לשתף פעולה עם קריאות לחרם אמנותי, במהרה החלו להיווצר בקיעים בעמדה. מופע הבכורה שאמור היה להיערך ב-31 ביולי, בוטל בעקבות הפגנה המונית סוערת וחסימת הכניסה על ידי המפגינים, שמנעו גישה גם לקופות.

   

  המערכת הרימה ידיים והפכה פסטיבל לזירת התגוששות פוליטית (צילום: גאיה טרטל) (צילום: גאיה טרטל)
  המערכת הרימה ידיים והפכה פסטיבל לזירת התגוששות פוליטית(צילום: גאיה טרטל)

  בתיאטרון "אנדרבלי" הודיעו כי על מנת שלא להפריע למהלך התקין של הצגות פסטיבל המתארחות במקביל באולמות סמוכים, בכוונתם לאתר חלל מארח חלופי באזור פחות מרכזי עבור הקבוצה הישראלית. אחרי שורת ניסיונות כושלים לאיתור אולם שיעמוד בדרישות האבטחה הגבוהות של המשטרה, הודיעה אמש ההנהלה כי היא מרימה ידיים.

   

  "כל המערכת הרימה ידיים – המשטרה, מועצת העיר, הנהלת האולם והפסטיבל", אומר בתגובה אריק עשת, מייסד ומנהל האינקובטור. "מלבד הפגיעה הברורה בנו, ההחלטה להתקפל בפני קבוצה צעקנית ואלימה של מפגינים, היא בכייה לדורות. זו הפעם הראשונה ב-67 שנות פסטיבל אדינבורו שהצגה יורדת בגלל מחאה פוליטית מתוקשרת. היום זה אנחנו, מחר זה מישהו אחר. פסטיבל אדינבורו הוקם על עקרונות של דיאלוג אמנותי, פלורליזם תרבותי וחופש דעה וביטוי. אופן הטיפול באירועים האחרונים מעמיד בספק את האני מאמין המקורי של הפסטיבל".

   

  בשבוע האחרון, במקביל לחיפושים קדחתניים אחרי חלל חלופי, הופיעה הקבוצה ברחובות אדינבורו ופעלה במקביל לארגון מחאת נגד. "העבירו אותנו מאולם לאולם, ואחרי שעשינו הקמות הודיעו שההצגות לא ייערכו בשל חשש להפגנות. זה גורם לך להרגיש רדוף. אנחנו לא רוצים לחזור הביתה מבלי שנאמר את שלנו. זה עניין עקרוני.

  חשוב לנו לא לתת להם להשתיק אותנו, לתת פייט ולהשמיע את קולנו. אנחנו מנסים לארגן הופעות נוספות באנגליה בעזרת הקהילה היהודית שהתגייסה לעזור. אם נצליח זו אמירה".

   

  בתגובה לפנייה של ynet מסרה היום רייצ'ל ווקר, דוברת הפסטיבל: "פסטיבל הפרינג' באדינבורו ממשיך לתמוך בעקרונות הגישה הפתוחה. עקרונות אלה מבטיחים לכל אמן ואמן את החופש להציג את עבודתו בפני קהל ללא התערבות של אוצר או צורך באישור רשמי. בשל כך מצער אותנו כשנמנע מאמן או מופע להשתתף בפסטיבל. עשינו ככל יכולתנו לתמוך באולם התיאטרון אנדרבלי ובקבוצת האינקובטור לאור ההתפתחויות ואנחנו מכבדים את ההחלטה הקשה שנלקחה. למען הסר ספק - משמעות המחויבות שלנו כלפי חופש הביטוי היא תמיכה בזכותם של כל משתתפי הפרינג' והקהל להחזיק ולבטא דעות פוליטיות שונות. בו בזמן אנו מאמינים בזכות האמן לחופש ביטוי, וכל פגיעה בחופש זה עומדת בניגוד מוחלט לאתוס היסודי של הפסטיבל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יודן עבדי
  מלחמה. כן חשוב על מה
  צילום: יודן עבדי
  לאתר ההטבות
  מומלצים