שתף קטע נבחר

הילדה ש"מתה" בצונאמי ב-2004 שבה הביתה

ההורים של ג'אנה ניסו להציל אותה ואת אחיה במהלך אסון הטבע הקטלני, אך הם נסחפו לשרשרת איים מרוחקים באינדונזיה. אחרי כמעט שנה של חיפושים ההורים השלימו עם מותם, עד שלפני חודשיים יצא בן משפחה לטיול

כשהייתה בת ארבע הפריד הצונאמי בין ג'אנה להוריה, והם חשבו שאיבדו אותה לנצח. עשר שנים אחר כך, בזכות טיול מקרי של דודה, היא נמצאה.

 

עוד חדשות בעולם:

ארה"ב: היורה בנשיא רייגן יואשם ברצח?

דאעש חטפו מאות צעירות בעיראק

גבר נהרג בפיצוץ סיגריה אלקטרונית בביתו

 

המשפחה חיה במחוז אצ'ה באינדונזיה, שבו נהרגו 170 אלף איש באסון הצונאמי. ב-26 בדצמבר 2004, בזמן שהגלים האימתניים הגיעו, הוריה של ג'אנה נצמדו ללוח עץ שצף במים וניסו לתפוס אותה ואת אחיה בן השבע עריף. 

 

ג'אנה עם האם ג'מליה (משמאל) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ג'אנה עם האם ג'מליה (משמאל)(צילום: EPA)
 

ג'אנה ואביה ספטי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ג'אנה ואביה ספטי(צילום: EPA)

"דיברתי עם אחי על לוח עץ" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"דיברתי עם אחי על לוח עץ"(צילום: EPA)
 

לרוע המזל שני הילדים נסחפו, ואחרי עשרה חודשי חיפושים המשפחה איבדה תקווה ועברה דירה עם הילד היחיד ששרד. ההערכות הצביעו על כך שהשניים מתים.

 

בחודש יוני האחרון ביקר אחיה של ג'מליה בכפר שנמצא מדרום למחוז אצ'ה, וראה נערה שחוזרת מבית ספר והזכירה לו את אחייניתו הנעדרת. הוא גילה שהצונאמי סחף אותה ואת אחיה דרומה, לשרשרת האיים המרוחקים באניאק. "כל מה שאני זוכרת זה שדיברתי עם אח שלי על לוח עץ. אנשים הגיעו לעזור. הדבר הבא שאני זוכרת זה שהייתי ביבשה אבל הוא היה על הלוח", סיפרה ג'אנה. לפי הדיווחים באינדונזיה, במשך קרוב לשנה חיו שני הילדים עם דייגים ומשפחותיהם על האיים.

 

הצונאמי ב-2004 (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
הצונאמי ב-2004(צילום: איי פי)

 (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
(צילום: איי פי)

באינדונזיה מספרים כי אחד הדייגים רצה לאמץ את שניהם, אך לא חשב שיוכל לעמוד בעלות הכלכלית של גידול שני ילדים ואימץ רק את ג'אנה. אמו הקשישה של הדיג עזרה לו לגדל את ג'אנה ונתנה לה את השם "ווני". 

 

"האח שרד את הצונאמי"

בסוף יוני ביקרו ההורים את הנערה וגילו שהתקווה התממשה. "אלוהים נתן לנו נס", אמרה ג'מליה. "כשראיתי אותה הלב שלי דפק חזק ממש. חיבקתי אותה והיא חיבקה אותי חזרה והרגישה כל כך נוח בזרועותיי", סיפרה האם והוסיפה שלא יכלה להפסיק לבכות במהלך המפגש המרגש.

 

"הפנים של הילדה הזאת מזכירים את שלי, אם למישהו יש ספקות אני כבר מוכנה לבדיקות DNA", הבהירה האם. האב אמר כי כששמע לראשונה על הנערה הוא חשב "שאין סיכוי שזו הבת שלי, אבל כשראינו אותה ידענו, הרגשנו מיד את הקשר".

 

זה לא הנס היחידי שההורים מייחלים לו. אחרי שהנערה סיפרה להוריה שאחיה שרד את הצונאמי אמר האב: "אנחנו מקווים שנוכל למצוא את האח שלה. דיווחנו למשטרה שהילד נעדר כדי שהם יוכלו לעזור לנו למצוא אותו". האם מאמינה כי הבן שלה עדיין בשרשרת האיים שאליהם נסחפו הילדים. "האינסטינקטים שלי אומרים לי שהוא עדיין חי", אומרת ג'מליה.

 

אמו של הדיג, שגידלה בפועל את ג'אנה בשנים האחרונות, אמרה שהיא "שמחה מאוד" מהאיחוד המשפחתי. "היא תמיד תהיה חלק מהמשפחה שלי, והאמת, אנחנו מרגישים עכשיו כמו משפחה גדולה", סיפרה אם הדיג סרוואני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
"אלוהים נתן לנו נס"
צילום: EPA
מומלצים