שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מהמארינס לכלא 4: "באתי לתמוך באחי"
  דוד עזב לגרמניה בשנת 2005 לאחר גירושי הוריו. אביו הבטיח לו שהנושא מול צה"ל סודר, אך כשנחת לביקור הוא נשלח לכלא צבאי. "הגעתי להתנדב ונכנסתי לכלא. כל המערכות כאן אטומות". צה"ל: "הוא היה מודע לחובת הגיוס שלו"

  דוד שירת במארינס, חיל הנחתים של צבא ארצות הברית, אך כשנחת בתחילת החודש בנמל התעופה בן גוריון, הוא לא ציפה לזה: כבר יותר משבוע וחצי הוא שוהה בכלא 4 לאחר שנעצר על ידי המשטרה הצבאית בגין השתמטות מצה"ל.

   

  עוד בחדשות:

  המדינה מתעקשת: צוק איתן אינו מלחמה

  נער הותקף בכלא, הסוהרים התעלמו

   

  דוד, בן 28, נולד בגרמניה ועלה לישראל עם משפחתו כשהיה בן 10. בשנת 2005, עקב גירושי הוריו, הוא עבר להתגורר עם אביו בגרמניה ולאחר מכן עבר להתגורר בארצות הברית וכאמור שירת מאז בחיל הנחתים. בדיון בבית הדין הצבאי ביפו טען הצעיר האמריקני כי אביו הבטיח שנושא השירות הצבאי שלו טופל. לאחרונה שוחרר מחיל הנחתים האמריקני בדרגת סמל לאחר שקיבל מדליות וסיים שירות בהוקרה והגיע לתמוך באחיו הצעיר שמשרת בשידור סדיר בעזה ובחבריו שגויסו בצו 8 למבצע "צוק איתן". עכשיו הוא מאחורי סורג ובריח. "הגעתי להתנדב והכניסו אותי לכלא. כל המערכות אטומות", אמר החייל לשעבר בדיון.

  עדיין תחת שירות מילואים במארינס. דוד (צילום באדיבות המשפחה) ()
  עדיין תחת שירות מילואים במארינס. דוד (צילום באדיבות המשפחה)

  צילום: U.S. Marine Corps photo by Sgt. Donell D. Bryant, Combat Camera, SOI-E/Released ()
  צילום: U.S. Marine Corps photo by Sgt. Donell D. Bryant, Combat Camera, SOI-E/Released

  "לא יעלה על הדעת שדווקא שירות צבאי בארצות הברית, שהיא חברתנו הגדולה בעולם, אינו מוכר בישראל", אמרו עורכי דינו של הצעיר אודליה ורוני קרדונר. "בין חברים לא צריך הסכמים כתובים. דוד הגיע ארצה במיוחד בגלל המבצע בעזה וכדי לתמוך מורלית בכל דרך אפשרית בהיותו פטריוט יהודי שמדינת ישראל יקרה ללבו".

   

  עורכי דינו פנו גם ללשכת ראש הממשלה, שר החוץ, שגרירות ארצות הברית וללשכת הרמטכ"ל, אך טרם קיבלו מענה. יש לציין שבעבר נעצר חייל אמריקני מאותה סיבה, אך הוא שוחרר לבסוף בעקבות התערבות דיפלומטית. זכור גם המקרה של יאנה גורליק, אזרחית קנדה בת 30, שנעצרה בנתב"ג כשהגיעה לביקור בארץ בטענה שהשתמטה במשך 13 שנים. היא נידונה לשלושה חודשי מאסר בפועל והספיקה לרצות 45 ימים עד שראשת אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, הורתה לשחרר.

  .

  נציגת חיל הנחתים שהשתתפה בדיון בקריה סיפרה היום כי דוד שירת ארבע שנים במארינס והוא מחויב לשירות מילואים למשך ארבע שנים נוספות, שבמהלכן הוא לא יכול לשרת בצבא אחר.

   

  באחד הדיונים שהתקיימו קבע השופט רב-סרן שחר גרינברג כי "מדובר במקרה ייחודי, שעל התביעה לשקול מהם ההליכים המשפטיים הראויים להינקט במקרה זה". למרות דברי השופט, דוד עדיין עצור למרות שהביע נכונות להתנדב בצה"ל ולתרום מניסיונו הקרבי.

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "דוד נעצר בחשד להשתמטות מגיוס מאז 2005. בית הדין הצבאי נענה לבקשת התביעה להאריך את מעצרו ביום לשם הגשת כתב אישום, לאחר ביסוס החשד כי הנ"ל היה מודע לחובת גיוסו לצה"ל בעת עזיבתו את הארץ. בנוסף נקבע כי יש עילה להשאירו במעצר וכי לעובדה שהוא משרת בצבא ארצות הברית אין משקל מכריע בשלב זה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים