שתף קטע נבחר

המבקר יבדוק אם הופר הדין הבינ"ל בצוק איתן

השופט בדימוס יוסף שפירא הודיע שהוא פותח בבדיקה בנוגע להחלטות שהתקבלו במהלך המערכה בעזה. הוא החליט לפתוח בבדיקה לנוכח עשרות פניות ותלונות וכן לנוכח טענות שישראל הפרה את החוק הבינלאומי

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע בצהריים (יום ד') שהחליט לפתוח בבדיקת ההיבטים של הדין הבינלאומי בנוגע להליכי קבלת ההחלטות של ישראל במבצע "צוק איתן". בהודעת המבקר נאמר שהחליט לפתוח בבדיקה של הדרגים הצבאי והמדיני לנוכח טענות שצה"ל והממשלה הפרו לכאורה את החוק הבינלאומי, ושלא בדקו לכאורה את פעולות הצבא כנדרש לפי הדין הבינלאומי.

 

הבדיקה תתבצע, בין היתר, גם לאור הדין הבינלאומי ופסיקות בית המשפט העליון, מסקנות דו"חות קודמים ומסקנות ועדות ציבוריות קודמות, כולל זו אשר בחנה בעבר את מנגנוני הבדיקה והחקירה בישראל של תלונות וטענות בדבר הפרות של דיני הלחימה על פי המשפט הבינלאומי, וקבעה קווים מנחים לעבודת מנגנונים אלו.

 

 

עוד החליט מבקר המדינה כי בנוסף לביקורת שעורכת עתה החטיבה לביקורת מערכת הביטחון בנושא המנהרות בגזרות השונות, תורחב הביקורת לתחומים נוספים, תוך מתן דגש לבחינת סוגיית מתן הביטחון לתושבי המדינה. בין התחומים הנוספים שייבדקו: היערכות העורף ופעילות פיקוד העורף במהלך ימי מבצע "צוק איתן" בהיבטים של מדיניות ההתגוננות, מערך ההתרעה, פתרונות המיגון לאזרחים והטיפול באוכלוסייה באזורי עימות ומדיניות ההסברה.

 

למשרד מבקר המדינה הגיעו באחרונה עשרות פניות ותלונות בקשר למבצע "צוק איתן". המטלה מוגדרת כמורכבת והיא תדרוש ביקורת רב-תחומית. במקביל, מסתמן שישראל לא תשתף פעולה עם ועדת החקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם, גוף אנטי-ישראלי בוטה שטוען כי ישראל הפרה את החוק הבינלאומי.

מקום נפילת פצמ"ר בדרום בשבוע שעבר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מקום נפילת פצמ"ר בדרום בשבוע שעבר(צילום: הרצל יוסף)
 

בינתיים, העיתון "וושינגטון פוסט" מפרסם היום כתבה מקיפה על המצב ברצועת עזה בשוך מבצע "צוק איתן", וטוען כי תושבים ברצועה מתחילים לפקפק בשלטון חמאס. "זיאד אבו חלול אומר שנמאס לו לראות את השכונה שלו הרוסה. נמאס לו לראות את חמאס וחמושים פלסטינים אחרים יורים רקטות לישראל מהשכונה שלו - ונמאס לו להתפלל שהתגובה הישראלית

לא תחריב את ביתו", נכתב בה.

 

לפי "וושינגטון פוסט", רוב הביקורת על חמאס עדיין נמצאת מתחת לפני השטח, אבל באזורי הלחימה הקשים ביותר כמו בית להיה היא מתחילה לבעבע באופן גלוי יותר. "כולם לוחשים 'למה חמאס לא קיבל את היוזמה המצרית בתחילת המלחמה, כשמספר ההרוגים היה עדיין נמוך?'", אמר לעיתון האני חביב, פרשן פוליטי פלסטיני. בבית להיה תושבים אמרו לעיתון שהם מותשים ושהנזק שנגרם לישראל קטן הרבה יותר מזה שנגרם להם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טנק במבצע צוק איתן
צילום: AFP
מומלצים