שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ועדת הכספים דוחה את חוק המע"מ של לפיד
  למרות שכינסה דיון חירום בזמן הפגרה, לא הצליחה ועדת הכספים לאשר את חוק מע"מ אפס, וכך טרפדה את תוכנית שר האוצר לפיד להחילה בספטמבר. מהלו"ז נראה כי החוק לא יאושר במליאה לפני אוקטובר. זוהי הצלחה גדולה לאופוזיציה, אותה כינה מוביל ההתנגדות, ח"כ משה גפני: "ניצחון היסטורי"

  תוכניתו של שר האוצר, יאיר לפיד, להפעיל בחודש ספטמבר את חוק מע"מ אפס לא תתממש - כך קבעה היום (ד') באופן סופי ועדת הכספים של הכנסת. על רקע ההתכתשויות לגבי החוק, לא הצליחה הוועדה אפילו להשלים את אישור הסעיף הראשון שבהצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, מתוך 38 סעיפיו.

   

  חוק מע"מ 0% - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

  לפיד: "תרגיל סחטני מנע אישור חוק המע"מ"

  קבלנים על המע"מ: "צריך להודות בכישלון"

  משאל: אין מספיק דירות לחוק המע"מ

   

  ממחר ועד סוף החודש ייצאו עובדי הכנסת לחופשה מרוכזת, ולא ניתן יהיה לכנס את הוועדה אלא בחודש הבא. מועד הישיבה הבאה טרם נקבע, ומלוח הזמנים נראה שהחוק לא יתקבל במליאת הכנסת לפני חודש אוקטובר. נזכיר כי הכנסת יצאה לפגרה רק בשבוע שעבר, לאחר שלא הצליחה גם אז לאשר את החוק.

   

  אחר הצהריים הוחלט בהסכמה מקיר לקיר לנעול את הישיבה, אחרי דשדוש חסר תכלית שנמשך שעות, רובן הפסקות, סביב הסתייגויות ל-3-4 סעיפי משנה. האופוזיציה הסכימה להתפשר על הסרת ההתנגדויות ממספר סעיפי משנה פורמליים, ובתמורה ננעלה הישיבה. הצלחת האופוזיציה לטרפד את החוק עד אחרי 1 בספטמבר היא חסרת תקדים בתולדות הכנסת. "ניצחון היסטורי", קרא לה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שהוביל את ההתנגדות.

   

  בין ההפסקות התחדש העימות בין ח"כ סתיו שפיר (עבודה) ליו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שבו חזרה וטענה נגדו על סירובו לחשוף את ה"דיל המלוכלך" (ההסכם, כביכול, בין סיעת יש עתיד לסיעת הבית היהודי על הקצבות להתנחלויות תמורת זירוז חוק המע"מ). "יש גבול לחוצפה ולעזות המצח", אמרה שפיר ודרשה התנצלות על סילוקה מהוועדה אתמול. "גם העורף ויישובי הדרום זקוקים לתוספת תקציבית".

   

  דיל בין האוצר לעדה הדרוזית?

  ח"כ חנא סוויד (חד"ש) טען שנעשה גם "דיל" בין שר האוצר לבין העדה הדרוזית - כדי לעקוף את טענת המגזר הערבי על אפלייתו בחוק המע"מ. הוא אמר שהדבר נודע לו מפי חבר הכנסת הדרוזי חמד עמאר (ישראל ביתנו), לפיו הובטח מענק של 150 אלף שקל לכל משפחה צעירה מהעדה, אם תרצה לרכוש דירה בשוק החופשי. "החוק הוא אפרטהייד", אמר וסלומינסקי מיהר להגיב: "גם הקיבוצים והמושבים שאין להם קרקע לקבלנים לא נכנסו לחוק - לא רק הערבים".

   

  יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), שבא להשתתף בדיון קיצר את הופעתו נוכח המהומה, ואמר לפני צאתו: "אתם עושים מהפוליטיקה קרקס ומושב לצים. סלומינסקי אמר תחילה שהחוק ייקבר קבורת חמור, ועכשיו יש פה תחיית המתים של חוק שלא היה צריך להיוולד. החוק הוא כולו גימיק ללפיד שיורד בסקרים, וכל הביזיון הזה הוא בשביל הרייטינג".

   

  ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) הוסיף כי לניצחון האופוזיציה תרמה גם ההנחה לפיה "יש שבר בקואליציה ביחס לחוק ולא רק סדק", ובכך ביטא את הערכת המצב שהחלה רווחת בוועדה, בין השאר בעקבות מגעים מאחורי הקלעים. ח"כ גפני הוסיף כי "עד שהחוק יגיע לדיון בספטמבר, ראש הממשלה יגיד לשר האוצר שהוא צריך את 3 מיליארד השקלים, מחיר החוק, לדברים אחרים - והחוק כבר לא יובא לדיון".

   

  ח"כ סלומינסקי אמר לאחר הנעילה כי "אף אחד לא תכנן לסיים היום את העבודה על החוק. התקדמנו בקצב על פי המציאות. אבל בהסכמות שהובלתי היום חסכנו עבודה לשבוע וחצי, אך בעיקר פרצנו פתח להסכמים דומים בעתיד, על בסיס של משיכת התנגדויות לא רלבנטיות והתמקדות בדיונים על הסתייגויות מהותיות. יזמתי כאן מהלך חיובי במקום העימותים של ראש בראש שהיו בישיבות האחרונות. ההסכמות הושגו באווירה טובה והתקבלו בלחיצות ידיים. אני מקווה שיהיו להן המשך כשנתכנס בספטמבר ויביאו לחסכון בזמן ולרוח טובה".

   

  בסיעת יש עתיד מסרו בתגובה: "אנחנו לא נאפשר סחטנות פוליטית על גבם של עשרות אלפי זוגות צעירים, שעובדים, משרתים בצה"ל ומשלמים מסים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר עמרם
  שר האוצר יאיר לפיד. לא הצליח לאשר את החוק
  צילום: עופר עמרם
  צילום: מתי אלמליח
  ח"כ משה גפני. הוביל את ההתנגדות לחוק
  צילום: מתי אלמליח
  מומלצים