שתף קטע נבחר

גרמניה: ציור בשווי מיליונים יוחזר ליהודים

צוות מומחים קבע כי היצירה "שני רוכבים על החוף" של מקס ליברמן אכן שייכת ליורשיו של אספן יהודי גרמני

מומחים שמינתה ממשלת גרמניה קבעו אתמול (יום ו') כי אחד מהציורים היקרים ביותר באוסף שנמצא בדירתו של קורנליוס גורליט במינכן שייך למשפחה יהודית-אמריקנית ויוחזר אליה. כך דווח ב"וול סטריט ג'ורנל".

 

האוסף שנמצא כלל מאות יצירות בעלות ערך והמומחים התבקשו לברר את מקורן ולקבוע אם נרכשו כחוק או נבזזו ממשפחות יהודיות שנרדפו על ידי הנאצים. הבדיקה טרם הסתיימה, אולם בינתיים הגיעו המומחים למסקנה כי היצירה "שני רוכבים על החוף" משנת 1901 של הצייר מקס ליברמן אכן שייכת ליורשיו של דיוויד פרידמן, אספן יהודי גרמני שמשפחתו תובעת עתה את רשויות בוואריה בדרישה לקבל חזרה את הציור.

 

פרידמן היה אדם בעל נכסים שבבעלותו היו כעשרה ציורים שנבזזו על ידי הנאצים, ובהם יצירות אמנות של הנרי רוסו וקמיל פיסארו. הוא מת מנסיבות טבעיות בתחילת שנות ה-40. כוח המשימה שמטפל בחקירת מקור הציורים יצר מוקדם יותר החודש קשר עם דיוויד תורן, צאצא מדור שמיני של פרידמן,

 

המאבק להשבת הציור וקביעת המומחים מסמנים שלב נוסף במאבק הארוך להשבת יצירות לבעליהן מאוצר האמנות הגרמני קורנליוס גורליט. בדירתו של האחרון, בנו של אחד מסוחריו העיקריים של אדולף היטלר, נמצאו אשתקד יותר מ-1,500 יצירות שכאלה, אך הוא הכריז כי לא יוותר עליהן ללא מאבק. לפני כחודשיים מת גורליט בן ה-81 בביתו שבמינכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים