שתף קטע נבחר

ח"כ הרצוג: "נתניהו מחזק את חמאס"

בימיו הראשונים של "צוק איתן" נתן יו"ר האופוזיציה גב לראש הממשלה. עכשיו תמו ימי החסד. בראיון לוחמני ל"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" תוקף יצחק הרצוג את התנהלות נתניהו ושריו ומזהיר מתוצאות המבצע

ביום שלישי בלילה קיבל יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, שיחת טלפון מפתיעה מכתב של הבי-בי-סי מסניף הרשת בבלפסט, צפון אירלנד. הכתב האירי סיפר לו, שעיריית בלפסט החליטה להסיר את שלט הכבוד מעל הבית שבו נולד אביו, חיים הרצוג, הנשיא השישי של מדינת ישראל, בעקבות מחאות של ארגונים פרו-פלסטיניים. על הבית נותר רק סימן אילם לשלט שאיננו עוד.

 

הרצוג. "המערכה הציבה אותנו בפני אתגר שלא ציפינו לו" ()
הרצוג. "המערכה הציבה אותנו בפני אתגר שלא ציפינו לו"
מעבר לכאב האישי, מבחינתו של הרצוג יש בסיפור הזה עוד עדות למצבנו בעולם. "לביבי יש זרוע צבאית טובה, אבל אין לו זרוע מדינית, ובגלל זה הוא נכנס למערכה עם אשראי מוגבל, שכמעט נגמר לו בסופה," הוא אומר. "ישראל פועלת בימים אלה על אדי האשראי האחרונים שיש לה מהקהילה הבינלאומית. הגיע הזמן לחשבון נפש."

 

במהלך ימי "צוק איתן" אתה ומפלגתך נתתם לנתניהו ולמהלכים הצבאיים שהחליט עליהם גיבוי מוחלט. מה קרה עכשיו?

 

"כיו"ר אופוזיציה זה היה טבעי ונכון, שכשחיילינו נלחמים צריך לתת להם גיבוי. המערכה הציבה אותנו בפני אתגר שלא ציפינו לו. זה נכפה עלינו. המדינה והדרג המדיני לא היו מוכנים למערכה הזאת. כאשר האזרחים נמצאים תחת אש ותחת טילים, אני ניצב לצידם ולצידו של צה"ל ונותן גיבוי לדרג המדיני."

 

ועכשיו?

 

"האווירה הציבורית כבדה. יש תחושה של בלבול ושיתוק בצמרת המדינה. הדרג המדיני לא סיפק את הסחורה. הוא עסוק כל היום במאבקים פנימיים. לכל אחד יש תוכנית מדינית, כל חבר קבינט מסביר את עמדתו בציבור. אחד מחברי הקבינט הודיע מראש, בסטטוס בפייסבוק, מה תהיה עמדתו בקבינט. איפה נשמע דבר כזה?

"תחושה של בלבול ושיתוק בצמרת המדינה" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"תחושה של בלבול ושיתוק בצמרת המדינה"(צילום: אוהד צויגנברג)
"אני חושב שהגיע הזמן לעשות סוויץ' בראש שלנו ולהבין שמערכות מהסוג הזה לא יכולות להיות מוכרעות רק באופן צבאי. מפת הקרב היא לא רק תותחים וטילים. היא הרבה יותר מסובכת. נתניהו נכשל, משום שבמשך שנים הוא נקט מדיניות של שב ואל תעשה. הוא ראה את האיום מתפתח בדרום והייתה לו אפשרות לשנות את פני ההיסטוריה במהלך מדיני אמיץ מול הפלסטינים. אבל בכל אבן דרך שהוא הגיע אליה, המדיניות שלו החלישה את אבו-מאזן ועודדה את חמאס להיכנס איתנו לעימות. "לצערי, ביבי הוא לא חזק מול החמאס – הוא חיזק את החמאס. יצרנו סיר לחץ סגור ובסוף הוא התפוצץ. חמאס, שהיה מוחלש ערב המערכה, מבין שבאמצעים צבאיים הוא הביא הישג והעם שלו מלוכד סביבו. לא יצרנו קרדיט בינלאומי באמצעות תהליך מדיני, לא בודדנו את חמאס, ובסוף נתניהו נכנס למלכוד.

 

"התפתחה באזורנו קואליציה מרתקת, שאנחנו חלק ממנה: מצרים, ירדן, הרשות הפלסטינית, סעודיה, מדינות המפרץ. קואליציה שמשקפת חזון אזורי. אבל מה נתניהו עשה עם זה? הוא התעסק רק בהתברברות והישרדות פוליטית. הוא מג'עג'ע בין כל מיני מסרים ומסקנות, והשרים שלו עסוקים כל היום בהתכתשות של טרום בחירות. הם יורים לכל הכיוונים, מבלבלים את הציבור, אין מדיניות קוהרנטית. אני מצפה מראש הממשלה לפחות להגיד מה החזון שלו.


"במהלך המערכה היו לי כמה שיחות ופגישות עם נתניהו. אני גם מבין חלק מעמדותיו. אני לא בא ומטיח בו 'אתה לא יודע מה אתה ,'מדבר אבל כשזה מגיע לגרעין הבסיסי, אני לא מגלה אצלו נכונות ללכת למהלך מחולל שינוי. הוא נטוע במערכת של חרדות ופחדים פוליטיים ואידיאולוגיים, שחוסמת אותו מלהביא את השינוי." 

 

עכשיו, אומר הרצוג, הגיע הזמן שראש הממשלה וחברי הקבינט ליברמן ובנט יתנצלו באופן פומבי בפני תושבי הדרום בפרט ואזרחי המדינה בכלל, על הבטחות השווא, לטענתו, שנתנו להם.

  

"נתניהו הבטיח הבטחות כאלו בזמן 'עופרת .'יצוקה הייתי אז חבר קבינט ואני זוכר את ההצהרות שלו כיו"ר האופוזיציה לחסל ולמוטט את שלטון החמאס. היום הוא משלם את המחיר ההצהרות המופרזות שלו. אני, כיו"ר אופוזיציה, לא מוכן להבטיח הבטחות שווא לציבור. המטרה הריאלית צריכה להיות הסדרה מדינית – שחמאס יניח את נשקו וישתלב בפוליטיקה הפלסטינית. לא ניתן לחסל אותו מתוך הפוליטיקה והחברה הפלסטינית. צריך להיות ריאליים."

 

ממשלת ישראל מדברת עם חמאס?

 

"ברור שהיא מנהלת משא ומתן עם חמאס כאשר הכ - תובת האמיתית שלה הייתה צריכה להיות אבו-מאזן. כל השיקום של עזה צריך להתנהל בצורה כזו שחמאס לא ייצא ממנו מנצח. ישראל הייתה צריכה ליזום הכרעה מדינית מול חמאס ולא רק הכרעה צבאית."

 

אולי אין לנו ברירה אלא לדבר עם חמאס?

 

"הבעיה הגדולה היא שהעצמת חמאס מונעת יכולת להגיע להסדר מדיני. זה חוסר הלוגיקה. בכל פעם שנות - נים פרס לחמאס, פוגעים באופציה להגיע להבנה אמיתית עם אותה קואליציה שהיום מחזקת אותנו. נתניהו כבר מזמן היה צריך להתייחס ליוזמה הערבית בחיוב."

 

מה אתה היית עושה במקומו?

 

"ההבדל בינינו הוא שאני חושב שצריך להציג לצי - בור חזון של תקווה, שחסרה לנו מאוד. הוא לא רואה סוף מעשה במחשבה תחילה. אף אחד לא יודע לאן הוא חותר. מה המטרה שלו? נתניהו חייב להגיד את האמת לתושבי עוטף עזה: כמה זמן זה עלול להימשך, כי זה עוד יכול לקחת זמן. אני הייתי נותן מכה כואבת לחמאס, ומיד אחר כך נוסע למחמוד עבאס, לרמאללה, דופק לו על הדלת ומתחיל לדבר איתו".

 

הראיון התפרסם ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים