שתף קטע נבחר

דויד גרוסמן בכיכר רבין: "מאבדים את הבית"

אלפים בהפגנת השמאל תחת הכותרת "משנים כיוון לשלום". הסופר שלח מסר להנהגה בישראל. "לא ראיתי גינוי של ראש הממשלה להסתה. ישראל הופכת לכת קיצונית שונאת זרים". גלאון: "ביבי נכשלת. שים את המפתחות ולך הביתה"

"התופעות והתהליכים שנראו לאחרונה עלולים להפוך את ישראל לכת קיצונית מיליטנטית שונאת זרים מסתגרת ומוחרמת. אנו הולכים ומאבדים את הבית לקנאות ולשנאה פנימית". כך התבטא אמש (שבת) הסופר דויד גרוסמן מעל בימת הנואמים בהפגנת השמאל בכיכר רבין בתל אביב שאליה הגיעו אלפים.

 

 

הסופר דויד גרוסמן מזהיר מאובדן הבית  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הסופר דויד גרוסמן מזהיר מאובדן הבית (צילום: מוטי קמחי)
 

גרוסמן, שהגיע גם להפגנה שקיימו תושבי עוטף עזה ביום חמישי, נאם בטקס ונשא מילים נחרצות בנוגע לגל ההסתה ששטף את המדינה במהלך ימי המבצע. "לא ראיתי מילה אחת של גינוי על ידי ראש הממשלה. יהיה קשה מאוד לרסן את כוחות האופל, הם כבר כאן. אני חושד שהמנהיגים נהנו לראות את השמאל חוטף, אך הגל העכור הזה יופנה נגדם".

מפגינים אמש בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים אמש בכיכר רבין(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

 

גרוסמן הביע את דעתו לגבי ההתנהלות במהלך ימי המבצע. "עמדתי כאן עם תושבי הדרום שלשום שאמרו שככה זה לא יכול להימשך. הקשבתי לאלו שאמרו בדם לבם 'תנו לצה"ל לנצח' וחשבתי שהם יודעים שבנסיבות הקיימות, רצון זה כבר לא יתממש. אין תמונות ניצחון במלחמה הזו לאף צד. יש רק מראות הרס, הרג וסבל שלא יתואר. אין פתרון צבאי לסכסוך בין ישראל לחמאס, שיביא קץ לסבלם של תושבי הדרום ולמצוקה הבלתי אנושית של הפלסטינים בארץ".

 

לדברי הסופר, "עד שלא תיפתר תחושת המחנק של תושבי עזה, גם אנחנו לא נוכל לנשום לרווחה. ישראל חייבת להציג לפלסטינים הצעות גדולות ומשמעותיות יותר. לא עוד הסכם מוגבל ומקומי להפסקת אש אלא תוכנית גדולה מרחיקת ראות שתשיב להם תחושה של כבוד עצמי ואנושי. אפשר כמובן להתמקח על כל סעיף קטן בהסכם אבל מה שחייב להשתנות כעת זה רוח הדברים. להזכיר לאלו שנושאים ונותנים בקהיר שגם אם היום תושבי עזה הם אויבים, לעולם הם יהיו שכנים. לעולם נחיה זה לצד זה. מפלתו של השכן שלי היא לא בהכרח נצחוני וטובתו בסופו של דבר טובתי".

 

גרוסמן הדגיש כי מיד אחרי הפסקת האש, על ישראל ועל ממשלת האחדות הפלסטינית לפתוח בשיחות שמטרתן להביא לשלום בין שני העמים. "אם אחרי מלחמה כזו, ישראל לא תיזום מהלך כזה יהיה לכך הסבר. ישראל מעדיפה את המצב הנוכחי מול הוודאות של הסכם שלום. נדע שמי שמנהיג אותנו, לא מעז ללכת לשלום כי הוא פחד לשלם את מחיר פינוי ההתנחלויות. 82 אלף אנשי מילואים השתתפו במלחמה שוב ושוב שמענו אותם אומרים ניפגש עוד שנה שנתיים אלו אמירות שוברות לב. נורא לשמוע אנשים צעירים שהיו אמיצים דים להיכנס למנהרות תופת ולבתים ממולכדים, שחייהם מושאלים להם עד המועד הבא. איך אנחנו חיים במדינה שבכל תחום היא פורצת דרך בתחום המדיני להיות משתפים של ייאוש. תהליכים מסוכנים עוברים על ישראל בגלל הייאוש והחרדה הלאומנות הגזענות פרצו בבת אחת כאן".

יו"ר מרצ זהבה גלאון בכיכר רבין   (צילום: דוברות מרצ) (צילום: דוברות מרצ)
יו"ר מרצ זהבה גלאון בכיכר רבין (צילום: דוברות מרצ)

כמה אלפים הגיעו להפגנת מחנה השלום למען הסדר מדיני ולהגנה על הדמורקטיה בכיכר רבין בתל אביב. חלקם הניפו שלטים "מי שלא רוצה שלום ממציא תירוצים", "כן לדמוקרטיה, לא להסתה" וגם "יאללה ביבי, תסתלק". העצרת אורגנה על ידי מפלגות מרצ, חד"ש ותנועות "שלום עכשיו", פורום המשפחות השכולות ו"לוחמים לשלום". יו"ר מרצ, זהבה גלאון, קראה בעצרת לראש הממשלה בנימין נתניהו להתפטר מתפקידו: "ביבי נכשלת. אתה צריך להניח את המפתחות וללכת הביתה. כישלונך כל כך עמוק בגלל חמש שנים של סרבנות וכישלון מדיני, סרבנות לאמץ את יוזמת השלום הערבית וסירוב להכיר בממשלת האחדות הפלסטינית, הרס היחסים עם ארה"ב והבנייה האובססיבית בשטחים".

 

עוד אמרה גלאון: "נמאס לנו מסתימת הפיות וההסתה. לפני יומיים באנו לתמוך כאן בתושבי עזה, אך באנו למחות נגד המבצע שהוא כרוניקה של כישלון ידוע מראש. למתווה שאתה מוכן להגיע עכשיו, אפשר היה להגיע ללא מחיר של 64 חיילים הרוגים ו-2,000 פלסטינים. מה עשית אדוני ראש הממשלה? גררת אותנו למלחמת ברירה בעזה. זרקת לחמאס חבל הצלה והישגים ללא שום סיבה. הוכחת לקיצוניים שאתה מבין רק כוח". הביקורת של יו"ר מרצ הופנתה גם כלפי ראשי מפלגות יש עתיד והתנועה. "לבני ולפיד איפה אתם? השתיקה שלכם מביכה".

 

בין הנואמים היה גם ח"כ מוחמד ברכה מחד"ש שאמר: "באתי לחזור על הקריאה שיהודים וערבים מסרבים להיות אויבים. אנחנו רוצים לחיות כמו בני אדם, להכריז על שותפות לשלום, סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית. האחריות על נפילתם של אזרחים וחיילים היא על ממשלת ישראל, שלא נותנת פתח לחיים נורמליים, לא בעזה ולא בדרום. מצער אותי שמפלגת העבודה אינה כאן. באנו לייצר אלטרנטיבה".

  

העצרת התקיימה תחת הכותרת "משנים כיוון לשלום - מחנה השלום להפסקת מעגל המלחמות וגלי ההסתה והגזענות ולמען פתרון מדיני והגנה על הדמוקרטיה". ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), ממארגני ההפגנה, אמר: "זכותנו וחובתנו לקרוא לפתרון מדיני שהוא הפתרון האמיתי היחיד שיבטיח שלום וביטחון. אנו נעשה זאת בכל מקום ואיש לא ישתיק אותנו או יפחיד אותנו. על גורמי אכיפת החוק לפעול בנחרצות נגד אלימות, איומים והסתה לגזענות". המשטרה מתכוננת לאפשרות שפעילי ימין יגיעו לכיכר רבין ובכוונתה להפריד בין המחנות בשני אזורים נפרדים.

 

איש התקשורת זוהיר בהלול אמר כי "כל קול שפוי שהגיע לכאן שווה ערך לאלף גזענים וסותמי פיות. נולדתי כאן, ברשותי תעודת זהות כחולה בדיוק כמוכם אך מדינתי מעולם לא הכירה בי כאזרח מן המניין. מפשפשים להוכחות? פנו לבידוק הביטחוני בנתב"ג. מעולם לא נטשתי את ישראליותי. הפעם, במלחמה הזו, הפכתי לאימתם של הישראלים. המלחמה חשפה את מלתעותיה של החברה, הגזענות הכתה בנו ללא רחם. שר בכיר במשללה מטיל חרמות עליי. האין בכך פשע אזרחי למהות הדמוקרטיה? בגרמניה הנאצית זה התחיל בחרמות ויודעים אנו כיצד זה נגמר. ישראל ראויה להגנה ולקיומה אך המלחמה אינה בבחינת מלחמה קיומית. עוצמה אינה אלטרנטיבה לחכמה. ישראל מחויבת לחמלה, למוסר ולצדק. במלחמה יש רק מפסידים. כרתו ברית חיים במקום ברית דמים".

 

אחד המפגינים, ישי מהרצליה: "אני חושב שהקול של השמאל השתתק קצת וקולות הימין השתלטו על הרחוב, גם לנו אחריות על המצב וצריך לפתור אותו במשא ומתן אמיתי ולהראות רצון טוב. אני סומך על ישראל שתשמור על האינטרסים שלה אבל לא סומך על הימין הקיצוני שיש בממשלה". שלומי מקיבוץ גליל-ים: "צריך לזכור שבסופו של דבר אנחנו רוצים ומחפשים שלום, צריך לחתור להסכם מדיני ארוך טווח".

 

יונת מכפר סבא: "באתי להפגין כי לצערנו השמאל שותק יותר מדי ואת הימין שומעים חזק, לכן באנו להראות שאנו קיימים. הפתרון שהיה צריך לעשות מזמן הוא להחזיר שטחים תמורת שלום והיום לפתור את זה קשה יותר". טלי הוסיפה: "כדאי שנפגין כל עוד מותר לנו, כי יש תחושה שלא רוצים שנדבר".

 

נעמיקה גולן משדרות קראה "לפרק את האמירה השקרית של 'שקט יענה בשקט'. אין שקט בעזה כבר עשרות שנים. צריך לפתוח לעולם את הכלא הגדול בעולם".


פורסם לראשונה 16/08/2014 20:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אין פתרון צבאי. דויד גרוסמן
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
רק הסכם מדיני. אמש בכיכר רבין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים