שתף קטע נבחר

אטלס צוק איתן: נקודה אדומה - נזק לבית

ההרס ברצועה נראה היטב באוסף המפות שהוציא האו"ם, וצפוי לשמש את ועדת החקירה. השיחות העקיפות בקהיר התחדשו. בנתב"ג מעריכים כנראה שהאש לא תחודש עם תום ההפוגה: המטוסים חזרו להמריא לכיוון מערב

בחומר הזה תשתמש ועדת החקירה של האו"ם , שבישראל יש הקוראים לא לשתף איתה פעולה: האו"ם פרסם היום (א') אטלס למערכה ברצועת עזה, ובו כל בית ובית שעל פי תמונות הלוויין נפגע בלחימה הקיץ. האטלס מכיל 108 עמודים, שבכל אחד מהם ניתוח תמונת לוויין של אזור ברצועה. המפות מתייחסות רק לעזה, ההרס מירי הרקטות לשטח ישראל לא מוזכר. לחצו כאן לעיון באטלס של האו"ם .

 

הנקודות האדומות שבתמונות מסמנות את הבניינים שנפגעו בלחימה, ובסימן של פיצוץ בצבע אדום מסומנים בתי חולים ותחנות כוח שניזוקו. גוף התיאום של האו"ם לעניינים הומניטריים, שפרסם את המפות, הסביר כי הערכת הנזק מבוססת על ניתוח תמונות לוויין שצולמו החל מ-1 באוגוסט, וכן חודש לפני כן. במפות גם מצוין מיקום מוסדות חינוך ובריאות, וכן מקלטים של אונר"א.  

ההרס בסג'עייה. נקודה אדומה - בניין שנפגע ()
ההרס בסג'עייה. נקודה אדומה - בניין שנפגע

"זהו כלי מרכזי לגופים הומניטריים ושיקומיים, אך זה כלי חשוב לכל אחד שפועל בעזה, ולכל אלו שרוצים להבין טוב יותר את תוצאת ההסלמה האחרונה", נאמר בהודעת האו"ם לצד פרסום האטלס. בתמונות ניתן לראות היטב את הנזק העצום שנגרם לשכונת סג'עייה, אחד ממוקדי הלחימה העיקריים בעזה, וכן לבית חאנון.

 

בראש ועדת החקירה שמינתה מועצת זכויות האדם של האו"ם וצפויה להשתמש בחומר זה יעמוד ויליאם שאבאס. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהקשר זה כי "המועצה נותנת לגיטימציה לארגוני טרור רצחניים כמו חמאס ודאעש. במקום לבדוק אותם, החליט האו"ם לבוא ולבדוק את ישראל. דו"ח הוועדה כבר נכתב מראש והעומד בראשה כבר החליט שחמאס הוא לא ארגון טרור". 

בית חאנון, אחרי המערכה ()
בית חאנון, אחרי המערכה

אחר הצהריים התחדש המשא ומתן העקיף בין חמאס לישראל, אחרי הגעת חלק מהמשלחת הפלסטינית מרצועת עזה. הפסקת האש הנוכחית אמורה להסתיים מחר בחצות, אבל ברשות שדות התעופה מאמינים כנראה שהאש לא תחודש. הבוקר חזרו המראות המטוסים בנתב"ג לפעול כבמתכונת שגרה.

 

גורמים מדיניים בכירים ציינו כי "אנחנו עומדים כרגע במצב שבו המשלחת נמצאת בקהיר תחת ההנחיות שראש הממשלה דיבר עליהן בפתח ישיבת הממשלה. לא ברור אם תהיה הסדרה, יש שתי אופציות על הפרק - אם אין הסדרה ומתחדשת האש התגובה תהיה חזקה ואם לא תתחדש האש תיבדק האפשרות כיצד ניתן להתקדם להסדרת המצב".

 

עוד אמרו בירושלים כי "כל מה שקשור בסיוע הומניטרי יעבור גם במקומות שאין איתם בעיה ביטחונית בהתייעצות עם הדרג הביטחוני יהיו הקלות - היום ניתן אישור דיג עד שלושה מייל והאיתות הוא איתות ברור. המסר הוא על הצורך באורך רוח במלחמת העצבים הזו שחמאס מנסה לנהל מול הציבור הישראלי".

 

במקביל, אחד מחברי המשלחת הפלסטינית לשיחות קהיר אמר בתגובה לדבריו של ראש הממשלה נתניהו: "ההצהרות הישראליות רק מסבכות את האפשרות להגיע להסכם". לדברי אותו גורם, העמדה הישראלית לא מועילה ולא קונסטרוקטיבית בכל מה שקשור לסוגיות שעל הפרק. הוא הוסיף כי "ישראל תצטרך להתחייב מחדש למה שסוכם בהסכמים קודמים" ברומזו, בין השאר, לסוגיות נמל התעופה והנמל הימי.

 

בימי הלחימה ב"צוק איתן" בוצעו ההמראות על גבי מסלול ההמראה (26) לכיוון מזרח, מחשש לירי רקטות, ואילו הבוקר חזרו המטוסים להמריא לכיוון מערב. מסלולי הנחיתות עדיין לא שונו, ועד להחלטה אחרת כל המטוסים נוחתים על גבי מסלול אחד (21) העובר מעל יישובי השרון מכיוון צפון לדרום. "בימים הקרובים נבחן את האפשרות לחזור ולנחות כרגיל גם על גבי המסלול הוותיק מכיוון ממערב למזרח (30)", אמרו ברשות שדות התעופה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים