שתף קטע נבחר

הבית, הספארי, המגדלים והחומוסייה: שביל הבריחה של הנגן החשוד ברצח דפנה בר ציון

אילן בן עמי חשוד שרצח בפטיש את פרודתו, ברח עם הסלולרי לספארי, המשיך למגדלי YOO וכתב על הקיר שיר של אלתרמן: "זה סיפור אהבה. יותר מדי רומיאו ופחות מדי יוליה". שעות לפני שנעצר עוד אכל חומוס בדיזנגוף. רק סועדת אחת זיהתה אותו

מצוד של 70 שעות הסתיים, וכעת אפשר למנות את התחנות שבהן עבר החשוד ברצח מהרגע שבו רוצץ את גולגולתה של רעייתו בנפרד: אתמול בשעות הבוקר המוקדמות הבינו חוקרי מרחב יפתח שהם בדרך לתפוס את אילן בן עמי, המוזיקאי החשוד ברצח פרודתו, דפנה בר ציון. על הקיר בקומה העשירית בבניין בבנייה שבו התחבא בן עמי הוא הותיר אחריו עקבות: "זה סיפור אהבה, סך הכל סיפור פשוט של אהבה, יותר מדי רומיאו ופחות מדי יוליה, אין שלום ואין צדק, לאחד גיהנום, לאחר גן עדן". 

 

לאחר שאיתרו על הקיר את מילות השיר "ניגון עתיק" של נתן אלתרמן, המדבר על קנאה בלתי מוסברת של גבר לאישה, הבינו הבלשים שבן עמי בחיים. צוות חוקרי מרחב יפתח, בפיקודו של סנ"צ אסי צור, עבד במשך שעות באתר הבנייה וגבה עדויות מהשומרים כדי להבין היכן הסתתר בן עמי, ויותר מכך - לאן הלך.

 

בשעה 19:00 לערך הסתיים המרדף אחרי בן עמי, שנעצר ברחוב פרוג במרכז תל אביב, אולם בלתי נתפס שכמה שעות קודם לכן הוא עוד סעד במסעדת חומוס את הסעודה האחרונה שלו כאדם חופשי. זמן קצר לאחר מכן נעצר בן עמי. כשנתפס על ידי שוטרי תחנת לב תל אביב הוא מיד אמר להם: "אני יודע למה באתם".

 

"הצילו" במחברת

עכשיו כבר ניתן לספר כי כבר שעות לאחר מציאת גופתה של הזמרת והמסעדנית הייתה לחוקרים תמונה ברורה לגבי החשוד המרכזי במעשה - בעלה בנפרד. במהלך חיפושים בדירה איתרו החוקרים את כלי הרצח, פטיש שהוסווה באחד מארונות הבית לאחר שבאמצעותו רוצץ את גולגולתה. בביתו נמצאה מחברת שבה תיאר את מצבו הנפשי, הרגלי השתייה שלו וצריכת הכדורים הפסיכיאטרים. ביומן בלטה המילה "הצילו" והוזכרה מגדת עתידות, שאותה ביקר. החוקרים הגיעו גם אליה, בניסיון לאתרו. 

 

לאחר מכן, כך התברר, המשיך בן עמי בניסיונות השיבוש כאשר לקח את הטלפון הסלולרי שלה ונמלט עמו מהדירה. ככל הנראה הוא רצה לגרום לכך שיאתרו את גופת פרודתו כמה שיותר מאוחר כדי שיספיק לברוח והעריך כי יבוצע איכון לטלפון הסלולרי. ואכן, כשלוש שעות לאחר מציאת הגופה נמצא הרמז הראשון - הסלולרי אותר באזור הספארי ברמת גן. אלא שמכאן ואילך ירד בן עמי למחתרת, דבר שהיקשה על החוקרים באיתורו.

 

הרחוב שבו אותר אילן בן עמי (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
הרחוב שבו אותר אילן בן עמי(צילום: Google Maps)

בן עמי. תם מצוד של 70 שעות (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
בן עמי. תם מצוד של 70 שעות(צילום: אבי מועלם)
השוטרים היו בטוחים שהוא מקבל סיוע מאדם כלשהו, אחרת קשה היה להסביר כיצד הצליח להסתתר זמן כה רב. זו גם הסיבה שפשטו בערב שבת על ביתו של שלמה בר, מייסד להקת "הברירה הטבעית" שבה ניגן מאז שנות התשעים. בתום השבת קיים מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו, הערכת מצב בנוגע לחקירה, וביקש מהחוקרים להמשיך להציבה בראש סדר העדיפויות.

 

הסעודה האחרונה בחומוסייה של קיקי

על פי הנתונים שהביאו החוקרים הועלתה השערה כי בן עמי התאבד, אך הערכת העבודה ממנה יצאו החוקרים היא שהוא נשאר באזור תל אביב. מה שביסס את ההערכה הזאת היתה תפנית שאירעה אתמול בבוקר. אז התקבל מידע כי באתר בנייה ליד מגדלי "YOO" נמצא מזרן ובאזור שוטט אדם. למקום הגיעו כוחות משטרה גדולים שעלו לקומה העשירית והבחינו במזרן, ועל הקיר החשוף מצאו את מילות השיר של אלתרמן ושיר נוסף שכתב בן עמי.

 

"יותר מדי רומיאו, פחות מדי יוליה". בן עמי ובר ציון ()
"יותר מדי רומיאו, פחות מדי יוליה". בן עמי ובר ציון

לחוקרים לא היה ספק כי מדובר בכתב ידו של בן עמי שמנסה להסביר את הרצח באמצעות שיר והבינו גם שמצבו הנפשי אינו שפיר. בעקבות כך הוחלט במשטרה להגביר את הנוכחות באזור מרכז תל אביב מתוך תקווה שבן עמי יעשה טעות נוספת, וזאת אכן נעשתה. בסביבות 16:00 אחר הצהריים הגיע לחומוסייה של קיקי ברחוב דיזנגוף, שם נהג לסעוד כלקוח קבוע.

 

"אני אדם דתי ולא ראיתי בסוף השבוע טלוויזיה, כך שלא היה לי מושג שהוא קשור לרצח", אמר הבעלים קיקי. "הוא ישב ואכל ולא עורר תשומת לב מיוחדת". אלא שאז אחת מהנשים שישבו במסעדה הבחינה בפניו של בן עמי וזיהתה אותו כבחור שמבוקש על ידי המשטרה. היא אמרה לבעלים "הוא הרוצח", אולם הבעלים לא האמין לכך וסועדים אחרים שללו זאת. "זה לא הוא", אמרו לה - והאישה הלכה לדרכה. "לא התייחסנו לכך", אמר קיקי, "זה לא נראה הגיוני. כשהגיע הרגע לשלם הוא קם לכיוון שלי ואמר לי 'נתקעתי בלי כסף, אני אבוא אשלם לך בקרוב'. אמרתי לו 'בסדר.' מי חשב בכלל עליו דברים רעים?".

 

רגע אחרי שיצא מהמסעדה והלך חזרה האישה למקום. דיווח ראשוני כבר הועבר למשטרה וכוחות גדולים החלו להתאסף באזור רחוב דיזנגוף במטרה לאתר אותו. כעבור מספר שעות התקבל דיווח נוסף במוקד המשטרה על כך שבן עמי נראה ברחוב פרוג. צוות של שוטרי סיור מתחנת לב תל אביב בפיקודו של ניצב משנה יאיר חצרוני הוקפץ למקום. כשהבחין בו בן עמי עוד ניסה להימלט, אולם נעצר כאמור במרחק קצר. "אני יודע למה באתם", אמר, ומיד נאזק ונלקח לתחנת המשטרה לחקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר "ידיעות אחרונות"
בן עמי. נמצא בחיים
צילום: טל שחר "ידיעות אחרונות"
מומלצים