שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מחזיקים אצבעות להופעות חו"ל ב-2015

  לאחר ביטולי המופעים בעקבות מבצע "צוק איתן", מפיקי ההופעות הבינלאומיות בישראל מעדיפים להוריד פרופיל ולנסות להציל את השנה הבאה. הבקסטריט בויז כנראה יגיעו באביב, ניל יאנג מתוכנן לקיץ - ורוכשי הכרטיסים עדיין ממתינים ללנה דל ריי. האם קיץ 2014 פגע גם בזה של 2015?

  שבוע לפני, עוד ניסו לשמור על אווירה אופטימית במשרדו של שוקי וייס. מבצע צוק איתן היה אז עדיין בימיו הראשונים, וסיום מהיר נוסח ימי "עמוד ענן" נראה כאפשרות הגיונית. מי שהתקשר למשרד קיבל את התשובה "נכון לעכשיו, המופע מתקיים כמתוכנן". ונכון לאותו זמן, זה באמת לא היה מופרך.

   

  שלושה ימים לאחר מכן, כבר נמסרה ההודעה הרשמית: ניל יאנג לא יגיע לישראל בקיץ 2014. ב-17 ביולי, פחות או יותר בשעה שבה, בנסיבות אחרות, המוזיקאי הקנדי אמור היה להיות על הבמה בפארק הירקון - החלה הכניסה הקרקעית של כוחות צה"ל לרצועה. המבצע הפך, באופן לא רשמי, למלחמה. החגיגה המוזיקלית שהכינו לנו וייס והקולגות שלו הסתיימה. או לפחות נדחתה.

   

  ממתין לפארק. ניל אנג (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  ממתין לפארק. ניל אנג(צילום: EPA)

   

  ניל יאנג, התברר בהמשך, היה רק הסיפתח: בזו אחר זו בוטלו הופעותיהם של הבקסטריט בויז, פול אנקה ולנה דל ריי. גם פסטיבל המוזיקה האלקטרונית "Isle of Dreams" שאמור היה להיערך לראשונה לחופי הכנרת התבטל, וזה היה גם גורלם של מופעי "סירק דה סוליי". מדינה שלמה המשיכה להתנדנד בין הפוגה להסלמה, הקהל הישראלי נשאר עם הופעות במקלטים, והמפיקים - עם מגעים לקביעת תאריכים חלופיים.

   

  נכון, ביטולים על רקע פוליטי וביטחוני אינם המצאה של קיץ 2014, ובטח שלא צריך מבצע ממושך בשביל זה - אבל השנה, אולי דווקא בגלל שהתגבשו כאן תוכניות לעונת הופעות חסרת תקדים בקנה מידה מקומי, זה נדמה ככואב ורחב היקף מתמיד. אבל המפיקים הגדולים בארץ לא מתכוונים להמשיך ללקק את הפצעים - הם מתמקדים כעת במטרה לקיים את כל ההבטחות, גם אם באיחור. זה לא יהיה קל, הם מודים, אבל זה לא מה שיגרום להם לוותר.

   

  בתעשייה מעריכים כי ההפסדים של שוקי וייס על ביטול ההופעה של יאנג עומדים על כמיליון שקלים וחצי, בשל ההוצאות הפקה, שיווק ופרסום. ימים ספורים לאחר הודעת הביטול, ניתנה לרוכשי הכרטיסים האפשרות לקבל את כספם בחזרה - אולם במשרדו של המפיק הוותיק לא התייאשו, וכבר מנהלים מגעים מול הזמר במטרה למצוא עבורו תאריך חדש להופעה בישראל. זה לא יקרה לפני קיץ 2015: חודשי החורף אינם אופציה למופע בסדר גודל כזה, וכעת מקווים שם למצוא מועד חמים שיסתדר גם מבחינת סיבוב ההופעות של הזמר, וגם מול הנהלת פארק הירקון.

   

  אולי באביב 2015. בקסטריט-בויז ()
  אולי באביב 2015. בקסטריט-בויז

   

  ביטול שלוש ההופעות המתוכננות של הבקסטריט בויז הותירו אלפי מעריצים - ובעיקר מעריצות - מאוכזבים, אחרי שהכרטיסים לאמפי ברעננה נחטפו במהירות שיא. כבר כשהודיעו על ביטול ההופעות שנקבעו לסוף יולי, ציינו המפיקים כי מועדים חלופיים ייקבעו לאביב 2015. גורמים המעורים בפרטים מספרים כי "בימים הקרובים ייסגרו התאריכים הרשמיים לאפריל הבא". גם הפעם התכנון הוא לקיים שלוש הופעות ברעננה. בהנחה שהכל יילך כשורה, רוכשי הכרטיסים יוכלו להמיר אותם למופעים החלופיים.

   

  גם במקרה של לנה דל ריי, שתוכננה להופיע מחר (ד') בגני התערוכה בתל אביב, הבטיחו בהפקה המקומית (אותה הוביל אודי אפלבוים) כי המופע לא בוטל אלא "נדחה למועד חדש שעליו נודיע בימים הקרובים". בינתיים, רוכשי הכרטיסים מחכים כבר 11 יום - ותאריך חדש עדיין אין. גם לא מידע לגבי החזר כספי. גורם המקורב להפקה סיפר ל-ynet כי המגעים על מועד חלופי עדיין בעיצומם: "מדברים על החודשים הקרובים, אולי כבר באוקטובר".

   

  מי שרכש כרטיסים לפסטיבל המוזיקה האלקטרונית "Isle of Dreams" כבר זכה לקבל את כספו בחזרה, אולם גם במקרה זה המפיק המקומי גד אורון לא מתכוון לוותר על החלום. נכון לעכשיו, מספרים בסביבתו, התוכנית היא לקיים את הפסטיבל שייערך זו הפעם הראשונה בישראל לקראת סוף או בתחילת יוני 2015. ההערכות הן שבהפקת הפסטיבל הפסידו מיליוני שקלים בגלל הביטול - אולם אורון יכול להתנחם בכך שרוב הדי-ג'ייז שקיבלו כ-75 אחוזים משכרם מראש, נענו לבקשתו והחזירו את הכסף.

   

  לנה דל ריי. לא ברור מתי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  לנה דל ריי. לא ברור מתי(צילום: רויטרס)

   

  המפיקים שעדיין מחזיקים אצבעות יכולים להתעודד מהמקרה של פול אנקה - הופעותיו המתוכננות ביולי אמנם לא יצאו לפועל, אבל כבר נקבעו הופעות חדשות שייערכו ב-17 וב-18 באוקטובר בהיכל התרבות בתל אביב. גם למופעי "סירק דה סוליי" שבוטלו נקבעו תאריכים חדשים בין 2 ל-16 ביולי 2015.

   

  אבל הביטולים הם רק חצי מהסיפור - זה שגלוי לקהל. מתחת לפני השטח, יש כבר מי שמדבר על השפעתו העתידית של המצב בישראל על מופעים בינלאומיים שתוכננו לשנה הקרובה. "היה לי אמן שכבר היה סגור להופעה בישראל בקיץ הבא, והוא אפילו יהודי - אבל ברגע האחרון ביקש לדחות את ההחלטה וסירב לחתום על חוזה", מודה אורון, שבעבר הביא לכאן בין היתר את ג'סטין ביבר ולאונרד כהן. "הוא אמור היה להופיע באצטדיון רמת גן. יש מופע נוסף שאמור היה להיערך בהיכל נוקיה ובוטל רגע לפני חתימה".

   

  גורם נוסף בתחום, שביקש לשמור על עילום שם, מספר גם הוא על הקושי הנוכחי לסגור הופעות. "כרגע ישראל מחוץ לתחום", הוא אומר, "כשאנחנו פונים לאמנים, התשובה שאנחנו מקבלים היא 'בוא נראה איך המצב הביטחוני יתפתח, ונחליט'. אולי ב-2015 נראה פה הופעות גדולות, אבל אני לא רואה נכון לעכשיו משהו מוחשי שאפשר לדבר עליו".

   

  גורם בכיר אחר מספר כי הקושי בהבאת אמנים לישראל תמיד ריחף מעל התעשייה - ולדעתו מבצע "צוק איתן" לא בהכרח יוביל לשנה שחונה מבחינת הופעות בינלאומיות. "הכל עניין של

   טיימינג", הוא מסביר, "אם ההפגנות נגד ישראל ימשיכו והמצב ימשיך להיות כמו שהוא, בוודאי שתהיה פגיעה. אבל אם תהיה רגיעה - אנשים שוכחים, יש להם זיכרון קצר. אל תשכח גם שאף פעם לא היינו ממש יעד מועדף על הזמרים הגדולים".

   

  "אנחנו עוסקים עכשיו בהסברה לטובת ישראל", מספר המפיק גיא בסר, שחתום על הבאתה ארצה של ריהאנה. "יש חוסר הבנה של המצב בארץ, ואנחנו מנסים להסביר אותו כדי להכין את הקרקע ל-2015. השנה הנוכחית כבר אבודה, הנזק כבר קרה. אבל מאוד חשוב לנו לייצר קרקע פוריה לקראת השנה הבאה".

   

  גד אורון מצידו אומר ש"אנחנו כרגע משתדלים להוריד פרופיל, לא לסגור חוזים. גם אם יש אמן ספציפי שרוצה להגיע לישראל, הוא מפחד. הפגיעה הקשה היא לטווח הקרוב. השאלה הגדולה היא באמת האם תהיה פגיעה עתידית - ואת זה, כרגע לפחות, קשה לחזות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס, EPA
  לנה דל ריי וניל יאנג. מחכים
  צילום: רויטרס, EPA
  לאתר ההטבות
  מומלצים