שתף קטע נבחר

מחקר: תרגול יוגה משפר דרמטית את הזיכרון

חוקרים מאוניברסיטת אילינוי מצאו כי תרגול של 8 שבועות בהאתה יוגה - Hatha Yoga - בקרב מבוגרים מעל גיל 55 שיפר באופן דרמטי את הזיכרון, היכולת לבצע מטלות קוגנטיביות ואת זמן התגובה שלהם. בנוסף, מצא המחקר כי התרגול ביוגה שיפר גם את היכולת להתמודד עם חרדה ולחץ

הזיכרון שלכם בבעיה? נסו לתרגל יוגה. מחקר אמריקני מצא כי תרגול של האתה יוגה (Hatha Yoga) - שלוש פעמים בשבוע במשך 8 שבועות, משפר באופן דרמטי יכולות קוגניטיביות כמו זיכרון, ביצוע מטלות מחשבתיות כמו פתרון בעיות ואת מהירות הפעולות הללו.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

החוקרים בדקו יותר מ-100 איש בין הגילאים 55-79, ביניהם 61 עסקו ביוגה, והשאר בתרגילים של מתיחות ותרגילי כושר. לאחר 8 שבועות, הקבוצה שעסקה ביוגה הראתה שיפור דרמטי בתפקודיים כמו זיכרון (שיחזור מידע), פתרון בעיות וחשיבה יצירתית לעומת התקופה שלפני התחלת האימון.

 

בקבוצה השנייה לא נרשם שיפור משמעותי בביצוע המטלות לעומת התקופה של לפני התחלת ביצוע תרגילי הכושר. שאר המשתנים כמו גיל, מין, מצב סוציו אקונומי ופקטורים דמוגרפיים נוספים היו זהים.

 

עוד על יתרונות היוגה

דרך חדשה להילחם בדיכאון ובחרדה: יוגה

בהריון ואין מזגן? תרגלי יוגה

הטיפ היומי: איך להירגע בעזרת יוגה

 

משפר התמודדות עם לחץ

האתה יוגה היא  שיטה המתמקדת בחיזוק הגוף באמצעות תרגול של תנוחות הגוף השונות, המעניקות עיסוי ומתיחה לכל איברי הגוף החיצוניים והפנימיים כאחד.

 

המחקר מצביע על כך כי תרגול בהאתה יוגה דורש מיקוד וריכוז רב כדי לבצע את התרגילים הגורמים לשליטה בגוף ולנשימה בקצב קבוע. עורך המחקר מסביר כי הריכוז והמיקוד הנדרשים, מוצאים את דרכם גם מחוץ לשיעור, וזה מה שגורם לשיפור הדרמטי בתיפקודים הקוגניטייבים.

 

מחקרים בנושא משנים קודמות, מצביעים על כך כי ליוגה יש השפעה חיובית מיידית גם על הפחתת חרדה, דיכאון וסטרס. כלומר, ליוגה יש השפעה מיידית על מערכת העצבים הסימפטטית.

 

עורך המחקר מוסיף ואומר כי היות שידוע לנו הקשר בין לחץ, סטרס ותפקודים קוגניטיביים,  מתברר על פי תוצאות המחקר כי תהליך של 8 שבועות יכול לשפר את מצבם של אנשים השרויים בחרדות ובלחץ באופן דרמטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי הים התיכון
צילום: shutterstock
משפרת את תפקודי המוח
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים