שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח, AFP

ליברמן אחרי הירי: "מדיניות הממשלה שגויה"

על רקע קריסת המו"מ ומטחי הרקטות מתח שר החוץ ביקורת על התנהלותו של נתניהו: "יש לחתור להכרעת חמאס". חברי קבינט: "רה"מ לא מביא הכרעות להצבעה". עמידרור: "כנראה אי אפשר להגיע עם חמאס להסכם"

השיחות קרסו, הירי חודש, אך עד כה ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מצא לנכון לכנס הקבינט כדי לקבל הכרעות. שרי הקבינט מתחו ביקורת קשה על ראש הממשלה ואמרו: "הוא לא מכנס הקבינט כי הוא לא רוצה להביא הכרעות להצבעה. הוא מפגין קשיחות כלפי חוץ, אבל מקווה שמשהו יקרה ויגיעו להסכם מהיר עם חמאס".

 

גם שר החוץ אביגדור ליברמן מתח ביקורת על השיחות בקהיר ועל הקו שמוביל ראש הממשלה. במפגש עם בכירי ישראל ביתנו שקיים אמש אמר להם שר החוץ: "המדיניות של הממשלה של שקט תמורת שקט שגויה מן היסוד. עם חמאס צריך לדבר ולנהל מו"מ רק כשהוא נכנע. כעת יש לחתור להכרעה מהירה של חמאס".

 

הפסקת האש קרסה כבר לקראת 16:00 אחר הצהריים, בעקבות ירי שלוש רקטות לאזור באר שבע ונתיבות. המשלחת הישראלית שניהלה את המו"מ בקהיר הוחזרה ארצה והחלה מלחמת גרסאות מול הצד הפלסטיני לגבי האחריות לקריסת השיחות. מאז החל צה"ל לתקוף בעזה ובמקביל המשיך הירי מהרצועה לעבר יישובי הדרום, השפלה והמרכז – מעוטף עזה ועד תל אביב.

 

האלוף (מיל') יעקב עמידרור, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי, אמר אמש ל-ynet: "שני הצדדים הגיעו כנראה למסקנה שהם לא יכולים להגיע לעמק השווה. הירי יכול להימשך תקופה לא קצרה אבל חמאס לא יכול להגביר את האינטנסיביות. אנחנו, לעומת זאת, יכולים לקבל החלטה: מיותר תקיפות ועד כיבוש עזה. זה בידיים שלנו". עמידרור סבור שישראל תקבל לגיטימציה בינלאומית להמשך הפעולה מאחר שהעולם יתפוס את חמאס כאחראי לקריסת המו"מ, אבל גם אם לא - לישראל לא תהיה ברירה אלא להמשיך.

 

- יש סיכוי לחידוש המו"מ?

"אנחנו צריכים לדגול בעקרון שתמיד מוכנים לחזור למו"מ שתכליתו הפסקת אש בלי לוותר על זכותנו לפעול נגד מי שיורה עלינו".

 

לאורך כל היום סופג נתניהו ביקורת מרומזת או ישירה מחבריו לממשלה. חבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט אמר לאחר חידוש הירי בצהריים: "כשרוצים לנצח ארגון טרור, מכריעים אותו. כשמנהלים משא ומתן עם ארגון טרור, מקבלים יותר טרור. במוקדם או במאוחר ישראל תצטרך להכריע את חמאס, אין דרך לחמוק מזה".

 

חברו של בנט לבית היהודי, השר אורי אריאל, הוסיף: "יש להכות באויב החמאסי עד לניצחון. אני מחזק את ידי ראש הממשלה ואת כוחות הביטחון במתן תגובה נחרצת וכואבת למחבלים".

 

יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג עקץ את נתניהו: "תפקידה של הממשלה ושל ראש הממשלה הוא לספק הגנה ושקט מוחלטים ליישובי הדרום. אם אכן, כפי שראש הממשלה טוען, חמאס הובס, אז מצופה ממנו להגיע להסדרה מדינית בתנאים הטובים למדינת ישראל. אבל אם הממשלה תתקפל כדי להביא שקט מדומה, כמו זה שחווינו היום, הדבר יצביע על כשלונה של ממשלה חלשה".

פורסם לראשונה 19/08/2014 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נתניהו וליברמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים