שתף קטע נבחר

בבל"ד נזכרו לדווח מי מימן הנסיעה לקטאר

אחרי ששיקרו בתגובתם לתקשורת, חברי הכנסת זועבי, זחאלקה וגטאס השיבו לוועדת האתיקה שבודקת את נסיבות נסיעתם לקטאר כי התעכבו "מסיבות טכניות"

בדיעבד, באיחור ובניגוד לנהלים: אחרי המהומה שחוללה נסיעת הח"כים מסיעת בל"ד לקטאר - שהוכחשה על ידם באופן שקרי בשעות הראשונות - שלחו הבוקר (יום ד') שלושת חברי הסיעה, באסל גטאס, חנין זועבי וג'מאל זחאלקה, מכתבים לוועדת האתיקה של הכנסת בניסיון להסביר את פרטי הנסיעה. הם גם ציינו את שם הארגון הקטארי שמימן אותה.

חברת הכנסת זועבי. ביקשה להתחשב ב"נסיבות העניין" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חברת הכנסת זועבי. ביקשה להתחשב ב"נסיבות העניין"(צילום: מוטי קמחי)

בוועדת האתיקה הצטברו תלונות של חברי כנסת שביקשו מיו"ר הוועדה לערוך בירור יסודי בנוגע למימון הנסיעה ולמטרותיה השונות, במיוחד על רקע תמיכת קטאר בחמאס.

 

שלושת חברי הכנסת, שלפי הנוהל היו מחויבים בדיווח לוועדת האתיקה לפני הנסיעה, עשו זאת רק בדיעבד, ואחרי שהתעוררה מהומה במערכת הפוליטית סביב הנסיעה. שלושתם נימקו בהתאמה כי הדיווח לא נמסר "מסיבות טכניות". הם גם לא פירטו על נסיבות פגישתם עם חבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה, שנמלט מהארץ לפני אישום בגין סיוע לאויב.

 

חבר הכנסת זחאלקה. מסתייג מנוהל הדיווח לוועדה, אבל מכבד אותו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חבר הכנסת זחאלקה. מסתייג מנוהל הדיווח לוועדה, אבל מכבד אותו(צילום: גיל יוחנן)
 

"הייתי בנסיעת עבודה במדינת קטאר מיום רביעי 13 באוגוסט 2014 ועד יום שישי 15 באוגוסט 2014", כתב ח"כ גטאס ליו"ר הוועדה. "הנסיעה כללה הופעות ברשת אל-ג'זירה ומפגשים עם אינטלקטואלים ואקדמאים מקומיים. הוזמנתי לנסיעה על ידי 'המרכז הערבי למחקרים וחקר המדיניות' שמקום מושבו בדוחא, בירת קטאר. כרטיסי הטיסה והוצאות הלינה מומנו על ידי המרכז".

 

ח"כ גטאס. "נבצר ממני לדווח טרם נסיעתי" (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
ח"כ גטאס. "נבצר ממני לדווח טרם נסיעתי"(צילום: עטא עוויסאת)

הוא הוסיף וכתב: "נבצר ממני לדווח לוועדת האתיקה בטרם נסיעתי, וזאת מסיבות טכניות גרידא, מאחר היות שהדבר תלוי בניפוק אשרת כניסה למדינת קטאר, דבר אשר התעכב עד הרגע האחרון (ערב הנסיעה)".

 

חברו לסיעה זחאלקה הבהיר כי הוא מסתייג גם כן מנוהל הדיווח לוועדה על הנסיעות, אולם מכבד אותו. הוא שהה בקאטר בין 13 ל-16 באוגוסט והבהיר גם הוא כי לא דיווח בזמן וכמתחייב "מסיבות טכניות".

 

"יום לפני הנסיעה לא היה ברור לי אם הנסיעה מתקיימת או לא", כתב, "בגלל עיכוב בקבלת אשרת הכניסה לקטאר (ויזה) עד היום האחרון. הנסיעה התקיימה לאחר שהוזמנתי מטעם 'המרכז הערבי למחקרים וחקר המדיניות', שיושב בדוחא, והוא אשר מימן את הנסיעה, כולל כרטיסי טיסה, שהות ולינה במלון. הנסיעה כללה ראיונות והופעות בתקשורת ומפגשים עם אינטלקטואלים, אקדמאים ואנשי ממשל קטארים".

 

חברת הכנסת זועבי, שהתה גם היא בקטאר בין התאריכים 13 ל-15 באוגוסט והוזמנה גם כן על ידי "המרכז הערבי למחקרים וחקר המדיניות" בדוחא, לבקר במרכז ולהיפגש עם אקדמאים וחוקרים. כמו שני חבריה גם היא אמרה כי לא דיווחה בזמן בשל סיבות טכניות וביקשה מהוועדה להתחשב "בנסיבות העניין". אחרי שהורחקה לחצי שנה מדיוני המליאה, לזועבי יש גם צרות במישור הפלילי: אתמול פורסם כי המשטרה מתכוונת להמליץ להעמידה לדין בגין העלבת שוטר.

 

לקריאת מכתבו של באסל גטאס לחצו כאן

לקריאת מכתבו של ג'מאל זחאלקה לחצו כאן

לקריאת מכתבה של חנין זועבי לחצו כאן

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חברת הכנסת חנין זועבי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים