שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ארה"ב ניסתה וכשלה בחילוץ העיתונאי שנרצח

אחרי הוצאתו להורג של העיתונאי ג'ים פולי חשף הפנטגון כי שלח כוחות מיוחדים כדי לחלץ אותו ואמריקנים אחרים שהוחזקו בידי דאעש בסוריה, לאחר שחשב כי איתר את מיקומם. אך הלוחמים נחתו באזור מבודד - ולא מצאו איש

הזעזוע שעורר תיעוד הוצאתו להורג של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי אילץ את ארה"ב להודות באופן חריג כי ניסתה לחלצו, וכשלה. הבית הלבן חשף הלילה (ה') כי הכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב ניסו בחודש שעבר לחלץ את פולי ושבויים אמריקנים נוספים מידי דאעש בסוריה לאחר שבפנטגון סברו כי איתרו את מיקומם. הנשיא ברק אובמה הורה לפנטגון לשגר צוותי קומנדו לאזור מבודד בסוריה, אך הם לא הצליחו לאתר את החטופים ונקלעו לחילופי אש.

 

נגד השעון: להציל את סטיב מהסכין של דאעש

עורף הראשים: מיהו האיש בשחור?

 

ההודעה סימנה את הפעם הראשונה שנודע כי חיילים אמריקנים דרכו על אדמת סוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים בה. בתקשורת בארה"ב דווח כי בפשיטה השתתפו כמה עשרות לוחמים אמריקנים שנחתו במקום וחיסלו כמה טרוריסטים המזוהים עם "המדינה האיסלאמית". נמסר כי הלוחמים המיומנים עזבו את השטח וכי רק אחד מהם ספג פציעה קלה בלבד מאש שנורתה על מטוסם. 

העיתונאי סטיבן סוטלוף שעדיין מוחזק בידי דאעש ()
העיתונאי סטיבן סוטלוף שעדיין מוחזק בידי דאעש

לוחמי ג'יהאד המזוהים עם דאעש בסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחמי ג'יהאד המזוהים עם דאעש בסוריה(צילום: AP)

הכוחות המיוחדים הורדו למקום היעד במסוקים, כשמעליהם מחפים מסוקי קרב ומטוסים. לארה"ב לא ברור עד היום אם השבויים היו שם והועברו, או שהמידע שעליו התבססו היה שגוי מיסודו. "מודיעין זה לא מדע מדויק", אמר בכיר בממשל בשיחת רקע לכתבים, "לא חדלנו אפילו לרגע אחד במעקב אחר השבויים ובחיפוש אחר מידע על מצבם".

 

יועצת הנשיא למלחמה בטרור ליסה מונקו פרסמה הלילה הודעה לפיה אובמה הורה לפעול בעקבות הערכה של הצוות לביטחון לאומי שלפיה עם כל יום שחולף, גוברת הסכנה לחייהם של האזרחים האמריקנים בשבי דאעש. "לממשל היה, מה שהאמנו אז, מודיעין מספיק וכשנקרתה הזדמנות, הורה הנשיא למשרד ההגנה לפעול באגרסיביות לחלץ את האזרחים. לרוע המזל המשימה לא הצליחה בגלל שהשבויים לא נכחו במקום", נאמר בהודעת הפנטגון.

 

יועצת הנשיא למלחמה בטרור ציינה כי לא ניתן לחשוף פרטים מבצעיים נוספים, והדגישה כי למרות הכשלון המבצעי - "הנשיא לא יכול להיות גאה יותר בכוחות האמריקנים, שביצעו את המשימה". כמו כן ציינה לשבח "אנשי מודיעין ודיפלומטים מסורים שסייעו במשימה שלהם".

 

ניסיון החילוץ החשאי לא פורסם כיוון שהאתר שבו פשטו הכוחות המיוחדים היה באזור לא מיושב. דוברת המועצה לביטחון לאומי, קתלין היידן, טענה כי לא הייתה כוונה לפרסם את ניסיון החילוץ, אבל "החלטנו לצאת בהודעה אחרי שהיה ברור שכמה כלי תקשורת מתכוונים לדווח על המבצע". עם זאת ברור שמדובר בפרסום שנועד להראות כי הממשל ניסה להציל את אזרחי המדינה החטופים מעבר לים, לאחר שאתמול פורסם סרטון הוצאתו להורג של העיתונאי ג'ים פולי.

 

בהודעת הממשל האמריקני נמסר כי המאמצים שנעשו הם עדות לכך "שארה"ב לא תחוס על חוטפי אזרחיה,

ולא תחסוך במאמץ להבטיח את ביטחונם של אזרחיה בעוד שחוטפיהם ישלמו את המחיר". בסרטון המצמרר המתעד את רצח העיתונאי הזכירו הטרוריסטים של דאעש את שמו של הנשיא אובמה כאחראי למוות של האזרח האמריקני בגלל הוראתו להפציץ מטרות של גיהאדיסטים בעיראק. אובמה מנגד לא הסתיר את זעמו בהצהרה אמש שבה הבטיח להיות "ערני וקשוח נגד אנשים שיבקשו לפגוע באמריקנים בכל מקום. נעשה את כל הנדרש לפגוע בהם. צריך לעקור את הסרטן הזה כדי שלא יתפשט", הצהיר אובמה.

 

מאז תחילת ההתקפות האוויריות של ארה"ב נגד דאעש בעיראק לפני 12 יום, בוצעו 84 תקיפות, מהן 51 תקיפות שסייעו לכוחות הכורדים לסלק את לוחמי הג'יהאד מסכר מוסול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיתונאי ג'יימס פולי בסרטון הוצאתו להורג
מומלצים