שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ה- FDA אישר: טיפול בהזרקה כל שבועיים - לטרשת נפוצה

  התרופה נמצאת בתוך מזרק אוטומטי חד פעמי והיא מותווה כטיפול ראשוני בחולי הטרשת הנפוצה מהסוג ההתקפי. היא פועלת במנגנון של שחרור מושהה, ומאפשרת השפעה ארוכת טווח והפחתה בתכיפות נטילתו. התרופה קיבלה גם את אישור הסוכנות האירופאית לתרופות (EMA)

  בשורה לחולי טרשת נפוצה: מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את PLEGRIDY™ לטיפול בחולי טרשת נפוצה. מדובר בתרופה הנמצאת במזרק אוטומטי חד פעמי מדור חדש עם אינטרפרון, המותווה כטיפול ראשוני בחולי הטרשת הנפוצה מהסוג ההתקפי.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  התרופה פועלת במנגנון של שחרור מושהה, ומאפשרת השפעה ארוכת טווח והפחתה בתכיפות נטילתו. הטיפול ניתן בזריקה תת עורית, אחת לשבועיים. בסוף השבוע האחרון התקבל גם אישור הסוכנות האירופאית לתרופות (EMA).

   

  עוד על טרשת נפוצה

  כרוניקה של מאבק - החיים עם טרשת נפוצה

  טרשת נפוצה: הדור הבא של הטיפול במחלה

  ענת חולה בטרשת נפוצה: "חלק נעלמו כששמעו"

   

  אישור ה-EMA וה-FDA מתבססים על תוצאות מחקר ADVANCE שלב 3, שכלל כ-1500 חולי טרשת נפוצה. בקרב החולים שטופלו ב- PLEGRIDY™ אחת לשבועיים, נמצאה הפחתה בשיעור של 36% בקצב ההתקפים השנתי, לעמת קבוצת הפלסבו.

   

  כמו כן, הטיפול הפחית את הסיכון להתפתחות של נכות, וכבר בשבוע ה- 12 לטיפול נראתה הפחתה של 38% בקצב הידרדרות התפקוד הפיזי של החולים. לאחר 24 שבועות נצפתה הפחתה אף גבוהה יותר בשיעור של 54% במדד זה.

   

  לבסוף, מספר הנגעים המוחיים שנצפו בבדיקת MRI, אשר מצביעים על פעילות וחומרת המחלה, פחת ב-86% בקרב החולים שטופלו ב-PLEGRIDY™. מדובר במדד חשוב המאשש את היות הטיפול יעיל בהפחתת קצב ההתקפים ובהתקדמות הנכות המצטברת של חולי הטרשת הנפוצה.

   

  ד"ר שלמה פלכטר מנהל השרות לטרשת נפוצה במרכז הרפואי אסף הרופא, אומר לנוכח האישור: "הטיפול החדש הוא בגדר חדשות טובות עבור חולי טרשת נפוצה בעולם, אשר יוכלו ליהנות מתרופה נוספת שהוכנסה לארסנל הטיפולי והוכחה כיעילה בהפחתת מספר ההתקפים ובעיכוב הנכות המצטברת.

   

  "זהו הטיפול הראשון בטרשת נפוצה שניתן בזריקה תת עורית אחת לשבועיים בניגוד לטיפולים הקיימים הניתנים בהזרקה בתדירות גבוהה של שלוש ארבע פעמים בשבוע ועד כל יום. לכן מדובר בבשורה משמעותית עבור החולים. הטיפול יביא לשיפור ממשי באיכות חיי המטופל ולהיענות גבוה יותר לטיפול".

   

  מחלה כרונית של ממערכת העצבים

  טרשת נפוצה הינה מחלה אוטואימונית כרונית של מערכת העצבים, בה נפגע תפקודם התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית כתוצאה מתהליך דלקתי הגורם נזק למעטפת סיבי העצב - למיאלין , המיאלין הינו תרכובת שומנית חלבונית שתפקידה לבודד את סיבי העצבים ולאפשר הולכה העצבית תקינה.

   

  פגיעה בהולכה העצבית תגרום לפגיעה בתפקוד התקין של המוח ועלולה לגרום לנזק כרוני ולנכות מצטברת. מהלך המחלה בטרשת נפוצה מתאפיין ברב החולים בהתקפים חדים עם הפוגות היכולים לבוא לידי ביטוי בצורות שונות בכל חולה ובכל התקף תלוי במסילה המעורבת בתהליך הדלקתי.

   

  אופיה ומהלכה של המחלה משתנה מחולה לחולה. בישראל כ- 5000 חולים בטרשת נפוצה ומדי שנה מאובחנים מעל 150 חולים חדשים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  התרופה ניתנת בזריקה אחת לשבועיים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים