שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז, רויטרס, AFP

חיל האוויר: "נגיע גם לבכירים אחרים בחמאס"

ברקע שרשרת המטחים הכבדים של פצצות המרגמה, שגרמו לנפגעים ולעזיבת יישובים בעוטף עזה, הבטיח גורם בכיר בחיל האוויר כי הסוגיה מקבלת מענה הולם: "נתח התקיפות במשימה זו גדול יותר, אנו מנסים לשפר את ההרתעה לעוטף". על מוחמד דף: "מקווה שהמודיעין יביא מידע"

בעוד ירי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה ומקומות נוספים בדרום נמשך ללא הפסקה, מבטיחים בחיל האוויר לתת דגש מיוחד לסוגיית פצצות המרגמה: גורם בכיר בחיל האוויר התייחס הערב (יום א') לניסיון של החיל למגר את שיגור פצצות המרגמה שהוביל לפגיעה באזרחים ולעזיבה גדולה של יישובי עוטף עזה. "ביומיים האחרונים אנו פועלים בצורה יותר אגרסיבית נגד משגרי הפצמ"רים, נתח התקיפות במשימה זו גדול יותר", אמר הגורם הבכיר.

 

בתדרוך לכתבים ציין הגורם כי "תשתיות טרור שבהתחלה נמנענו מהם, כעת אנו לא חוששים לעשות זאת, 'להקיש בגג', והתוצאות הן טובות כי אנו פוגעים במבנים מבלי לפגוע בהרבה בלתי מעורבים. חמאס יורה בעיקר פצמ"רים לעוטף ופחות בינוני וארוך טווח, ולכן

אנו מנסים מהאוויר להפחית את הירי ולשפר את ההרתעה לעוטף. יש הקפדה יתרה בחיל האוויר על מדיניות האש לא לפגוע באזרחים, וכעת האיום המרכזי זה הפצמ"רים שפוגע בנו ומייצר את הלחץ".

 

הגורם הבכיר התייחס גם לסיכולים הממוקדים מהאוויר ואמר כי "אנו מתמקדים במאמץ ההגנה, איתור ואיסוף מודיעין ובמאמץ ההתקפי המשך מאמץ של פגיעה בבכירים, ואנו ממשיכים לסגור מעגלים על בכירים שאני מניח שנגיע אליהם". על השאלה האם ישראל הצליחה לחסל את מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, השיב הגורם הבכיר כי "אנו מקווים שהמודיעין יביא את המודיעין שאנו מחכים לו". 

 

"קיבלנו הנחיה להיערך ללחימה מתמשכת"

הגורם הבכיר ציין כי חמאס ממשיך לירות פצצות מרגמה מבתי מגורים וממרכזים רפואיים ואמר עוד כי "בנק המטרות ממשיך להיות כזה שממשיך לאפשר לנו לפעול. אנו לא עוצרים תקיפות כי אין לנו מטרות. אין יכולת לעצור ירי רקטי רק מהאוויר, אבל גם כשכוחותינו נכנסים קרקעית נמשך הירי הרקטי. קיבלנו הנחיה להיערך ללחימה מתמשכת ופועלים בהתאם לפלטפורמות שלנו טיפול במנועים וכו'".

רכב שניזוק מרקטה בשדרות ()
רכב שניזוק מרקטה בשדרות

יירוט בעוטף עזה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יירוט בעוטף עזה(צילום: מוטי קמחי)

בנוגע לטענות שנשמעו על כך שכיפת ברזל לא הגיבה בצורה הולמת לירי בחלק מהמקרים אמר הגורם הבכיר כי "בניתוח שלנו אין שום שינוי באחוזי ההצלחה של כיפת ברזל. אין כאן חריגה ואין כאן שינוי. יש פעילות של חמאס בתחום הנ"מ אבל היא לא משפיעה עלינו. שיפרנו את

מיקומי המכ"מים כדי שיהיה כיסוי טוב יותר של גילוי להתרעה מפצמ"רים תוך מיצוי כלל הסנסורים עם ההתראה הארוכה ביותר שאנו יכולים. השיפור שעשינו מוסיף כמה שניות בודדות אבל כל שנייה יכולה להציל חיים". הגורם הבכיר בחיל האוויר סירב להתייחס לטענות של איראן שלפיהן משמרות המהפכה הצליחו ליירט מל"ט ישראלי מעל המתקן הגרעיני בנתנז.

 

במהלך המבצע היו למעלה מ-10 נסיונות כושלים של פעילי חמאס להפיל כלי טיס של חיל האוויר בטילי כתף. בחמאס יורים גם מתותחים קטנים לעבר המטוסים, המסוקים והכתב"מים.

 

ירי הרקטות מרצועת עזה נמשך כמעט ללא הפסקה גם בשעות אחר הצהריים. אזעקות הופעלו באשקלון, שדרות, המועצה האזורית אשכול, המועצה האזורית שער הנגב, המועצה האזורית שדות נגב, המועצה האזורית באר טוביה והמועצה האזורית חוף אשקלון. מערכת כיפת ברזל יירטה כמה מהרקטות. בשדרות התפוצצה רקטה בכביש בעיר. לא היו נפגעים, אך נגרם נזק לכלי רכב. מחצות שוגרו יותר מ-90 רקטות לעבר שטח ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מאבק במשגרי הפצמ"רים. תקיפה בעזה
צילום: AP
מומלצים