שתף קטע נבחר

כאן משדרגים בכיף: קידום למקורבי דנינו

סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה אמור לאשר היום מינויים חדשים והעלאה בדרגה של קצינים. בין המועמדים, שתי קצינות ששירתו בעבר עם דנינו, במחוז דרום ובתפקידו כמפכ"ל. קצין: למי ששירת עם דנינו יש יתרון על אחרים

משטרת ישראל סוערת וגועשת בימים האחרונים - והפעם בגלל מינויים חדשים ויוקרתיים שצפויים להתבצע בקרוב. היום (ב'), אם לא יתרחש משהו יוצא דופן, צפוי סגל הפיקוד הבכיר (ספ"כ) של המשטרה להעלות כמה קצינים לדרגת נצ"מ (ניצב משנה) ויש לא מעט ביקורת על חלק מהשמות שמועמדים לקידום.

המפכ"ל דנינו. "קצינים קודמו בגלל הקרבה ללשכה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המפכ"ל דנינו. "קצינים קודמו בגלל הקרבה ללשכה"(צילום: גיל יוחנן)

שני שמות במיוחד הם אלה שגורמים לסערה במשטרה. בין המינויים היותר מעניינים שצפויים היום יש שתי קצינות שנחשבות מקורבות למפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו: האחת היא סנ"צ סיגל טולדו, שהייתה עד לאחרונה הדוברת הצמודה של המפכ"ל ומתמודדת על תפקיד ראש מערך תקשורת וסגן דובר המשטרה. השנייה היא סנ"צ שרית פיליפסון, שהייתה הדוברת של דנינו כאשר פיקד על המחוז הדרומי, וצפויה אף היא לקבל דרגת נצ"מ ולהתקדם מתפקיד ראש מדור תביעות באגף התנועה, לתפקיד חדש של ראש חטיבת תביעות באגף התנועה.

 

מינויי קצינים בכירים במשטרה כולל תהליך ארוך של איתור מועמדים, אחר כך הם מתראיינים בפני ועדה והטובים ביניהם עולים למה שמכונה "אשכול". אותו אשכול מגיע לסגל הפיקוד הבכיר שמאשר את מינוי הקצין המתאים, כשלמפכ"ל המשטרה יש זכות וטו. "אי אפשר שלא להרגיש שדואגים במשטרה לאנשי לשכתו של דנינו ובמיוחד לאלה שבאו מהדרום", אומר קצין בכיר. המרמור הזה הגיע עד לאוזני הניצבים במשטרה, ואמור לתת את אותותיו גם בישיבת הספ"כ שאמורה להתכנס היום. המינויים של שתי הקצינות מצטרפים לשורה של מינויים וקידומים של אנשים שעבדו בעבר בסביבת המפכ"ל. קצין בכיר אמר השבוע: "ברור שיש להם יתרון על קצינים אחרים".

 

העוזר קיבל תפקיד בכיר

אם מסתכלים על הקידום שעשו בשנתיים-שלוש האחרונות האנשים שהיו בסביבת דנינו - קשה שלא לחשוב שזה המקום המועדף לעבודה במשטרה. כך למשל, עוזר של המפכ"ל קיבל תפקיד יוקרתי ביחידת הדגל יאחב"ל, עוזר נוסף שבקושי היה חצי שנה בתפקידו קודם לתפקיד בכיר במחוז ירושלים, ראש הלשכה קיבלה דרגה על תפקיד שאותו מילאה כמה חודשים ועוד. .

 

אחד המינויים שעורר תרעומת בזמנו היה של נצ"מ יואב תלם, שהולך עם דנינו שנים ארוכות עוד מימיו במחוז הדרומי, ואחר כך באגף החקירות. תלם הגיע עם דנינו ללשכת המפכ"ל כעוזרו, על תקן סנ"צ. כשנתיים לאחר מכן הוא התמודד על אחד התפקידים היוקרתיים במלחמה בארגון הפשיעה - ראש זרוע חקירות ביאחב"ל. לא מעט קצינים בדרגת סנ"צ, עם רזומה עשיר באגף החקירות, לא זכו בתפקיד והם הסתובבו ועדיין מסתובבים עם בטן מלאה. היו כאלה שאפילו פרשו מהמשטרה לאחר שלא ראו סיכוי לקבל תפקיד זה.

 

מינוי אחר שגם עורר תרעומת היה של סנ"צ טוני מרקו. הקצינה שימשה כראש לשכתו של דנינו בלשכתו כמפקד המחוז הדרומי. כאשר דנינו התמנה למפכ"ל הצטרפה רפ"ק מרקו ללשכתו ולפני כשנה מונתה לעוזרת הסמפכ"ל ישראל יצחק, ממש בשלהי כהונתו, וקיבלה דרגת סנ"צ. הדבר לא נעשה בתיאום עם הסמפכ"ל הנכנס, נסים מור. שלושה חודשים לאחר מכן, עוד בטרם הספיקה לשרת כשנה בתפקיד, כבר הועברה סנ"צ מרקו עם הדרגה הטרייה לתפקיד רוחב שני בדרגת סנ"צ, וכיום היא ראש מדור שותפויות באגף המבצעים.

שירת עם דנינו ביחידת התביעות. שיף ()
שירת עם דנינו ביחידת התביעות. שיף

קידום שעורר ביקורת בעבר קשור לנצ"מ מוטי שיף. האחרון שירת במשך שנים עם דנינו כמשפטן ביחידת התביעות במחוז דרום. אחרי שמונה לתפקיד מפקד תחנת קריית מלאכי, ולאחר קידומו של העוזר הקודם יואב תלם, היה צריך דנינו עוזר חדש. נצ"מ שיף, למורת רוחם של קצינים אחרים, מונה לתפקיד העוזר. גם שיף בקושי הספיק לחמם מספר חודשים את כיסא העוזר, וכבר מצא את עצמו בתפקיד חדש ויוקרתי - קצין אגף החקירות של מחוז ירושלים.

 

במקום מדור -חטיבה

עוד קצין שזכה לקידום בדרגה ובתפקיד ועשה את הדרך ממחוז דרום ללשכת מפכ"ל ובחזרה דרומה, הוא סנ"צ ערן נהון שמונה לראש יחידת התביעות המשטרתית במחוז דרום. רפ"ק נהון שירת עם ניצב דנינו במחוז הדרומי, ביחידת התביעות וגם בלשכתו של מפקד המחוז. כשמונה דנינו למפכ"ל הוקפץ רפ"ק נהון ללשכה בירושלים בתור משפטן. מתפקיד זה הדרך דרומה הייתה כבר מהירה הרבה יותר, ולפני כשנה מונה סנ"צ נהון למפקד יחידת התביעות.

 

קצין נוסף שזכה לאחרונה לשדרוג בדרגתו הוא סנ"צ צפריר עובדיה. כשדנינו החל לכהן כמפכ"ל, עובדיה היה עוד אחד מהקצינים בתקן רפ"ק שהיו בלשכה. לאחרונה התמודד עובדיה על תפקיד ראש מדור בינוי באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, הצליח לגבור על יריבים אחרים וקיבל את דרגת הסנ"צ הנכספת.


ראש מדור שותפיות באגף המבצעים. מרקו (צילום: משטרת ישראל) (צילום: משטרת ישראל)
ראש מדור שותפיות באגף המבצעים. מרקו(צילום: משטרת ישראל)

 כל המינויים האלה, שייתכן והם ראויים, לא נעלמו גם מעיני קצינים בכירים במשטרה שלא יכולים להעביר ביקורת בגלוי. ואם כל זאת לא הספיק, הרי שכעת צפויים להגיע לאישור המינויים שהמפכ"ל דנינו חפץ מאוד ביקרם, של שתי הקצינות. סנ"צ סיגל טולדו, שמאז כניסתו לתפקיד דיבררה באופן אישי את פעולותיו של המפכ"ל בלבד, צפויה לקבל קידום לתפקיד ראש מערך תקשורת בחטיבת הדוברות ודרגת נצ"מ. למעשה היא תהיה סגן דובר המשטרה. לטענת גורמים שונים, טולדו היא קצינה ראויה שמילאה בעבר את תפקיד דוברת מחוז תל אביב ו"הורחקה" בתקופה האחרונה מאזור המפכ"ל, כדי שלא ליצור מראית עין של העדפה כלשהי במינוי.

 

מינוי צפוי נוסף הוא של סנ"צ שרית פיליפסון, שהייתה

הדוברת של דנינו כמפקד המחוז הדרומי. כאשר מונה דנינו למפכ"ל הוא הביא אותה ללשכתו מתוך כוונה שתשתלב בצוות הדוברות. אלא שחילוקי דעות מקצועיים הביאו אותה, מיד עם כניסתה לתפקיד, לבקש לעזוב. היא מונתה לתפקיד קצינת בירור תלונות, ואח"כ לתפקיד ראש מדור תביעות באגף התנועה. כעת החליטו במשטרה להעלות את התקן. במקום מדור – חטיבה. סנ"צ פיליפסון עברה את כל הוועדות ולפי גורמים במשטרה היא צפויה לקבל את תקן הנצ"מ לתפקיד החדש.

 

"ברור שקצינים, גם אם הם מוכשרים, התקדמו בגלל הקרבה ללשכת המפכ"ל", אומר קצין בכיר שאמור להשתתף בישיבת הספ"כ היום. "זה ברור שאנשים הועברו לתפקידים כדי לתת להם דרגה. גם המינויים שצפויים היום לאישור הם די ברורים, וזאת תהיה הפתעה אם תתקבל החלטה אחרת".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "הליך השיבוץ והקידום במשטרת ישראל סדור ושקוף ומלווה בדיוני התאמה וועדות איתור. בשנים האחרונות קודמו ושובצו מאות קצינים ראויים והניסיון לקשור בין הליך הקידום לבין מקום שירות ספציפי של קצין זה או אחר חסר שחר ומקומם. למותר לציין כי אין בייחוס הדברים לכאורה ל'גורמים בכירים' כדי לתת להם כל תוקף".

 


פורסם לראשונה 24/08/2014 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
המפכ"ל דנינו
צילום: מוטי קמחי
צילום: משטרת ישראל
הייתה הדוברת של דנינו. פיליפסון
צילום: משטרת ישראל
צילום: משטרת ישראל
תקודם לראש מערך התקשורת. טולדו
צילום: משטרת ישראל
מומלצים