שתף קטע נבחר

אחים למפה: הגורל המשותף של נתניהו ואובמה

הם שניהם נמצאים בכותרות כל הזמן. הם שניהם נמצאים בראש המדינה שלהם. הם לא מסתדרים ביניהם וכולנו יודעים על זה. השאלה היא מה יש במפות הלידה של ביבי נתניהו ושל ברק אובמה שיכול לרמז לנו מדוע אין כימיה בין שניהם? מעיין מדזיני בוחנת את מפותיהם האישיות של השניים

כשאנחנו בוחנים מערכות יחסים בין שני אנשים באסטרולוגיה, אנחנו קודם כל בוחנים את מפות הלידה שלהם בנפרד ומנסים להבין כל אחד מהם ואיך מי ומה שהוא מסתדר עם האדם השני. כפי שאתם יודעים מהחיים שלכם, ישנם אנשים שאיתם אתם מסתדרים בקלות וישנם כאלה שלא.

 

ביבי נתניהו נולד למשפחה מכובדת במדינה שרק נולדה. הוא לא היה צריך להיאבק על מקומו במהלך ילדותו, וחווה הגנה של הורים מסודרים מקצועית, חברתית וכלכלית. אפשר לומר שעם צמידות של נפטון לזנב דרקון, שהוא נולד להיות אישיות ציבורית וידע את זה מגיל צעיר. במהלך נערותו בילה כמה שנים בארה"ב ואחרי שירותו הצבאי, הוא חזר ולמד שם את כל התארים שלו עד לתואר מאוניברסיטת הארוורד.

 

ברק אובמה נולד למציאות שונה ביותר - כבן לזוג מעורב הוא היה שייך לא לאלה ולא לאלה. במהלך ילדותו הוא נדד בעולם עם אמו, ללא שום קשר עם אביו. ילד מבריק וחכם וכזה שיודע שהוא יכול לדחוף את עצמו לאן שהוא רק רוצה, למרות שלכאורה הוא מגיע מעמדת נחיתות. העיסוק הציבורי לא מובן מאליו ממפת הלידה שלו. גם אובמה למד באוניברסיטאות הטובות ביותר ועד לתואר מאוניברסיטת הארוורד.


התחלה שונה - מפה דומה: הנשיא אובמה, רה"מ נתניהו (צילום: EPA, AFP) (צילום: EPA, AFP)
התחלה שונה - מפה דומה: הנשיא אובמה, רה"מ נתניהו(צילום: EPA, AFP)

 

מהשלב הזה בחייהם משהו אצל שניהם מתחיל "לעבוד" אותו הדבר - ביבי החליק בקלות דרך קשרים פוליטיים לתפקיד דיפלומטי ומשם למקומות בכירים בפוליטיקה הישראלית. הנסיקה שלו היתה מהירה ביותר. אותו הדבר קרה לברק אובמה שבגיל צעיר החליט להיות פוליטיקאי וגם נסק מהר מאוד יחסית בתוך המפלגה הדמוקרטית בארה"ב. סה"כ אין כל-כך הרבה פוליטיקאים שמצליחים להגיע בכזו מהירות ויחסית בכזו קלות לתפקיד הגבוה ביותר במדינה שלהם.

 

רק עבודה ובלי מלחמה

במפת הלידה של שניהם יש דגש על קריירה, על אישיות פרטית שנעלמת ובמקומה ישנה רק אישיות ציבורית, במקרה של ביבי זהו הדגש הגבוה על בית 10 (בית הקריירה והפסגות) במפת הלידה שלו, במקרה של ברק אובמה שמש בבית 6 (בית העיסוק ומתן שירות) במזל אריה היא סימן להתמכרות לעבודה. כל מפה בדרכה שלה מבהירה שהם לא יושבים לעבוד לבד, אלא תמיד מוקפים בהרבה מאוד אנשים שונים ויועצים. העבודה שלהם והתפקיד שלהם זה מי שהם, וגם כאן אם תחשבו על זה, לא כל כך הרבה אנשים ממלאים תפקידים שכאלה, שהם ללא הפסקה. אנחנו רגילים לראות את הטוטאליות וההתמסרות הזו אצל כוכבי קולנוע, כוכבי ספורט, ואותו הדבר גם קורה לפוליטיקאים (במיוחד לאלו מהם שמצליחים בפוליטיקה).

 

לשניהם יש ונוס טובה מאוד במפת הלידה - לביבי יש ונוס צמודה לאופק שהופכת אותו לגבר נאה, כזה שמסובבים את הראש אחריו בלי קשר למי ומה שהוא. לאובמה יש ונוס בסרטן בבית 5 שתורמת ליכולת שלו ליצור קשר רגשי ולהקרין חמימות בנוכחות הבימתית שלו. יש עוד במפות שלהם על יכולת המשיכה של שניהם: למזל מאזניים בבית 11 (ביבי) יש את הכריזמה והיכולת שלו להיות פופולרי, לתת לאנשים את ההרגשה ששווה לעבוד בשבילו למען האידיאולוגיה הגדולה היותר. למזל אריה בבית 6 (אובמה) יש את היכולת לסחוף אנשים ולרתום אותם למען שיפור תנאי החיים של כולם. שניהם מסוגלים להקסים אפילו אם הם לא מתכוונים לזה.

 

לשניהם יש ירח במזל אוויר ולשניהם יש הרבה מיסוד האש במפה, השילוב הזה הופך אותם למסוגלים להתמודד עם כמות האינפורמציה האדירה שעוברת דרכם, וגם להבין ולשחק בתוך כל קבוצות האינטרסים השונות שמנסות להשפיע עליהם ללא הפסקה.

 

אז נסכים שלא להסכים? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אז נסכים שלא להסכים?(צילום: AFP)

 

המאדים של שניהם הוא כזה שלא שש למלחמה, ובאותו הזמן לא מפחד מעימותים. הם מסוגלים לעמוד ולהתיש את מי שעומד מולם עד שהוא עושה טעות, או לשלח את האינטרסנטים השונים להילחם האחד בשני ולהחליש אותם כך. ושוב, מלחמה ישירה היא לא הדרך המועדפת על אף אחד מהם - ועדיין מערכת בחירות היא סוג של מלחמה ישירה, אך כזו של מילים ושל פופולריות ושם הם יודעים שהם מנצחים.

 

טובים השניים או רק האחד?

אלו שני אנשים שבבסיסם כל כך דומים, שההתמודדות היום יומית שלהם מבחינת איך סדר היום נראה היא גם דומה, שנמצאים בכותרות החדשות ללא הפסקה מעצם תפקידם - איך זה ששני אמנים פוליטיים שכאלה לא מסתדרים?

 

התשובה היא כנראה שהם דומים מדי, הם קוראים האחד את הניואנסים של השני בקלות ואף אחד לא אוהב שעושים עליו את השטיקים שהוא עצמו עושה על אחרים. הם פשוט לא מסוגלים להקסים האחד את השני, בטח שלא לסחוף או לרתום כמו שהם עושים לכל כך הרבה אנשים אחרים, הם לא מעוניינים בכלל להרשים האחד את השני עם מעמד או אינטליגנציה. הנקודה הקשה ביותר היא שהם רואים כל אחד איך השני מתמרן בתוך כל קבוצות האינטרסים השונות, באיזה לחצים הוא עומד ואיך הוא עובר את הקרבות הפוליטיים שלו, כל אחד בחצר הפרטית שלו, וכנראה גם כאן במקום שתעלה איזו תחושה של שותפות גורל עולה תחושה של חוסר פרגון.

 

מתחת להבדלי הרקע, התרבות, האידיאולוגיה וכל מה שנראה כשונה כל כך מסתתרים שני אנשים שפועלים בצורה דומה מאוד, עד כי יוצרת התנגדות ולכן קשה להסתדר האחד עם השני.

 

הנקודות המשיקות: כשמצמידים את המפות שלהם זו לזו מתגלה בפנינו אחד הקשרים הגורליים הכי חזקים שיש: שליטי האופק שלהם צמודים. שליט האופק הוא הכוכב החשוב ביותר במפה, הוא זה שמנהל את המפה ובמהלך תקופת החיים הנוכחית, מסדר את תנאי החיים, וכששני אלו צמודים בכל מערכת יחסים אנחנו יודעים שהשניים האלה לא יפרדו אף פעם. גם כשהם ימשיכו לתפקידים אחרים בהמשך דרכם המקצועית, עדיין ישאלו אותם האחד על השני, וסיכוי גבוה שהם ימצאו את עצמם באותם המקומות בערך באותם הזמנים כך שתמיד הנוכחות של השני חייבת להילקח בחשבון.

 

על הנייר, שליטי אופק צמודים מחייבים אנשים להתפתח האחד מול השני, לעבוד ביחד לקידום המטרות האישיות של כל אחד מהם בצורה נהדרת. גם כאן זה עובד, כי כל אחד מהם יכול בקלות להאשים את השני ולהסביר לקבוצות הלחץ השונות שהכל 'בגללו' ולשלוף אצבע מאשימה.

 

הנקודות הבאות המשיקות כבר מערבות את אוראנוס, כוכב ההפתעות הבלתי צפויות: אוראנוס של אובמה נמצא בצמידות למאדים של ביבי, אוראנוס של ביבי צמוד לנוגה של אובמה. את ההפתעות שהם מפילים האחד על השני כולנו כבר מכירים, וגם הדינמיקה הזו ממשיכה. החיבור עם אוראנוס תמיד מכניס מתח, ניתוקים, אבל גם אובייקטיביות ויכולת להכריח האחד את השני לזוז מהעמדה שלו. הם מאתגרים האחד את השני כל הזמן וקשה להם פשוט להיות רגועים האחד בחברת השני. ממש חתול ועכבר.

 

אנחנו עוד ניפגש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אנחנו עוד ניפגש(צילום: רויטרס)

 

והשניים הופכים לאחד: לסיכום נביא את המפה שמשלבת את מפות הלידה האינדיבידואליות למפה אחת שמספרת על הזוגיות שלהם כשהיא נפגשת עם החיים:

מפת מערכת היחסים שלהם היא כזו של אופק בגדי עם השליט שבתאי בבית 10: זו זוגיות שקשורה לתפקיד, לא לבחירה מרצון, ויש תחושה של הכרח וכובד ראש. נפטון צמוד לרום שמיים גורם למסך עשן אדיר מסביב למערכת היחסים הזו: כל ניואנס, כל שיחה מייד מקבלים פרשנויות ופרסום ויוצאים מהקשרם. אי אפשר לדעת בכלל מה באמת קרה ומה באמת נאמר, גם אם יקליטו האחד את השני עדיין אפשר יהיה לשמוע כל כך הרבה גרסאות שונות על מה שקרה שם באמת. או במילים אחרות, לכל אחד יש את הצד שלו ואת הפרשנות שלו ואת טובתו האישית.

 

ריבוי כוכבים (סטליום) בבית 8 במזל בתולה מראה שבכל זאת הם מובילים טרנספורמציה והם עושים זאת לאט לאט, מאחורי הקלעים, יש ערוץ הידברות שאינו פתוח לתקשורת והוא מורכב רובו ככולו מעיסוק בפרטים הקטנים. הדיון על פרטי הפרטים ממשיך כל הזמן, ורובו מוסתר מעין הציבור. הכיוון הוא שאולי אם יסכימו על פרטי הפרטים לאט לאט, בסוף גם יצליחו להסכים על התמונה הכוללת.

 

ביבי ואובמה קשורים בחבלי הגורל ששמו את שניהם בתפקידי הנהגה באותו הזמן. יש להם את היכולת, ההזדמנות ואפילו את ההכרח לעשות שינוי עמוק בתנאי החיים של התושבים של המדינות שלהם. הם נמצאים תחת לחצים שאנשים רגילים לא מסוגלים לעמוד בהם, הם יכולים להבין האחד את השני מצוין, וכשזה מגיע ליכולת פוליטית הם מוכיחים שוב ושוב יכולת הסתגלות מדהימה.

 

עדיין לא נקבע החותם הסופי שלהם בכנפי ההיסטוריה, הוא עדיין נבנה, וכן, שניהם ימשיכו למלא תפקידים מובילים גם אחרי שלא יהיו בעמדה שבה הם נמצאים היום. יש להם את אורךהרוח, את הראייה הרחבה והיכולת לעשות תמרונים כדי למצוא את הדרך לשמור על הברית האיתנה בין המעצמה לבין המדינה הקטנה, שתי מדינות שהמילה דמוקרטיה עדיין רלוונטית אליהן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הם עוד ימשיכו להיות חברים בעתיד
צילום: AFP
מעיין מדזיני
מומלצים