שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז, רויטרס, AFP

בתי 50 משפחות ניזוקו באשקלון: "קיבלנו את החיים במתנה, לא הגיוני שאנחנו חיים ככה"

בני משפחת כהן עוד לא הספיקו להיכנס לממ"ד כשביתם ספג פגיעה ישירה מרקטה. בגג נפער חור ושני חדרים נהרסו כליל. "הבית התמלא שחור וחושך", שחזרה האם. ליעם, בן 9 שנפצע קל מרסיסים: "לא הגיוני שאנחנו חיים ככה". 28 נפצעו בסביבה. במקביל, מטחים בלתי פוסקים לאשכול

שני חדרים נהרסו כליל, בגג הבית נפער חור - ובני משפחת כהן לא נפגעו בנס. "קיבלנו את החיים במתנה", אמרה היום (ג') עופרה כהן, שביתה באשקלון ספג פגיעה ישירה של רקטה שנורתה מרצועת עזה. בני המשפחה היו בדרכם לממ"ד כשהתפוצצה הרקטה והסבה נזק רב לחדר השינה ולסלון, ורק במזל גדול איש מהם לא נפגע מעבר לכמה חתכים. בסך הכול בסביבת הבית נפצעו 28 בני אדם שפונו לבית החולים ברזילי, בלא פחות מ-50 דירות ב-12 בניינים שניזוקו. כל זאת בבוקר נוסף של ירי - ביום ה-50 למלחמת ההתשה סביב עזה. 

 

לדיווחים על אזעקות ונפילות - כנסו לעמוד המבזקים

 

הנזק באשקלון ()
הנזק באשקלון

עופרה כהן. "הבית התמלא שחור" (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
עופרה כהן. "הבית התמלא שחור"(צילום: אבי רוקח)

בין הפצועים קל - ליעם אטיזון, בן 9. "ישנתי במיטה, הייתה אזעקה, אימא העירה אותי", הוא סיפר. "בדירה אין לנו ממ"ד. רצנו לחדר המדרגות ואז היה בום חזק, כל הבניין רעד, זכוכיות התנפצו, זכוכית אחת עפה לי לפנים, למזלי חתכה אותי חתך קטן בלחי".

 

אחרי כן, ליעם ומשפחתו הבחינו בפגיעה בבית שליד. "כל החלונות והתריסים עפו בבניינים, אימא שלי גם נפגעה. לקחו אותה באמבולנס, בזכותה נסעתי פעם ראשונה באמבולנס לבית החולים. היינו רק אימא ואני בבית, פחדתי מאוד".

 

ליעם סיפר שעברו לדירה רק לא מזמן. "מתוך שלושה חודשים שאנחנו גרים פה, חודשיים אנחנו כבר נמצאים במלחמה. המצב הביטחוני לא כל כך טוב, יותר מדי ימים זה נמשך. נולדתי באשקלון, גדלתי באשקלון, אני כבר בן תשע וכל הזמן המצב הזה נמשך, זה לא הגיוני שכל הזמן הזה אנחנו חיים ככה".


האב, יובל כהן (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
האב, יובל כהן(צילום: אבי רוקח)

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)
 

"יצאתי מהחדר והלכתי להעיר את הילדים כדי שירוצו לממ"ד, ופתאום היה פיצוץ וכל הבית התמלא בשחור, בחושך", שחזרה אם המשפחה. "כל הבית נהרס. אני לא רוצה אפילו לחשוב מה היה קורה אם היינו נשארים בחדר השינה. אני לא מאמינה שהבית נהרס. אנחנו גרים פה רק עשר שנים והבית הוא כמו חדש. זה היה פיצוץ בלתי יתואר, אני ממש מרגישה שקיבלנו את החיים במתנה".

 

למשפחה שני ילדים, בני 17 ו-14. נאור, הבן הצעיר שעולה לכיתה ח', סיפר: "ישנתי בחדר ולא התעוררתי מהאזעקה. פתאום אימא ואבא נכנסו להעיר אותנו שנבוא לממ"ד, ואז היה פיצוץ גדול ואש. עפו רסיסים, הכול פתאום קרס. אף פעם לא היינו בסיטואציה כזו, אני עדיין לא מעכל מה קרה לנו פה".

 

"נהיה פה כמו מפגש שכונתי"

חדר המיון בבית חולים ברזילי התמלא בעשרות נפגעים. אחד מהתושבים התלוצץ: "נהיה פה כמו מפגש שכונתי, ההיא מקומה ראשונה פוגשת את זאת מהקומה השלישית וההיא פוגשת את ההיא מהבניין הסמוך. אפשר לעשות פה ישיבת ועד כבר".

ליעם אטיזון. "אני כבר בן תשע וכל הזמן המצב הזה נמשך" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ליעם אטיזון. "אני כבר בן תשע וכל הזמן המצב הזה נמשך"(צילום: עידו ארז)

רסיסי זכוכית בחדר ילדים בבניין סמוך לפגיעה (צילום: עידו מיגמי) (צילום: עידו מיגמי)
רסיסי זכוכית בחדר ילדים בבניין סמוך לפגיעה(צילום: עידו מיגמי)

אביטל דניס (68), שלקתה בחרדה, סיפרה כי בעקבות האזעקות הרבות החליטה ללכת הלילה לישון אצל בתה. "בעלי נשאר בבית שלנו, ובגלל שפחדתי החלטתי ללכת לישון אצל הבת שלי. ישנתי טוב כל הלילה, אבל הבוקר עוד לא הספקתי לרדת מהמיטה והייתה אזעקה. רצנו עם שלושת הנכדים לחדר המדרגות, היה בלגן שלם, צעקות של ילדים, והיו ילדים שנפלו במדרגות".

 

הפצועה בינוני, קלמנטין נקש בת 92, עלתה לישראל מצרפת בעקבות אנטישמיות בארץ הולדתה. הבוקר, בעת האזעקה, היא ניסתה להגיע לממ"ד בבית בנה, אך במהלך מנוסתה נפלה ושברה את האגן. בנה, דוד ללום, סיפר: "אימא ישנה בממ"ד, קמה לשירותים ובדרכה חזרה הייתה אזעקה. היא נכנסה לפניקה, נפלה ונפצעה". למרות הפציעה אמר הבן: "בשבילה יותר בטוח להיות פה מאשר בצרפת, שם יותר מסוכן".

נפלה בדרך לממ"ד ושברה את האגן. קלמנטין נקש (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
נפלה בדרך לממ"ד ושברה את האגן. קלמנטין נקש(צילום: עידו ארז)

אזרחים רבים באשקלון תקפו את השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' בעת ביקורו בבית שנפגע מרקטה. אחד מהם אמר לשר: "לא יכול להיות שחצי מדינה משותקת והממשלה לא עושה כלום, כמה עוד אפשר לסבול? יש לנו את הצבא החזק בעולם ואנחנו לא יכולים להתגבר על חמאס ולחסל אותו. צריך למחוק את עזה".

 

רונית אבוטבול, אף היא תושבת העיר, אמרה לשר: "אנחנו סופגים, המדינה שותקת, זה ביזיון. אני רוצה לראות מה היה קורה אם הטיל היה נופל בכנסת. אנחנו לא מסוגלים להחזיק מעמד יותר".

 

את אלי זגורי תפס הפיצוץ מיד לאחר שיצא מביתו. "אני לא מבין למה מחכים שמישהו ייהרג", אמר בזעם. "הילדים מבלים את כל החופש הגדול בממ"דים, אי אפשר ככה. יש כאן יותר מדי שאננות של הממשלה, שמוותרת יותר מדי. או שתהיה מלחמה ונגמור עם זה או שלא. אם אתם לא מצליחים, אז תתנו את המפתחות למישהו אחר".

 

חמאס: ירינו לחיפה

קצת אחרי השעה 6:30 נורו שלוש רקטות מרצועת עזה לשפלה ולמרכז. באשקלון נפגע בית מרקטה שהתפוצצה בחדר השינה. בני המשפחה, הורים ושני ילדים בני 14 ו-17, היו בדרכם לממ"ד ולא נפגעו, אך 69 בני אדם פונו לבית החולים ברזילי - 41 נפגעי חרדה ו-28 פצועים מרסיסים. רקטה אחרת התפוצצה בשטח פתוח באשדוד. 

 

האזעקה נשמעה גם ברחבי גוש דן, לרבות בתל אביב, ומערכת "כיפת ברזל" יירטה רקטה אחת. זמן קצר לאחר מכן הופעלו האזעקות גם בעוטף עזה ושתי רקטות התפוצצו מחוץ ליישוב באשכול. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

 

על פי הודעת הזרוע הצבאית של חמאס, בתגובה לתקיפת הבניינים רבי-הקומות הם ירו הבוקר רקטת R160 לחיפה וארבע רקטות M75 לתל אביב.

 

צה"ל תקף במהלך הלילה 15 "מטרות טרור" ברחבי עזה, לשון הודעת דובר צה"ל. "בין המטרות היו יעדי טרור בבניינים המהווים מוקד פיקוד ושליטה של ארגון הטרור חמאס", נכתב. "במהלך השבוע האחרון בוצע ירי חוזר ונשנה לעבר עוטף עזה מתוך בית הספר היסודי לבנים 'עלי בן אבי טלב', הממוקם בפאתי זייתון. מבית הספר בוצע השיגור שממנו נהרג דניאל טרגרמן בן ה-4 בקיבוץ נחל עוז. בית הספר, המשמש כמחסה פליטים, הותקף יותר מ-12 שעות לאחר אזהרת אוכלוסייה הקוראת להתפנות משטחו", נכתב בהודעת צה"ל.

 

בהכנת הכתבה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדוד שנפל לתוך אחד החדרים
צילום: אבי רוקח
יובל כהן
צילום: אבי רוקח
צילום: אבי רוקח
עופרה כהן
צילום: אבי רוקח
מומלצים