שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז, רויטרס, AFP

הפסקת אש בין ישראל לחמאס

בירושלים קיבלו את המתווה המצרי להפסקת אש ארוכת טווח. שרי הקבינט עודכנו על ההסכם אך לא נערכה הצבעה. השרים ליברמן, בנט, אהרונוביץ' וארדן התנגדו. גורם מדיני: "זו המהלומה הצבאית הקשה ביותר שחמאס חטף". חמאס: "שברנו את כוח ההרתעה של ישראל". לפני נצירת האש, שני הרוגים ופצוע קשה מפצמ"ר בעוטף עזה

אחרי 50 ימים, מסתמן שמלחמת ההתשה במבצע צוק איתן מול חמאס לקראת סיום: ישראל והפלגים הפלסטיניים הסכימו להפסקת אש שנכנסה הערב (ג') לתוקף בשעה 19:00, לפי מתווה מצרי שעליו הסכימו הצדדים. דקות אחרי המועד שהוסכם דווח על ירי לכיוון עוטף עזה. כיפת ברזל יירטה רקטה במועצה אזורית שדות נגב, שתיים נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. ראש הממשלה נמנע מהעלאת ההסכם להצבעה בקבינט, והסתפק בעדכון בלבד, על רקע התנגדות ארבעה מהשרים.

  

היום ה-50 למבצע "צוק איתן ":

פגיעה ישירה בגן ילדים באשדוד

פצועים קל והרס רב מפגיעה בלב אשקלון

הותקף בית הספר ממנו נורה הפצמ"ר שהרג את דניאל

 

לקראת הפסקת האש גבר הירי מרצועת עזה לישראל. מפצצת מרגמה שפגעה בקיבוץ נירים נהרג אדם אחד ושניים נפצעו קשה. לאחר מכן מת אחד מהם מפצעיו. בסביבות 17:00 נורו מטחי רקטות לאזור אשדוד, אשקלון, אופקים, קריית מלאכי ובאר שבע. במקביל המשיך ללא הפסקה ירי הפצמ"רים ליישובי עוטף עזה. דווח על יירוטים בשמי אשדוד וקריית מלאכי, ופיצוץ של רקטה בשטח פתוח בגוש דן.

 

פינוי פצועים ממקום נפילת הרקטה הקטלנית הערב במועצת אשכול (צילום: עידו ארז ) (צילום: עידו ארז )
פינוי פצועים ממקום נפילת הרקטה הקטלנית הערב במועצת אשכול(צילום: עידו ארז )
 

חגיגות של חמאס, הערב ()
חגיגות של חמאס, הערב
 

 

פרטי ההסכם

לפי ההבנות שגובשו, תוך חודש יחלו הצדדים לדון בסוגיות המרכזיות - בהן פירוז והקמת נמל ימי ואווירי. עד אז התחייבה ישראל לפתוח את המעברים לרצועה ולאפשר הכנסת ציוד הומניטרי וציוד לשיקום עזה, תחת פיקוח ישראלי כבד. כמו כן, יורחב אזור הדיג מעבר לשלושה מיילים. גורמים מדיניים בירושלים סיכמו את "צוק איתן" בהצלחה. לפיהם, "מבחינה צבאית, זו המהלומה הקשה ביותר שחמאס חטף. כל תמונות הניצחון שבנה חמאס, ממנהרות ודרך יכולת קרטית, דרך פיגועי איכות, חטיפת חייל חי ועוד - סוכלו על ידי צה"ל והשב"כ". דובר חמאס אבו זוהרי טען כי ארגונו מסיים את המערכה בניצחון: "שברנו את כוח ההרתעה של ישראל וניפצנו את מיתוס הצבא הבלתי מובס".

 

בלשכת ראש הממשלה טענו כי לא היה צורך בהצבעה בקבינט, זאת על סמך חוות דעת משפטית שהתקבלה. בכל מקרה, לא הסתמן רוב בקבינט כיוון שארבעה מתוך שמונת החברים בפורום הביעו התנגדות. השרים שהתנגדו הם בנט, ליברמן, ארדן ואהרונוביץ'.

 

במהלך שיחת העדכון דרש בנט לקיים הצבעה על מתווה הפסקת אש אולם דרישתו הושבה בשלילה והוסבר לו כי לא קיים הכרח משפטי לקיים הצבעה. בנט סבר כי לנוכח יחסי הכוחות בקבינט ניתן היה להפיל את ההצעה ולמנוע את הפסקת האש ולהמשיך בפעולות נגד חמאס.

 

תקיפת צה"ל היום ברצועת עזה (צילום: AFP  ) (צילום: AFP  )
תקיפת צה"ל היום ברצועת עזה(צילום: AFP )
לפני הפסקת האש: יירוט מוצלח בעוטף עזה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
לפני הפסקת האש: יירוט מוצלח בעוטף עזה(צילום: יואב זיתון)

גן הילדים באשדוד שנפגע בצהריים מרקטה (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
גן הילדים באשדוד שנפגע בצהריים מרקטה(צילום: אבי רוקח)

אשקלון הבוקר, נפגעים והרס רב מפיצוץ רקטה בלב שכונת מגורים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אשקלון הבוקר, נפגעים והרס רב מפיצוץ רקטה בלב שכונת מגורים(צילום: AFP)

 

בישראל הדגישו כי במבצע הותקפו 5,200 מטרות, בהן 2,000 מוקדי ירי ו-30 תשתיות טרור. לפי הצבא כאלף מחבלים נפגעו במהלך ימי הלחימה. גורמים מדיניים בירושלים הוסיפו כי "לישראל ניתנה לגיטימציה בינלאומית, בזכות העובדה שישראל ענתה ל-11 הפסקות".

 

"לא להתרשם מחגיגות חמאס"

גורם ביטחוני בכיר אמר כי"קרה בדיוק מה שישראל רצתה. חמאס מוכה הגיע אל היוזמה המצרית למרות שמלכתחילה לא רצה בכך. ישראל התעקשה על התיווך המצרי, והתיווך המצרי הוא זה שנשאר. בימים האחרונים היה לחץ כבד בתוך חמאס להגיע להפסקת אש, תוצאה של המחיר שרצועת עזה שילמה והארגון עצמו שילם. רק בשבוע האחרון, מאז חידוש הירי, תקפנו מעל 300 מטרות, ונהרגו ברצועת עזה עשרות מחבלים, כולל סיכולים ממוקדים של בכירים ביותר והמשך הפגיעות בתשתיות הטרור של חמאס והארגונים האחרים".

 

לדברי אותו גורם, "לא צריך להתרשם מהחגיגות ברצועה, גם אם יישאר שם פלסטיני אחד הוא יגיד שהוא ניצח. בתוך הרצועה עצמה, ההערכה היא שייקח עשר שנים לשיקומה. חמאס ספג מכה אנושה מישראל. עם זאת, אנו חיים במזרח התיכון ואיננו חיים באשליות".

 

משרד החוץ המצרי פרסם הודעה שבה נכתב כי "על רקע הסכמתם של שני הצדדים לקריאה המצרית האחרונה, נקבע כי בשעה 19:00 ינצרו הצדדים את האש. כדי לשמור על חייהם של החפים מפשע וכדי למנוע שפיכות דמים ובהתבסס על היוזמה המצרית 2014 וההבנות של 'עמוד ענן', מצרים קראה לצדדים להפסקת אש כוללת והדדית בו זמנית עם פתיחת המעברים בין רצועת עזה לישראל. כך שיתאפשר במהירות להכניס סיוע הומניטרי וחומרים הקשורים לשיקום הרצועה, הגדלת מרחב הדיג החל משישה מיילים והמשך המשא ומתן הבלתי ישיר בין הצדדים בעניין הנושאים האחרים בתוך חודש מתחילת התבססותה של הפסקת האש".

 

ארה"ב בירכה על הסכם הפסקת האש, וקראה לצדדים למלא את תנאיה. "זוהי תוצאה של מאמץ דיפלומטי של כמה שבועות. המזכיר קרי ובכירים אחרים עבדו כדי להגיע לרגע הזה. זוהי הזדמנות, אבל הדרך קדימה היא ארוכה", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. לדבריה, ההסכם נובע מרצון להפסיק את שפיכות הדמים והפחד של אזרחים משני הצדדים. "ישראל זכאית לחיות בשקט, בלי רקטות ומנהרות. צריך להיות מאמץ של בנייה מחדש של עזה, גישה ושגשוג כלכלי", אמרה הדוברת האמריקנית, והבהירה שבשלב זה לא מדובר על יצירת תנאים לחידוש המו"מ לשלום.

 

הפלסטינים היו הראשונים להדליף על פריצת דרך במגעים להפסקת אש.

בהודעות נפרדות מטעם חמאס והרשות הפלסטינית נמסר כי הושגו הסכמות בקהיר על הפסקת אש ארוכת טווח. לפי המידע שהחל לזרום מגורמים פלסטיניים, המתווה שגובש דומה להבנות "עמוד ענן" לפיהן ייפתחו המעברים לרצועת עזה ויורחב שטח הדיג המותר לפלסטינים. סוגיות מרכזיות נוספות יעלו לשולחן הדיונים רק בעתיד - בסבב משא ומתן נוסף שיתקיים עוד חודש במצרים.

 

במהלך 50 ימי מבצע "צוק איתן" נהרגו 69 ישראלים, ויותר מ-2,000 פלסטינים. לפי טענות ברצועה, תקיפות צה"ל החריבו או גרמו נזק משמעותי ליותר מ-17 אלף בתי פלסטינים. הערכות של האו"ם עומדות על לפחות 100 אלף מחוסרי בית בעזה בעקבות המבצע. הערב עמד מספר ההרוגים הפלסטינים על לפחות 2,138, ו-11 אלף פצועים.


פורסם לראשונה 26/08/2014 18:38

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ירי בצהריים מעזה לישראל
צילום: איי אף פי
מומלצים