שתף קטע נבחר

אש עזה בקוניטרה: שני פצמ"רים נפלו בגולן

חילופי האש בין צבא סוריה למורדים שתקפו את מעוזו בקוניטרה זלגו לשטח ישראל ושני פצמ"רים התפוצצו בצפון הרמה. רכב ניזוק מההדף. חקלאים נדרשו לעזוב את האזור הסמוך ולהתרחק. "זה ירי אינטנסיבי מבעבר", העידו תושבים בצפון

הקרבות העזים בסוריה הגיעו לקוניטרה וזלגו שוב לשטח ישראל. שתי פצצות מרגמה שנורו במסגרת הקרבות בין כוחות המשטר למורדים התפוצצו בצפון רמת הגולן. רכב שחנה באזור ניזוק מההדף. מוקדם יותר חקלאים ברמת הגולן התבקשו להתרחק מהאזור לאחר שמעברו השני של הגבול נשמעו קולות נפץ ונראה עשן. בישראל חוששים מזליגת חילופי הירי בין המורדים לצבא סוריה, ולכן דרשו מהחקלאים לעזוב את השטחים הסמוכים לגדר. כמו כן, נסגרו אתרים ברמת הגולן: הפארק הוולקני ומרפסת התצפית לאזור קוניטרה וכן כביש 98 בצפון ברמה.

 

 

קולות נפץ עזים נשמעו הבוקר היטב ברמת הגולן, ואף באצבע הגליל, בעקבות הקרבות הקשים שמתחוללים באזור קוניטרה שבצד הסורי של הגבול. המורדים תקפו בשעות הבוקר המוקדמות את האזור היחיד ברמת הגולן שעדיין נמצא בשליטה של הצבא הסורי. בעקבות זאת, הורה צה"ל לחקלאים המעבדים אדמות בבקעת קוניטרה בצפון רמת הגולן, סמוך לגדר הגבול, להתרחק מהשטחים הללו מחשש לזליגה של אש לשטח ישראל.

 

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: ג'וש בקון) (צילום: ג'וש בקון)
(צילום: ג'וש בקון)

חילופי האש באזור קוניטרה. בישראל עוקבים בדאגה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
חילופי האש באזור קוניטרה. בישראל עוקבים בדאגה(צילום: אביהו שפירא)

במועצה האזורית גולן הדגישו כי מדובר בהנחיות לחקלאים לשמור את השגרה ביישובי המועצה. ההנחיה לחקלאים לא מוגדרת במטרים אלא מתייחסת לשטחים שגובלים בגבול, בעיקר באזור בקעת קוניטרה למרגלות תל אביטל. תושבים בגליל העליון אמרו הבוקר ל-ynet כי הירי נשמע היטב עד אזור מטולה וכי מדובר בירי אינטנסיבי יותר מאשר באירועים קודמים בסוריה. מעל העיר קוניטרה היתמר עשן כבד.

 

אתי עמבר, תושבת קיבוץ עין זיוון: "כל הזמן אנחנו שומעים קולות נפץ אבל הלילה והבוקר היה ירי בלתי פוסק וחזק מאוד, זה נשמע כאילו בתוך הקיבוץ למרות שאנחנו יודעים שזה מהצד השני של הגבול. לא קיבלנו הנחיות מיוחדות אבל התחושה היא ממש כמו בעוטף עזה".

 

אתי, אחות בבית חולים זיו בצפת, יצאה הבוקר

לעבודתה כרגיל אבל הילדים והנכדים נשארו בקיבוץ. "אני יודעת שגם אצלם 'עסקים כרגיל' כי לא קיבלנו דיווחים מיוחדים ברשת הפנימית של הקיבוץ". עוד תושבת בקיבוץ עין זיוו סיפרהן: "כל הזמן אנחנו שומעים קולות נפץ, אבל הלילה והבוקר זה נשמע כאילו הירי בתוך הקיבוץ".

 

שלשום בבוקר נפלו כמה פצצות מרגמה שזלגו מהלחימה סמוך לגדר הגבול באזור אלוני הבשן. באירוע לא היו נפגעים. בעבר היו קרבות במעבר קוניטרה, המאויש על ידי האו"ם, ומשמש להעברת סחורות ואנשים משטח סוריה לישראל וחזרה. המעבר נכבש בעבר על ידי המורדים, אבל כעבור כמה שעות חזר לידי הצבא הסורי. ישראל הואשמה על ידי גורמים סורים כמי שמספקת נשק למורדים ומטפלת בפצועים שלהם.

 

לפני שלושה ימים נורו חמש רקטות משטח סוריה לכיוון רמת הגולן. ב-13 ביולי נורתה רקטה מסוריה והתפוצצה בצפון רמת הגולן. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. מבדיקה ראשונית שנעשתה אז עלה כי ככל הנראה היה מדובר בירי מכוון ולא בזליגה ממלחמת האזרחים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 27/08/2014 08:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורדים סורים באזור רמת הגולן
מומלצים