שתף קטע נבחר

הממשלה תכונס בעוטף עזה לאשר קיצוץ: חוף אשקלון במפת ההטבות, אשקלון בחוץ

הממשלה תתכנס מחר כדי להחליט על הקיצוץ הרוחבי בהיקף של כ-1.9 מיליארד שקלים מתקציבי המשרדים השונים. 655 מיליון שקלים יקוצצו מתקציב משרד החינוך וממוסדות ההשכלה הגבוהה. עוד 243 מיליון ייחתכו מתקציב פיתוח התחבורה. יישובי עוטף עזה יקבלו במשך השנים הקרובות 1.3 מיליארד שקלים. מי במפת ההטבות ומי בחוץ?

השרים יתכנסו מחר (יום א') במועצה האזורית חוף אשקלון כדי להחליט על שינוי סדר העדיפויות בתקציב 2014 כדי לממן את עלויות מבצע "צוק איתן". לפי ההחלטה, יישובי עוטף עזה המרוחקים עד כ-7 קילומטרים מהגבול יקבלו תוספת תקציב בסך 1.3 מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות, מתוכם כמעט 200 מיליון שקלים כבר בשנה הנוכחית.

 

ברשימת היישובים שיקבלו את התוספת: יישובי אשכול, שער הנגב, שדות נגב וחוף אשקלון. יישובים רבים אחרים נותרו מחוץ לרשימה, בהם אשקלון, אשדוד, באר שבע, אופקים ומקומות נוספים שספגו פגיעות קשות במהלך ימי הקרב. ההחלטה אלו יישובים יקבלו את ההטבות התקציביות ואלו לא נקבעה על-ידי שר האוצר יאיר לפיד ומשרד ראש הממשלה.

פגיעת רקטה באשקלון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פגיעת רקטה באשקלון(צילום: רויטרס)

פגיעת רקטה בבאר שבע. נותרו מחוץ למפת ההטבות  (צילום: דוברות מד"א) (צילום: דוברות מד
פגיעת רקטה בבאר שבע. נותרו מחוץ למפת ההטבות (צילום: דוברות מד"א)

גם אשדוד חטפה, ולא תקבל תוספת  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גם אשדוד חטפה, ולא תקבל תוספת (צילום: עידו ארז)
בהחלטת הממשלה נאמר כי "בכוונת הממשלה לחזק את החוסן הביטחוני של יישובי עוטף עזה באמצעים שונים, לרבות תוספות מיגון ומרכיבי ביטחון שונים". בין היתר ישדרגו את הצטיידות הרשויות במועצות הללו במטרה לשפר את יכולותיהן באירועים כמו חילוץ, עזרה ראשונה וכיבוי אש. הממשלה גם תשקיע 16 מיליון שקלים בייעור לצורכי ביטחון. הרשויות בדרום כבר קיבלו סיוע חירום בהיקף של עשרות מיליונים בתחילת המערכה.

 

הקיצוץ ממשרדי הממשלה יעמוד על 1.9 מיליארד שקלים. כל אחד מהמשרדים יישא בקיצוץ של כ-2 אחוזים. משרדי החינוך והתחבורה ישאו בעלות הכבדה ביותר: 480 מיליון שקלים קיצוץ בתקציב החינוך ובנוסף לכך 175 מיליון קיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה לשנת 2014. עוד 243 מיליון שקלים יקוצצו מתקציב פיתוח התחבורה לשנה הנוכחית. תקציב משרד הבריאות יספוג קיצוץ של 43 מיליון שקלים ומשרד הרווחה ייאלץ להיפרד מ-62 מיליון שקלים. 12.4 מיליון יופחתו מהתקציב המנהלי של המוסד לביטוח לאומי. גם תקציב הכנסת ומשרד מבקר המדינה ייחתכו ב-2%. במשרד האוצר מסבירים שינסו לפגוע בעיקר בתקציבים שלא מומשו עד כה ("תת-ביצוע"), אבל ברור שתהיה לקיצוץ השפעה ניכרת.

שר האוצר מבקר בשדרות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שר האוצר מבקר בשדרות(צילום: AFP)
  

רוב הסכום, כ-1.5 מיליארד שקל, ישמשו לכיסוי חלק מהוצאות הלחימה של צה"ל. כ-200 מיליון שקל ישמשו לכיסוי עלויות התוכנית לחיזוק החוסן הכלכלי והאזרחי ביישובי הדרום. זוהי תכנית 5 שנתית בעלות כוללת של 1.3 מיליארד שקל, שנכתבת בימים אלה על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ותובא לאישור

הממשלה בשבוע הבא. עוד סכום של 196 מיליון שקל ישמש לשיפור המיגון ביישובי עוטף עזה.

 

הקיצוץ הרוחבי יחול על הבסיס של כל תקציב ממשלתי, אותו סכום שהמשרד גורר אותו משנה לשנה. כלומר, הקיצוץ שתאשר הממשלה ביום ראשון יחול למעשה גם על השנים הבאות ובכך יסייע לאוצר גם בהעברת תקציב המדינה לשנת 2015. הקיצוץ לא יחול על הוצאות שכר של עובדי המדינה ולא על תקציב הביטחון.

 

שר האוצר יאיר לפיד הבהיר ש"בחינוך, בבריאות וברווחה יהיה בשנה הבאה יותר כסף משהיה בתקציב של 2014. עם זאת, יש לממן את המלחמה. נמחץ את הרזרבות כדי לממן אותה. אנחנו מביאים חבילת סיוע גדולה לדרום, ולא מעלים מסים". בשיחה עם ynet, חזר לפיד על התחייבותו לא להעלות מסים.

 

הממשלה מתכוונת גם להגדיר את מבצע "צוק איתן" כ"מצב חירום" באופן שייאפשר לה להשתמש בכספם שנצברו ביד האפוטרופוס הכללי ובעליהם טרם אותרו. בחוק האפוטרופוס הכללי נאמר שהמשלה תוכל להשתמש בחלק מהכספים בפיקדון בתחומי חינוך, בריאות, רווחה, איכות הסביבה ותעסוקה.

הממשלה תאשר שימוש בכספים למימון עלויות הלחימה.

 

כבר עתה ברור כי הקיצוץ הרוחבי לא יספיק למימון הוצאות צה"ל ומערכת הביטחון ב-50 ימי הלחימה. באוצר טרם קיבלו את הבקשה התקציבית, אולם ההערכה היא כי מדובר בתוספת של כמה מיליארדים. תוספת זו, לטענת האוצר, לא תגיע מקיצוץ בתקציבי המשרדים, אלא מהרזרבות הקיימות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הפגזה בעזה בממבצע "צוק איתן"
צילום: EPA
מומלצים