שתף קטע נבחר

אושר הסיוע לעוטף עזה, משרדי הממשלה יספגו קיצוץ

הממשלה אישרה את תוכנית החומש בהיקף 1.5 מיליארד שקל לסיוע ליישובי עוטף עזה ושדרות. במסגרת הוצאות המבצע בעזה יספגו משרדי הממשלה קיצוץ של 2 אחוזים. בפתח הישיבה אמר נתניהו כי "הביטחון קודם לכול" והדגיש כי תוך חודש תאושר גם חבילה ליישובי הדרום

ממשלת ישראל התכנסת הבוקר (א') במועצת חוף אשקלון לישיבה הראשונה מאז הפסקת האש וסיום מבצע צוק איתן ואישרה את הסיוע לתושבי עזה ותוכנית לתשתיות מיגון ומרכיבי ביטחון ליישובי העוטף בהיקף של 200 מיליון שקלים. לצורך מימון חלק מהוצאות הביטחון במבצע ולצורך מימון השלמת התוכנית לחוסן הביטחוני אישרה הממשלה קיצוץ בתקציבי משרדי הממשלה בשיעור של 2 אחוזים.

 

להצעה התנגדו שר השיכון אורי אריאל והשר להגנת הסביבה עמיר פרץ. השר סילבן שלום שהתנגד שינה את דעתו ברגע האחרון ונמנע יחד עם השרים נפתלי בנט ואורי אורבך. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הישיבה כי יש "למלא את החוסרים במערך הביטחון. זה משקף את הבנתנו שביטחון קודם לכול. עשינו כאן דברים גדולים מאוד. הדבר מחייב אותנו לשנס מותניים". ynet העביר שידור חי מפתח ישיבת הממשלה.

 

ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג'ון מחבק את נתניהו (צילום: אליהו הרשקוביץ) (צילום: אליהו הרשקוביץ)
ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג'ון מחבק את נתניהו(צילום: אליהו הרשקוביץ)

לפי ההחלטה, יישובי עוטף עזה המרוחקים עד כ-7 קילומטרים מהגבול יקבלו תוספת תקציב בסך 1.3 מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות, מתוכם כמעט 200 מיליון שקלים כבר בשנה הנוכחית. ברשימת היישובים שיקבלו את התוספת: יישובי אשכול, שער הנגב, שדות נגב וחוף אשקלון. יישובים רבים אחרים נותרו מחוץ לרשימה, בהם אשקלון, אשדוד, באר שבע, אופקים ומקומות נוספים שספגו פגיעות קשות במהלך ימי הקרב. ההחלטה אילו יישובים יקבלו את ההטבות התקציביות ואילו לא נקבעה על-ידי שר האוצר יאיר לפיד ומשרד ראש הממשלה.

 

נתניהו הצהיר בישיבה כי הממשלה תאשר היום את חבילת הסיוע. "מדובר בתוכנית חומש של 1.5 מיליארד שקל ליישובי עוטף עזה ושדרות. הכוונה היא לא רק לשיקום החקלאות והתשתיות שנפגעו אלא גם פיתוח תעשייתי, כלכלי וחקלאי ובנייה נוספת של תשתיות הביטחון". נתניהו התייחס להחלטה שלא להכניס כעת ערים כמו אשדוד ואשקלון לרשימת מקבלי ההטבות ואמר בישיבה כי חבילה דומה תאושר גם ליישובים אלה בתוך חודש. "היינו מחויבים לזה תמיד", אמר ראש הממשלה.

 

לסיום ביקש נתניהו לברך את המורים והתלמידים שיחלו מחר את שנת הלימודים. "המשפחות עברו קיץ לא פשוט ואני יודע שיש התלהבות גדולה וציפייה. בשם שרינו וממשלת ישראל אני מברך את כל הילדים, אבל קודם כול את ילדי כיתה א'. שלום כיתה א'. שתהיה לכולכם שנת לימודים מוצלחת ובטוחה".

ישיבת הממשלה בחוף אשקלון, הבוקר (צילום: אליהו הרשקוביץ) (צילום: אליהו הרשקוביץ)
ישיבת הממשלה בחוף אשקלון, הבוקר(צילום: אליהו הרשקוביץ)

ראש העיר אופקים איציק דנינו, שעירו לא צפויה לקבל סיוע כספי, אמר הבוקר ל-ynet כי "יישובי עוטף עזה חטפו, אך נוצר הרושם שרק עוטף עזה היה במלחמה הזו. אבל זה רושם מוטעה ולא נכון. הצרכים הם צרכים ברמה של כל הדרום. חבל שהתוצאה תהיה בהטבות רק לעוטף. זו תהיה טעות".

 

דנינו הוסיף ואמר כי בפגישה שקיימו ראשי רשויות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו נאמר להם כי יקבלו סיוע, אך הוא מפקפק בכך שהממשלה אכן תממש את ההבטחה. "אני בתקווה שיהיה לזה כיסוי בשבועות הקרובים", אמר. "אבל אני סקפטי בעניין הזה. זה משהו שנאמר גם על ידי ראש הממשלה ואני מקווה שיעמוד בכך. אבל אני חושש שאחרי שתהיה ההחלטה שעל העוטף ישכחו מכל היישובים מסביב. אני מצפה מהממשלה שתטפל בתושבים מאשר בעיר אופקים עצמה. הם אלה שחשובים לי".

 

ההחלטה להוציא את אשקלון עוררה זעם אצל ראש העיר איתמר שמעוני. "לא יעלה על הדעת שהעיר הכי מטווחת בארץ לא תזכה לקבל אפילו שקל סיוע מהמדינה", אמר אתמול. "הגיע רגע האמת. הגיע הרגע להוכיח לנו שיש כיסוי לכל ההבטחות שניתנו לנו בשבועות האחרונים. אנו מגלים לתדהמתנו שכשמגיע הרגע לפצות אותנו על כל הנזקים שנגרמים לנו, שוכחים מי ספג את רוב האש. לפני שמדברים על שיקום עזה, הגיע הזמן שיתחילו לדבר על שיקום אשקלון וערי הדרום, שזה למעלה מעשור חוטפים אש בלתי פוסקת ולא מקבלים בתמורה שום סיוע מהמדינה".

 

בנוסף, צפויה הממשלה לדון בנושא הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה בעקבות הוצאות המבצע בעזה. הקיצוץ יעמוד על 1.9 מיליארד שקלים. כל אחד מהמשרדים יישא בקיצוץ של כ-2 אחוזים. משרדי החינוך והתחבורה ישאו בעלות הכבדה ביותר: 480 מיליון שקלים קיצוץ בתקציב החינוך ובנוסף לכך 175 מיליון קיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה לשנת 2014.

 

עוד 243 מיליון שקלים יקוצצו מתקציב פיתוח התחבורה לשנה הנוכחית. תקציב משרד הבריאות יספוג קיצוץ של 43 מיליון שקלים ומשרד הרווחה ייאלץ להיפרד מ-62 מיליון שקלים. 12.4 מיליון יופחתו מהתקציב המנהלי של המוסד לביטוח לאומי. גם תקציב הכנסת ומשרד מבקר המדינה ייחתכו ב-2%. במשרד האוצר מסבירים שינסו לפגוע בעיקר בתקציבים שלא מומשו עד כה ("תת-ביצוע"), אבל ברור שתהיה לקיצוץ השפעה ניכרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
נתניהו, הבוקר
צילום: רועי עידן
מומלצים