שתף קטע נבחר

למ"ס: התחלות הבנייה בשפל של שנתיים

ברבעון השני חלה צניחה של 19% בהתחלות הבנייה בהשוואה לרבעון הראשון של השנה - ירידה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בתוך כך, על פי נתוני האוצר: ירידה של 15% במספר הדירות שנרכשו ביוני בהשוואה לחודש המקביל אשתקד. בהשוואה למאי, נרשמה ביוני עלייה של 7%

התחלות הבנייה ברבעון השני של שנת 2014 בשפל של שנתיים: בחודשים אפריל עד יוני הוחל בבנייתן של 9,311 יחידות דיור - ירידה של 19% לעומת הרבעון הקודם, והמספר הנמוך ביותר שנרשם מאז הרבעון השלישי של 2012, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לעומת הרבעון המקביל אשתקד, התחלות הבנייה ברבעון השני ירדו ב-14%.

 

הקבלנים ללפיד: אשר או בטל חוק מע"מ 0%

משאל: אין מספיק דירות לחוק המע"מ

צניחה של 38.8% בביקוש לדירות ביולי

 

בחודשים האחרונים שבים ומתריעים הקבלנים כי הם אינם מתחילים פרויקטים חדשים למגורים, בהמתנה לתוכניות הממשלה להורדת מחירי הדירות (תכנית מע"מ 0%) וכן לתוכנית מחיר מטרה, שצפויה להוזיל את מחירי הדירות בכ-20% באמצעות קביעת מחיר סופי לדירה.

 

בתוך כך, מנתונים שפרסם היום משרד האוצר במסגרת דו"ח אורות אדומים למצב המשק עולה, כי בחודש יוני נרכשו 8,100 דירות חדשות ויד שנייה - גידול של 7% בהשוואה לחודש מאי. בשנה החולפת עלו מחירי הדירות בכ-9%, על פי נתוני הלמ"ס.

 

בהשוואה ליוני אשתקד, נרשמה ירידה של 15% במספר הדירות שרכשו, אך חשוב לזכור שביוני 2013 היתה בהלת קניית דירות חדשות משום שב-1 ביולי עלה שיעור המע"מ מ-17% ל-18%. נתונים ראשוניים לחודש יולי מצביעים על רמת עסקאות דומה לזו של חודש יוני, אולם נמוכה משמעותית בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, נמסר מהאוצר.

 

על אף הציפייה להטבת מע"מ 0%, מנתוני האוצר עולה כי רוכשי דירה לראשונה (זוגות צעירים), הזכאים להטבה אם תעבור בכנסת, רכשו ביוני מספר דירות הגבוה ב-4% בהשוואה למאי.

 

משקל המשקיעים בשוק הנדל"ן עמד על רבע, כלומר דירה אחת מתוך ארבע דירות בישראל נרכשת שלא למטרות מגורים, על-ידי מי שיש בבעלותו דירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
בנייה דיור יוקר מחייה מגורים משכנתא תל אביב רמת אביב
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
מומלצים