שתף קטע נבחר

KKK מחלק סוכריות וקריקטורות אנטישמיות

על רקע המתיחות ששוררת בארה"ב בעקבות מותו של נער שחור לא חמוש מידי שוטר, פצח הארגון הגזעני קו קלוקס קלאן בקמפיין ארצי לגיוס חברים חדשים: הוא מחלק חבילות עם סוכריות, עלוני מידע ואיורים נגד יהודים ובני מיעוטים

קרלוס אנריקה לונדוניו גיחך כשגילה עלון גיוס של הקו קלוקס קלאן בפתח ביתו בלונג איילנד, בהבנה מלאה שאינו שייך לקהל היעד שהתכוון למשוך הארגון הגזעני. "אני קולומביאני וכהה עור", הוא הסביר לרשת CNN. העלון הוכנס לשקית פלסטיק שהכילה גם טופס הצטרפות ל-KKK, את הכתובת של המטה הארצי בצפון קרוליינה, הצהרה של עקרונות הארגון - ושלוש סוכריות.

 

החבילות האלו, שחולקו בחודשים האחרונים בעשרות ערים ברחבי ארה"ב, הן חלק מקמפיין גיוס רחב היקף שבו פצח ה-KKK. לפי הערכות, כיום מונה הארגון בין 5,000 ל-8,000 חברים בכל ארה"ב, אולם הוא נחלש במידה רבה מאז שנות ה-70, בשל מאבקים פנימיים, פסיקות משפטיות נגדו ופעולות של הממשל.

"היזהרו, יהודים, שחורים ולטינים רוצים את העבודות שלכם" ()
"היזהרו, יהודים, שחורים ולטינים רוצים את העבודות שלכם"

אחת החבילות שנזרקה בפתח בית. הסוכריות בפנים ()
אחת החבילות שנזרקה בפתח בית. הסוכריות בפנים

אתר אחת מקבוצות ה-KKK שאליו מפנים העלונים ()
אתר אחת מקבוצות ה-KKK שאליו מפנים העלונים
 

נוכח כך, החליט פלג "האבירים הלבנים הנאמנים" של הארגון, בין הקבוצות הכי קיצוניות ומיליטנטיות שלו, לפעול להרחבת מעגל חבריו. "ייתכן שהם מנסים לנצל את המתיחות על רקע גזע שהתפרצה מחדש לאחרונה כדי לגייס עוד תומכים", העריך ראיין לנץ, מהמרכז SPLC שמנטר את פעילות הארגון הגזעני. הוא התייחס למהומות שפרצו בפרגוסון, פרבר של העיר סנט לואיס, אחרי שנער שחור לא חמוש נורה למוות על-ידי שוטר.

 

בניו יורק, מאמצי הגיוס של הקו קלוקס קלאן משכו את תשומת לבה של המשטרה. "נראה שהם מנסים להזהיר את הקהילה המקומית, שבה רובם לבנים, שאנשים ממוצא לטיני מתחילים לעבור לאזור", שיער לונדוניו. "אנשים מגיעים לפה בשביל לעבוד וזה לא מוצא חן בעיניהם, הם מרגישים מאוימים".

 

תושבת אחרת בשכונה, קארן פריטש, שמצאה חבילה דומה בשבוע שעבר, סיפרה שזו הכילה גם קריקטורות דהויות

שכוונו נגד שחורים, יהודים ואנשים ממוצא לטיני. "כתוב שם, 'היזהרו - אנחנו רוצים את העבודות שלכם ואנחנו רוצים את הארץ שלכם'", היא העידה. "בעלי ואני היינו מזועזעים. זה נורא לחשוב שהשכנים שלנו, כמו משפחת לונדוניו, גם קיבלו אחת כזו. אני לא רוצה שום חלק בזה, למה שמישהו ירצה להיות חלק מקבוצת שנאה?".

 

בחודש שעבר חולקו חבילות דומות בקליפורניה, בג'ורג'יה ובדרום קרוליינה. "הצילו את הארץ שלנו, הצטרפו לקלאן", נכתב אז בעלונים ואליהם צורפו מספר טלפון וכתובת אתר האינטרנט של הארגון. כתב של ערוץ טלוויזיה מקומי התקשר למספר וגילה שם הודעה מוקלטת שהסתיימה במילים: "תמיד זכרו – אם זה לא לבן, זה לא נכון. כוח לבן!".

 

אחד מבכירי "האבירים הלבנים הנאמנים" הסביר אז כי מדובר בחלק מ"רכיבת הלילה הארצית" של הקלאן – מסע גיוס נרחב שנערך שלוש פעמים בשנה. "התושבים לא צריכים לחשוש, אלא אם הם עושים משהו שהקלאן מחשיב לפסול מבחינה מוסרית", הוא הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקריקטורה שחולקה לתושבים בלונג איילנד
מומלצים