שתף קטע נבחר

ברזיל תכתיר את הנשיאה הירוקה הראשונה?

רק לפני שבועיים מרינה סילבה בכלל לא הייתה מועמדת בבחירות, אבל אז נהרג מועמד מפלגתה בהתרסקות מטוס. עכשיו היא בדרך להפוך לפעילת איכות הסביבה הראשונה שתמשול במדינה גדולה

רק לפני חודש וחצי, למרות מחאת המונדיאל והכישלון המהדהד של הנבחרת הלאומית במשחקי גביע העולם, נראתה דילמה רוסף בדרך לניצחון בטוח בבחירות לנשיאות ברזיל ולזכייה בכהונה נוספת. אבל אם להסתמך על סקרי הימים האחרונים, ארץ הסמבה עשויה לחגוג בקרוב את בחירתה של מועמדת אחרת, פעילת איכות הסביבה מרינה סילבה, שעשויה להפוך לנשיאה הירוקה הראשונה בעולם.

 

עוד חדשות בעולם :

 

סקרים מהשבוע האחרון מלמדים כי סילבה הגדילה לאחרונה את היתרון שלה על פני רוסף לעשרה אחוזים - אם שתיהן אכן יגיעו לסיבוב השני בבחירות שייערכו באוקטובר. שלושה סקרים בשבוע האחרון חזו שבבחירות ב-5 באוקטובר יידרש סיבוב שני, שבה תפסיד דילמה רוסף, האישה הראשונה שמנהיגה את ברזיל אי פעם, למרינה סילבה.

מרינה סילבה. לפני שבועיים, אף אחד לא ציפה לה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מרינה סילבה. לפני שבועיים, אף אחד לא ציפה לה(צילום: MCT)

תערובת של שלוש קבוצות אתניות. הנשיאה השחורה הראשונה? (צילום: גטי אימג') (צילום: גטי אימג')
תערובת של שלוש קבוצות אתניות. הנשיאה השחורה הראשונה?(צילום: גטי אימג')

סילבה עצמה נכנסה למרוץ לנשיאות רק לפני שבועיים אחרי שהמועמד לנשיאות מטעם מפלגתה, אדוארד קמפוש, נהרג בהתרסקות מטוס. סילבה היא דמות אנטי-ממסדית פופולרית והיא מאיימת לשים קץ לשלטון בן 12 השנים של "מפלגת הפועלים". המשקיעים עוקבים בעניין אחרי ההתרחשויות בברזיל, בתקווה שהבחירות הקרובות יולידו ממשלה שתנקוט מדיניות ידידותית יותר לשווקים.

עם תומכים פוטנציאליים בקמפיין הבחירות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עם תומכים פוטנציאליים בקמפיין הבחירות(צילום: AFP)

הסקרים חוזים תיקו בין רוסף לסילבה בסיבוב הראשון עם 34% מהקולות. אם הבחירות אכן יילכו לסיבוב שני, סילבה צפויה נכון לעכשיו לזכות ב-50% מהקולות ורוסף ב-40%. רוסף ספגה ביום שישי האחרון מכה נוספת שצפויה להשפיע על הסקרים - נתונים חדשים הראו שברזיל נקלעת למיתון.

 

זה שנים שסילבה היא הפעילה הבולטת ביותר למען איכות הסביבה בברזיל. היא כיהנה במשך שנים כשרה לאיכות הסביבה, אבל מקווה לקדם את האג'נדה הסביבתית שלה ביתר קלות מכס השלטון. היא סבורה שניתן לקדם את כלכלת ברזיל גם בלי המשך הפגיעה ביערות הגשם, ואם תנצח בבחירות היא תהפוך לפעילה הירוקה הראשונה שמושלת במדינה גדולה. אגב, פרט מעניין לגביה - בילדותה היא חלתה במלריה לא פחות מחמש פעמים, ועוד פעם אחת חלתה בצהבת.

הנשיאה המכהנת רוסף. יחסים רעועים עם ארה"ב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הנשיאה המכהנת רוסף. יחסים רעועים עם ארה"ב(צילום: EPA)

התומכים של מרינה. ברזיל גולשת למיתון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התומכים של מרינה. ברזיל גולשת למיתון(צילום: AFP)
 

אם תנצח צפויה סילבה לחולל היסטוריה נוספת בברזיל: כבת למשפחה "מעורבת", אבותיה באים משלוש קבוצות אתניות שונות. היא עצמה מחשיבה עצמה לשחורה, ובברזיל סבורים שהפיכתה לנשיאה השחורה הראשונה בתולדות ברזיל תעשה למדינה מה שעשה לארה"ב ניצחונו

של אובמה.

 

סילבה פונה למצביעים שמאסו בממסד הפוליטי הברזילאי ורואים בה אאוט-סיידרית שיכולה לנהל ממשל מוסרי יותר. בתחום יחסי החוץ, אגב, היא מבטיחה לנקוט מדיניות חיובית יותר כלפי ארה"ב, שהיחסים בינה לבין ברזיל הידרדרו מבחינות רבות בשנים האחרונות, ולהרחיב את הסחר עם וושינגטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג'
מרינה סילבה. יתרון 10% בסיבוב השני
צילום: גטי אימג'
מומלצים