שתף קטע נבחר

לפיד: לא נעלה מסים, להרחיב את הגירעון; פלוג תוקפת: זו סכנה לאזרחים

עימות חזיתי בין שר האוצר לנגידת בנק ישראל בוועידת "כלכליסט" בתל אביב. שר האוצר יאיר לפיד אמר כי האפשרות המועדפת עליו היא לא להעלות מסים: "במקום זאת עלינו להרחיב את הגירעון". הוא הבהיר שהוא דבק בתוכנית "מע"מ 0". קרנית פלוג הגיבה: "חריגה מיעד הגירעון תחשוף את המשק לסיכון משמעותי, קרי באזרחים בכל אחד ואחד מאיתנו"

עימות חזיתי בוועידת הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" הבוקר (ג') בין נגידת בנק ישראל לשר האוצר. בנאום שנשאה ד"ר קרנית פלוג לפני שעה קלה בתל-אביב, נמתחה ביקורת על המהלכים שמתכנן האוצר בתקציב 2015, ובראשם כוונת האוצר להגדיל את יעד הגירעון מעבר ל-3%. "חריגה מיעד הגירעון תחשוף את המשק לסיכון משמעותי, קרי תפגע באזרחים בכל אחד ואחד מאיתנו", אמרה פלוג. צפו בשידור החי.

 

 

 

פלוג התייחסה בדבריה בזה אחר זה לסעיפים שמנה לפיד בנאומו על יעדי הממשלה: "הייתי מאוד רוצה לעמוד פה היום ולומר לכם שהממשלה יכולה לעשות גם, וגם, וגם ועכשיו. שאפשר גם להסתפק בהכנסות הצפויות כדי לתקצב את כל צרכי הביטחון באופן שיאפשר להבטיח מענה הולם לכל האיומים, וגם להימנע מקיצוץ תקציבי החינוך, הבריאות והרווחה. הייתי מאוד רוצה לומר לכם שממשלת ישראל תוכל כבר בשנה הקרובה להגדיל את תקציב החינוך ולהבטיח יום לימודים ארוך, צהרונים, חינוך טכנולוגי, השכלה גבוהה משובחת עם מחקרcutting edge בכל התחומים, וגם לתת למערכת הבריאות מספיק כדי שנוכל להשאיר במערכת הציבורית את טובי הרופאים ולקצר את התורים, וגם לסלול כבישים ומסילות רכבת שיקרבו את הפריפריה למרכז, ולאפשר לנו סוף סוף תחבורה ציבורית הולמת".

 

עם זאת הוסיפה: "אבל ברור לכם שלחשוב שניתן לעשות כל זאת כאן ועכשיו זו אשליה. חובתי להציג לממשלה ולציבור את ניתוח המציאות כפי שהיא, ולהציע לממשלה מדיניות תקציב אחראית ושקולה המסמנת אופק של צמיחה כלכלית. אל תבינו אותי לא נכון - ההחלטות שעומדות בפני הממשלה הן קשות, והאתגר שעמו צריכים להתמודד שר האוצר וראש הממשלה אינו פשוט. על הממשלה להחליט על מתווה לתקציב הביטחון, באופן שייתן מענה לתרחישי הייחוס, ייקח בחשבון את הצורך להתייעל, ויביא לידי ביטוי מידה מושכלת של ניהול סיכונים".

 

כמו כן התייחסה פלוג לתקציבים האזרחיים במדינת ישראל: "תהליך צמצומה של ההוצאה האזרחית לרמה הנמוכה ביותר ב-OECD הביא אותנו לנקודה בה אנחנו מתקשים לספק את השירותים הציבוריים באופן שיאפשר לנו להתמודד עם האתגרים החברתיים שבפנינו. לכן נדרשת הגדלה מושכלת ואחראית של התקציב. עלינו להשכיל לחלק את המשאבים בין הצרכים של הטווח הקצר, לבין הגורמים שיסייעו להגדיל את הרווחה בטווח הארוך, ועלינו לבחון איזה פטורים ממס רצוי לבטל ואילו מסים כן אפשר להגדיל".

 

עוד ציינה כי המשימה הניצבת בפני המנהיגות הכלכלית היא להתמודד עם האתגרים והסיכונים העומדים בפני המשק ולפעול למיצוי הסיכויים לצמיחה מכלילה – צמיחה ממנה ייהנו כל אזרחי המדינה".

 

שר האוצר יאיר לפיד ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר האוצר יאיר לפיד ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

 

לפיד: "תקציב 2015 צריך לקחת אותנו למקומות חדשים"

בהתייחס לתקציב אמר לפיד: "תקציב 2015 לא צריך לשמר את הקיים, אלא לקחת אותנו למקומות חדשים. הוא צריך לסייע ביצירתה של כלכלה חזקה וצומחת, שיוצרת מקומות עבודה בפיריון גבוה, שבונה את העתיד הישראלי דרך מערכת החינוך, שמעודדת עסקים קטנים ובינוניים, שמחזקת את התעשיה והייצוא דרך סדרה של תוכניות שבנינו לעידוד החדשנות והתחרותיות של המשק ומכניסה אוכלוסיות חדשות – בעיקר גברים חרדים ונשים ערביות – למעגל העבודה".

 

הוא הוסיף כי "זה גם תקציב שיעסוק באופן אינטנסיבי בהורדת יוקר המחיה דרך קייטנות החופש הגדול, שיפור תקציבי הבריאות, בניית 600 מעונות יום, הורדת מחירי המזון, והמשך העבודה שהתחלנו בה להורדת מחירי הדיור – דרך שורה של תוכניות להגדלת ההיצע וכן, גם דרך תוכנית מע"מ אפס לדירות חדשות, שתביא להורדת מחירי הדירות וגם תסייע בדיוק לאותם צעירים שלחמו עד לפני כמה ימים בעזה כדי להגן על חיינו". כאמור, בדבריה פלוג ציינה כי אפשר לבצע את כל הדברים האלה כאן ועכשיו.

 

עוד התייחס לפיד למעמד הביניים. "מעמד הביניים הישראלי מרגיש היום שהמדינה מתייחסת אליו כמו אל פרה חולבת. בכל פעם שיש בעיה, חולבים אותם עוד יותר. אין כבר מאיפה לחלוב. חוסן לאומי מורכב מ-3 דברים: מעוצמה צבאית, מחוסן אזרחי, ומאמון - אמון בהנהגה, אמון בכלכלה, אמון בזה שמתקיים בישראל משחק הוגן, שבו בתמורה לעבודה קשה ולמסים שלו האזרח מקבל חינוך לילדיו ובריאות להוריו והכנסה פנויה לעצמו".

 

נאומו של לפיד בוועידת כלכליסט:

 

 

את הוועידה פתחה מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, שהבהירה: "אני לא נרתעת מהגדלת הגירעון". היא קראה לשר האוצר, יאיר לפיד, לא לפחד מהגירעון "ולשכוח מחוק מע"מ אפס". לפיד עלה לנאום אחרי רוסק עמינח ודיבר, בין השאר, על כלכלת ישראל אחרי המלחמה. הוועידה נערכת במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל-אביב.

 

לדברי רוסק עמינח, "למשק יש יסודות חזקים ונכסים חזקים, מאזן חזק שבהחלט יכול לעזור לו לצאת מהמקום שבו הוא נמצא. למה אני מתכוונת במאזן חזק? אני מתכוונת לנכסים שיש לנו שטרם התחלנו ליהנות מהפוטנציאל שלהם - הגז, גידול הפריון, התמלוגים והמסים. גם הקרקעות וההיי-טק. נכון שאנחנו 'סטארט אפ ניישן' - אבל גם שם טרם מיצינו את הפוטנציאל". רוסק עמינח הוסיפה כי מינוף המשק הישראלי הוא נמוך ביחס למשקים מפותחים כמו בארה"ב, אנגליה, צרפת והולנד. "אנחנו דומים לגרמניה שזה מקום טוב להיות בו", היא ציינה.

 

"אני לא נרתעת מהגדלת הגירעון", המשיכה רוסק עמינח, "במקום שאנחנו נמצאים במשק אחרי מצב של לחימה, אני חושבת שעל מנת לצאת מהאירוע הזה צריך לתת בוסט למשק - לפחות בגובה של המייצב האוטומטי". היא המליצה "לא להעלות מסים, לא להכביד ולא לפגוע בצריכה הפרטית. על הכלכלה לנהוג בצורה מרוכזת וליצור שיתוף פעולה בין כל קברינטי המשק".

 

בוועידה משתתפים עוד שר הביטחון משה יעלון, שר הכלכלה נפתלי בנט, שרת הבריאות יעל גרמן ושר השיכון והבינוי אורי אריאל. לצדם לוקחים חלק גם בכירי המגזר הציבורי, ובהם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שידבר על מעורבות ההסתדרות בצמצום הפערים בחברה הישראלית; הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, שידבר על הכנת תקציב 2015; פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, שירחיב על המלחמה המשפטית בפשיעה הכלכלית; והממונה על שוק ההון והביטוח באוצר, דורית סלינגר, שתדבר על הרפורמות שהמשרד עתיד לקדם בשנה הקרובה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו תומר ורון, תומר גנון ועמרי מילמן, כלכליסט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שר האוצר, יאיר לפיד
צילום: ירון ברנר
צילום באדיבות דוברות הכנסת
נגידת בנק ישראל קרנית פלוג
צילום באדיבות דוברות הכנסת
צילום רון קדמי
רקפת רוסק עמינח
צילום רון קדמי
מומלצים