שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אשכנזי: מסע ההכפשות תם בעבירה "מופרכת"
  הרמטכ"ל לשעבר הגיב להמלצת המשטרה על הגשת כתב אישום נגדו בפרשת הרפז והדגיש כי המייחסים לו עבירה "לא מבינים את תפקיד הרמטכ"ל". עוד ציין: "חבל שלא נחקרה מלוא הפעילות בלשכת ברק"

  "מסע הכפשות", טענות "מופרכות" ותהייה באשר לאופי בדיקת פעילותו של אהוד ברק - כך הגיב היום (ג') גבי אשכנזי להמלצת המשטרה על הגשת כתב אישום נגדו בפרשת הרפז.

   

  "לאחר מסע הכפשות נרחב שנמשך 4 שנים וחקירה חסרת תקדים בהיקפה", נמסר מטעם הרמטכ"ל לשעבר, "שוב נקבע כי אין ולא היה כל ממש בטענות שהועלו נגדו ביחס לביצוע 'פוטש', למעורבותו בזיוף או בהדלפת מסמך הרפז, או ביחס ליתר הטענות שהעלה נגדו שר הביטחון לשעבר ברק. כל שנותר הוא טענה על שיחות רקע עם עיתונאים, שהן חלק מתפקידו של הרמטכ"ל, וטענה על עיכוב של 48 שעות במסירת מסמך הרפז".

   (צילום: גיל יוחנן, עידו ארז, נועם מושקוביץ ומוטי קמחי) (צילום: גיל יוחנן, עידו ארז, נועם מושקוביץ ומוטי קמחי)
  (צילום: גיל יוחנן, עידו ארז, נועם מושקוביץ ומוטי קמחי)
   

  לדברי אשכנזי, "החקירה שהחלה בטענות קשות וחמורות לביצוע 'פוטש' ולניסיון לחתור תחת הדרג המדיני, ניסיון לסכל מינוי של האלוף גלנט לרמטכ"ל, קשרים עסקיים עם הרפז ועוד, הסתיימה בעיקרה בטענה על כך שבשיחות תדרוך רקע של הרמטכ"ל עם פרשנים וכתבים צבאיים, הוא התייחס לנושאים מסווגים, שלא דלפו ולא פורסמו על ידי העיתונאים. אשכנזי סבור כי טענות אלה משקפות חוסר הבנה של תפקיד הרמטכ"ל, שמתדרך כתבים צבאיים בנושאי ביטחון, לרבות בעניינים מסווגים, והדבר משרת מטרות ביטחוניות חשובות. כך נהגו ונוהגים גם כל ראשי מערכת הביטחון האחרים מאז קום המדינה וזהו חלק חשוב בתפקידו של ראש המטה הכללי. הטענה כי מדובר בעבירה היא פשוט מופרכת".

   

  בתום חודשי חקירה ארוכים, הסתיימה חקירת פרשת הרפז בהמלצה להעמיד לדין את אשכנזי על גילוי בהפרת חובה (גילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך לכך) והפרת אמונים, משום שלא העביר בזמן את מסמך הרפז למשטרה או ליועץ המשפטי לממשלה, למרות שידע כי נפתחה חקירה בנושא. הרמטכ"ל לשעבר, על פי המשטרה, מסר מידע ברמת סיווג "סודי ביותר" ולמעלה מסיווג זה במסגרת תדרוכי עיתונאים ושיחות רקע, זאת בניגוד להנחיות ראש הממשלה ולפקודות הצבא ומבלי שיימצא שיקול ענייני מהותי המצדיק את מסירת חלק מהמידע. המלצות אלה עדיין כפופות להכרעת הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה.

   

  "נסרקו גם השיחות האישיות והפרטיות"

  "באשר לטענה בדבר עיכוב של 48 שעות מפתיחת החקירה בעניין מסמך הרפז עד הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה", נמסר מטעם אשכנזי, "העובדות בעניין ידועות משנת 2010, כשהפרשה נחקרה לראשונה, ולא עלתה אז טענה בעניין זה. הוא הסביר כבר כי העיכוב נבע מכך שהיה בעיצומן של הכנות לעדותו בפני ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט הטורקי, שבה ייצג את כל הצבא. ברור אפוא שגם בעניין זה לא בוצעה כל עבירה פלילית".

   

  "אשכנזי מצר על כך שלצד החקירה חסרת התקדים שלו ושל לשכתו, שבה נסרקו כל השיחות האישיות והפרטיות שלו, ולא נמצא כל בסיס לטענות הקשות שהוטחו בו, לא נחקרה באופן מלא הפעילות בלשכת שר הביטחון, כולל מהלכים שביצע שר הביטחון במכוון לפגיעה ברמטכ"ל ובצבא, פרשת השמדת הקלטות בלשכת השר ופרשת הפעלת דובר מפלגת העבודה לאיסוף מידע נגד סביבת הרמטכ"ל".

   

  לבד מאשכנזי, המליצה המשטרה על הגשת כתבי אישום גם נגד הפרקליט הצבאי לשעבר אביחי מנדלבליט, אל"מ במיל' גבי סיבוני, עוזר הרמטכ"ל ארז וינר וכן דובר צה"ל בעבר אבי בניהו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים